Jeśli źle się czujesz i nie jesteś w stanie pracować, masz prawo do zwolnienia lekarskiego w Austrii. Oznacza to, że otrzymasz płatny czas wolny od pracy, abyś mógł wrócić do zdrowia. Z tego artykułu dowiesz się, jak działa zwolnienie lekarskie w Austrii, jak długo możesz korzystać z chorobowego i czy możesz zostać zwolniony podczas przebywania na nim.
Jak działa zwolnienie lekarskie w Austrii
Jako pracownik musisz poinformować pracodawcę, gdy tylko zachorujesz i nie będziesz mógł stawić się w pracy. Powinieneś zatem zadzwonić najpóźniej na początku swojej zmiany, aby poinformować o zwolnieniu lekarskim. W zależności od postanowień umowy o pracę możesz pozostać w domu przez pojedyncze dni bez przedkładania zaświadczenia lekarskiego.
Wielu pracodawców wymaga jednak pisemnego zwolnienia lekarskiego od pierwszego dnia choroby. Dlatego zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem, który może wystawić odpowiednie zaświadczenie. Poniższe informacje powinny być zawarte przy zgłaszaniu choroby w Austrii:
- Początek zwolnienia lekarskiego, względnie chorobowego,
- Przewidywany czas trwania zwolnienia lekarskiego,
- Przyczyna niezdolności do pracy.
Wskazówka:
Jako przyczynę nieobecności w pracy wystarczy podać chorobę lub wypadek. Na zwolnieniu lekarskim nie trzeba podawać dokładnej diagnozy. Twoje zdrowie jest Twoją prywatną sprawą!
Kontynuacja wypłaty wynagrodzenia podczas chorobowego w Austrii
Podczas zwolnienia lekarskiego w Austrii masz prawo do ciągłości wynagrodzenia. Oznacza to, że za czas nieobecności otrzymasz normalne wynagrodzenie. Przez pierwsze kilka tygodni pracodawca musi wypłacać pełne wynagrodzenie. Nie masz jednak prawa do ciągłości wynagrodzenia, jeśli nie przedłożyłeś zwolnienia lekarskiego. Tym ważniejsza jest więc wizyta u lekarza!
Jak długo możesz przebywać na zwolnieniu lekarskim?
W większości przypadków nie musisz martwić się o zbyt długie przebywanie na zwolnieniu lekarskim w Austrii. O ile nie jest to na przykład poważny wypadek lub wypalenie zawodowe, które wyłączają Cię z pracy na długi czas, Twoje prawo do zwolnienia lekarskiego powinno być wystarczające.
To, jak długo pracodawca musi wypłacać wynagrodzenie i kiedy Austriacki Fundusz Ubezpieczeń Zdrowotnych (ÖGK) wkracza do akcji, zależy od okresu zatrudnienia. Masz prawo do następującego wynagrodzenia od pracodawcy podczas zwolnienia lekarskiego:
Okres zatrudnienia w firmie | Pełne wynagrodzenie | Połowa wynagrodzenia |
W pierwszym roku | 6 tygodni | 4 tygodnie |
Od 2. do 15. lat | 8 tygodni | 4 tygodnie |
Od 16. do 25. lat | 10 tygodni | 4 tygodnie |
Od 26 lat | 12 tygodni | 4 tygodnie |
Po upływie tych okresów Austriacki Fundusz Ubezpieczeń Zdrowotnych wypłaci najpierw połowę, a następnie pełny zasiłek chorobowy zamiast regularnego wynagrodzenia. Zasiłek chorobowy nie jest jednak wypłacany automatycznie – należy o niego wystąpić do ÖGK!
Zasadniczo zasiłek chorobowy można otrzymywać przez okres do 26 tygodni. Jeśli posiadałeś ubezpieczenie zdrowotne przez co najmniej 6 miesięcy w poprzednim roku, możesz nawet otrzymywać zasiłek chorobowy przez okres do 52 tygodni. Oczywiście ma to zastosowanie tylko wtedy, gdy jesteś naprawdę niezdolny do pracy.
Zasady i czas wolny od pracy podczas zwolnienia lekarskiego
Chociaż jesteś zwolniony z pracy, gdy przebywasz na zwolnieniu lekarskim, obowiązują specjalne zasady i czas wolny od pracy. Zależą one przede wszystkim od powodu zwolnienia lekarskiego. Poniższe przykłady pokazują, dlaczego powód niezdolności do pracy ma znaczenie.
Jeśli masz infekcję grypopodobną, możesz wychodzić z domu tylko w celu udania się np. do lekarza lub apteki. Przez resztę czasu musisz dochodzić do siebie. Jeśli natomiast jesteś na zwolnieniu lekarskim np. z powodu depresji, spacer na świeżym powietrzu może poprawić Twoje zdrowie psychiczne. Nie musisz więc koniecznie zostawać w domu.
Ogólnie rzecz biorąc, podczas zwolnienia lekarskiego nie wolno robić niczego, co mogłoby utrudnić powrót do zdrowia. W razie wątpliwości lekarz zadecyduje, co możesz robić i w jakich godzinach możesz wychodzić podczas chorobowego.
Kolejną zasadą jest konieczność poinformowania Austriackiego Funduszu Ubezpieczeń Zdrowotnych o miejscu swojego pobytu. Jeśli więc zmienisz miejsce zamieszkania, na przykład, aby Twój partner pomógł Ci w jego gospodarstwie domowym dochodzić do siebie, musisz natychmiast zgłosić tę zmianę.
Co zrobić, jeśli zostaniesz zwolniony z pracy podczas zwolnienia lekarskiego?
W Austrii można zostać zwolnionym w każdej chwili podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim. Nie ma więc ochrony przed zwolnieniem, jak na przykład podczas urlopu rodzicielskiego. Niestety w praktyce oznacza to, że wielu pracowników chodzi do pracy chorych, ponieważ obawiają się, że zostaną zwolnieni podczas zwolnienia lekarskiego. W najgorszym przypadku może to prowadzić do jeszcze poważniejszych chorób, a nawet wypalenia zawodowego.
Jeśli zostałeś zwolniony z pracy podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim, ważne jest, aby znać swoje prawa. Pracodawca może Cię zwolnić, ale obowiązują normalne okresy wypowiedzenia. Zwolnienie bez wypowiedzenia z powodu zwolnienia lekarskiego jest niedozwolone! Nadal będziesz otrzymywać wynagrodzenie do okresu wypowiedzenia i będziesz mieć możliwość poszukiwania nowej pracy w międzyczasie.