Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Jak najlepiej zabezpieczyć swój rower?

Wraz z rozbudową ścieżek rowerowych wzrasta ilość rowerzystów i kradzieży rowerów. Jak przechytrzyć złodziei, jak najlepiej ubezpieczyć swój rower, dlaczego może w ogóle nie musisz tego robić oraz jak postępować, kiedy naprawdę dojdzie do kradzieży? – Odpowiedzi w poradniku!

Rocznie zostaje skradzionych średnio 30 000 rowerów. Tylko niewiele przypadków zostaje wyjaśnionych. Szkody, jakie wyrządzają złodzieje szacowane są na 10 mln. euro rocznie. Osoby, które chcą nieco utrudnić kradzież, wyposażają się w zapięcie rowerowe. Jednak to też nie do końca załatwia sprawę, ponieważ wielu rowerzystów decyduje się na bardzo tanie zabezpieczenia. Nie da się jednak ukryć, że zwykłe zapięcie i tak nie jest już kluczem do sukcesu. „Złodzieje potrafią się ich pozbyć w kilka sekund”, tłumaczy Hartwig Löger, przewodniczący Uniqa Österreich. O wiele lepszym rozwiązaniem są kotwy lub łańcuchy.

Ubezpieczenie uposażenia domu (Haushaltsversicherung) może pokryć szkody

W bardzo wielu przypadkach ubezpieczenie roweru nie jest koniecznie. Wiele rowerzystów zapomina, że rowery zaliczają się do uposażenia domu, który jest ubezpieczony. Takie ubezpieczenie pokrywa koszty pojazdu, o ile został on skradziony z domu, piwnicy, ogrodu lub schowka. Osoby, które częściej są w trasie i są zmuszone zamykać rower na mieście powinny pomyśleć o osobnym ubezpieczeniu roweru – w ramach ubezpieczenia uposażenia domu lub indywidualnie.

Ubezpieczenie wykraczające poza działkę, dom lub piwnicę

Polisa ochrony roweru od kradzieży obejmuje zarówno rower, jak i jego części, i obowiązuje również poza działką, domem czy piwnicą. Ubezpieczenie może funkcjonować na terenie całego kraju, państw sąsiednich lub nawet całej Europy.

Ubezpieczenie dodatków

Jako wyposażenie może zostać ubezpieczone wszystko, co nie wliczało się w cenę roweru, o ile jest przymocowane do pojazdu, a właściciel posiada potwierdzenie zakupu. Posiadając rachunek za nowe zamknięcie, lusterka, oświetlenie czy bagażnik – nie ma problemu z ich ubezpieczeniem. Bardzo często nie można ubezpieczyć toreb rowerowych, fotelików dla dzieci, koszyków, butelek oraz tachometrów.

Różnice w kosztach ubezpieczenia

Ubezpieczyć można również stare i używane rowery. Suma ubezpieczenia rowerów używanych uzależniona jest od ich obecnej wartości, która musi zostać wyceniona przez sprzedawcę i przez niego potwierdzona. Rower zostaje ubezpieczony na tę sumę, jak nowy. Z porównań portalu internetowego Durchblicker.at wynika, że ceny ubezpieczenia roweru wartego ok. 500 euro wahają się w przedziale od 45 do 80 euro. Wybierając udział własny, można zawsze obniżyć koszty ubezpieczenia.

Producenci zapięć rowerowych sami proponują ubezpieczenia

Bardzo często producenci zapięć rowerowych proponują własne ubezpieczenia (np. Argus). Takie ubezpieczenie kosztuje 47,30 euro. Warunkiem jest posiadanie markowego zapięcia marki Albus lub Kryptonite. Ubezpieczenie działa na terenie całej Europy i nie wymaga wkładu własnego. Częściowe ubezpieczenie od roweru można kupić już od 20 euro. Za dodatkową opłatą można ubezpieczyć pojazd od zniszczeń spowodowanych przez wandali. Koszty można obniżyć wybierając udział własny. W standardzie znajduje się również ubezpieczenie transportowe, które zwraca koszty szkód poniesionych podczas transportu roweru (w autobusie, pociągu, samolocie).

