Coraz częściej kierowcy decydują się na cyfrową winietę. W związku z tym powstały zarówno austriackie, jak i zagraniczne platformy, na których można nabyć winietę. Jednak od konsumentów napływa coraz więcej zgłoszeń, iż rośnie liczba nielegalnych platform. Okazuje się, że owe strony są legalne, lecz nie sprzedają bezpośrednio winiety, a oferują rejestrację tablic rejestracyjnych samochodu. Oczywiście za opłatą. Przez to ostateczne koszty winiety mogą być niemalże o 70% wyższe niż u oficjalnych sprzedawców.
Uwaga! Podczas wybierania platformy należy być ostrożnym i nie klikać w pierwszy lepszy link, bowiem strony nieoficjalnych sprzedawców plasują się w wyszukiwarkach na samej górze. Dlaczego? Takie platformy płacą za reklamę, którą m.in. Google plasuje na samym początku wyszukiwania.
Wskazówki zakupowe
Na nieoficjalnych stronach poza wysokimi kosztami, często grożą kolejne problemy, jeśli klient chce się wycofać z zakupu, czy pojawią się błędy przy rejestracji. Ekspert ÖAMTC Zelenka ma w związku z tym 3 ważne wskazówki, które należy przestrzegać przy zakupie.
-
Zakup u oficjalnego dostawcy.
Winietę najlepiej kupić w oficjalnym punkcie dystrybucji. Z reguły jest to operator autostrady, czyli np. Asfinag. Poza tym istnieją oficjalni partnerzy, gdzie także można nabyć winiety. Do tego należy m.in. ÖAMTC, który za darmo pomaga klientom podczas rejestracji nowej winiety.
Wskazówka! We wszystkich oddziałach ÖAMTC można nabyć nie tylko tradycyjną lub cyfrową austriacką winietę, lecz także winiety dla Słowenii oraz Szwajcarii. Natomiast winiety dla Węgier można kupić stacji granicznej Nickelsdorf.
-
Winieta – element planowania podróży
Planując wyjazd bądź przejazd przez Austrię, warto już wcześniej zakupić winietę, zamiast później robić to na szybko pod wpływem stresu. Już pierwszy kilometr przejechany po austriackiej autostradzie podlega opłatom, a zanim znajdzie się oficjalny punkt sprzedaży winiety, może kilka kilometrów minąć. W tym czasie można już zostać ukaranym.
Ponadto przy planowaniu podróży warto dokładnie doinformować się, na których zagranicznych drogach wymagana jest winieta. W tym celu można skorzystać m.in. z https://www.oeamtc.at/laenderinfo.
-
Używaj oficjalnych stron
Wiele nieoficjalnych sprzedawców zachęca klientów do kupna, reklamując zniesienie 18-dniowego okresu, nim winieta będzie ważna. Oczywiście za dopłatą do standardowej ceny. Niektóre osoby faktycznie dają się na to nabrać. Tymczasem w przypadku ÖAMTC zakupiona winieta jest od razu ważna i nie trzeba za to ponosić dodatkowych kosztów.
Zakup cyfrowej winiety – dodatkowe wskazówki
- Zwróć uwagę na impressum i dane kontaktowe – przed zakupem sprawdź, kto dokładnie jest sprzedawcą. Jeśli na stronie nie ma zakładki Impressum, to najlepiej opuść ją od razu. To samo w sytuacji, jeśli firma nie podaje żadnych danych dotyczących identyfikacji podatkowej lub numeru rejestru handlowego,
- Porównaj ceny – zasadniczo koszt winiety jest prawnie uregulowany. W związku z tym nie powinno być od tego żadnych odchyleń,
- Zwróć uwagę na język i sformułowania – Jeśli na stronie danej firmy pojawiają się błędy ortograficznie, to już jest znak ostrzegawczy dla odbiorcy. Często używane są także internetowe translatory, co widać w przypadku złych sformułowań, czy złego szyku zdań. Unikaj takich sprzedawców!
Źródło: heute