-
Buddyjska Pagoda Pokoju
Miejsce to znaleźć można w drugiej dzielnicy Wiednia, Leopoldstadt. Pagoda nie tylko wygląda pięknie, lecz ma też na celu propagowanie pokoju i miłości wśród wszystkich ludzi na świecie. Pomimo że wybudowano ją już w latach 80-tych poprzedniego wieku, wielu nawet o Buddyjskiej Pagodzie Pokoju nie słyszało a tym bardziej jej nie odwiedziło, a warto!
-
Kościół pielgrzymkowy Maria Grün
Park Wiener Prater jest tak ogromny, że większość osób nie ma pojęcia, jak piękne architektonicznie miejsca się w nim znajdują. Kilka minut pieszo od znanej restauracji Lusthaus znajduje się, schowany w zielonym lesie, kościół pielgrzymkowy Maria Grün.
-
Mikes Werkstatt
Warsztat Mike’a w trzeciej dzielnicy Wiednia chwali się tym, że oczarowuje swoich gości. Jest to bowiem miejsce spotkań osób kreatywnych, artystów, ale też tych, chcących spędzić miło czas w ciekawej atmosferze. Wszędzie można znaleźć małe skarby, które wolno zabrać ze sobą do domu. Mikes Werkstatt zaprasza też od czasu do czasu na przedstawienia kukiełkowe, wykłady czy koncerty.
-
Cmentarz żydowski przy ulicy Seegasse
Najstarszy żydowski cmentarz jest prawdziwym kulturowo-historycznym klejnotem Wiednia. Na 2 tys. m2 znajduje się aktualnie 380 zachowanych nagrobków, ze względu na trwające prace restauracyjne jest ich jednak coraz więcej. To lekko zarośnięte, lecz tajemnicze miejsce jest na pewno warte odwiedzenia.
-
Muzeum Patologiczno-Anatomiczne
We wszystkim znanej Wieży Błaznów znajduje się ciekawe muzeum. Sama wieża została wbudowana w 1784 roku jako pierwsza na świecie klinika psychiatryczna. Aktualnie w budynku znajduje się Muzeum Patologiczno-Anatomiczne, gdzie każdy zainteresowany może dowiedzieć się o różnych sposobach leczenia, jak i obejrzeć nierzadko dziwaczne eksponaty.
-
Wieża ciśnień
W dzielnicy Favoriten znajduje się kolejny budynek, który większości znany jest tylko z zewnątrz. Wieża ciśnień zaopatrywała kiedyś 10 i 12 dzielnicę Wiednia w wodę, dziś można tu obejrzeć różne ciekawe wystawy czy wziąć udział w niecodziennych wydarzeniach. Wstęp na wieżę jest darmowy, a widok z góry dosłownie zapiera dech w piersiach.
-
Port Albern
A post shared by Michael Vaclavek (@grizzly_michou) on
Mimo że dojazd do portu nie jest zbyt dogodny, warto poświęcić swój czas, by tu dojechać. Ogromne i imponujące spichlerze są częstym motywem zdjęć, a Cmentarz Bezimiennych stał się bardzo popularny od nagrania na jego terenie sceny z filmu „Przed wschodem słońca”. Na cmentarzu pochowano osoby, które utonęły w wodach Dunaju, a ich identyfikacja nie była możliwa.
-
Obserwatorium astronomiczne Kuffner
A post shared by Thomas Hennerbichler (@lichtar.at) on
W szesnastej dzielnicy Wiednia czeka na zwiedzających miejsce ze wspaniałą atmosferą, w którym przed ponad stu laty badano niebo. Znajdujące się tam eksponaty są tak dobrze zachowane, że obserwowanie przez nie gwiazd nie jest jakimkolwiek problemem. Obserwatorium zaprasza także na wykłady, kursy i warsztaty.
-
Park Sternwarte
Park Sternwarte był przez lata dostępny tylko dla badaczy i studiujących w Instytucie Astronomii Uniwersytetu Wiedeńskiego. Od 2013 każdy może spacerować dróżkami Sternwarte. Na terenie parku znajduje się małe muzeum astronomiczne i uniwersyteckie obserwatorium astronomiczne.
-
Była fabryka trumien F23
A post shared by weilbaum (@weilbaum_vienna) on
W 23 dzielnicy Wiednia zmieniono byłą fabrykę we wspaniałe centrum kultury. Od wystaw, przez przedstawiania teatralne aż po koncerty, kino i punkty gastronomiczne, miejsce to zmieniło się nie do poznania. Warto więc sprawdzić plan wydarzeń w F23 i udać się tam jak najszybciej.
Zdjęcie: Instagram (jamezxrop)