Kiedy nawet najlepsze ubezpieczenie zawodzi

Nic jednak nie da nawet najlepsze ubezpieczenie, jeżeli rower nie został przymocowany do trwałego podłoża lub jeżeli został pozostawiony na nie zamkniętej klatce schodowej. Piwnice oraz różnego rodzaju pomieszczenia muszą zostać zamknięte – inaczej nie ma mowy o odszkodowaniu. Poza tym rower musi posiadać numer ramy (Rahmennummer). Jeżeli go brakuje, należy poprosić sprzedawcę o wytłoczenie go. Warto również zwrócić uwagę na stopień bezpieczeństwa zapięcia rowerowego. W przypadku, gdy ubezpieczenie wymaga wyższego od tego, które posiadasz, dajesz ubezpieczalni kolejny powód, aby nie wypłaciła Ci odszkodowania. Nowym trendem jest zamykanie rowerów w tzw. Bike-Box lub Bike-Safe.

Jakie koszty zostają zwrócone?

Ubezpieczenie gwarantuje przeważnie zwrot kosztów w przypadku zgubienia, kradzieży, kradzieży poprzez włamanie, rabunku, przejęcia, pomyłki lub nieuprawnionego użytkowania, jak również zniszczenia lub uszkodzenia roweru bądź jego części. Do tradycyjnego ubezpieczenia często nie wliczają się szkody popełnione przez wandalizm.

W przypadku poniesienia szkód zwracana jest zawsze wartość roweru w danym czasie (Zeitwert). Szkody częściowe są pokrywane całkowicie tylko wtedy, gdy koszty naprawy lub sprowadzenia nowych części nie przekraczają 25 procent sumy ubezpieczenia. Jeżeli jednak mówimy o takim przypadku, wypłacana jest wartość w danym czasie. Rower objęty ubezpieczeniem uposażenia domu podlega tzw. zasadzie subsydiarności. Oznacza to, że wpierw sprawdza się, w jakim zakresie należy wypłacić ubezpieczenie. Jeżeli szkody nie mogą zostać w pełni pokryte przez ubezpieczenie uposażenia domu lub ubezpieczalnia odmawia wypłaty odszkodowania, ponieważ rower odstawiono w niezamkniętej piwnicy, działać zaczyna ubezpieczenie rowerowe (Fahrradversicherung).

Wartość roweru spada, a wraz z nią wartość ubezpieczenia

Wartość czasowa roweru, która zostaje pokryta w razie poniesienia strat kształtuje się następująco:

100 % w pierwszym roku od daty zakupu

90 % w drugim roku od daty zakupu

80 % w trzecim roku od daty zakupu

70 % w czwartym roku od daty zakupu

60 % w piątym roku od daty zakupu

50 % później

Jak należy postąpić w momencie poniesienia strat?

– W przeciągu kilku godzin zgłosić kradzież na policji i zażądać potwierdzenia zgłoszenia.

– Niezwłoczne poinformować ubezpieczalnię o zaistniałej sytuacji, dostarczyć uzupełniony formularz poniesionych szkód (Schedensformular).

– Jeżeli po kradzieży zakupiłeś nowy rower lub niezbędną część, należy dostarczyć ubezpieczalni kopię rachunku. Dopiero wtedy można otrzymać zwrot poniesionych kosztów.

– Otrzymując zwrot z ubezpieczalni, tracisz prawo do skradzionego roweru lub części. Właściciel ubezpieczonego pojazdu musi niezwłocznie poinformować ubezpieczalnię, jeżeli odzyska skradziony rower lub jego części. Inne postępowanie traktowane jest jako oszustwo. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!