Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Strefy ekologiczne i plakietki w Austrii

Wraz z 1. Stycznia bieżącego roku plakietki środowiskowe obowiązują w niektórych częściach Wiednia oraz poszczególnych regionach Dolnej Austrii. Przedstawiamy najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczących tzw. Umwelt-Pickerl.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wraz z początkiem roku plakietka środowiskowa zaczęła obowiązywać w kraju związkowym Wiedeń i wszystkich jego okręgach oraz z Dolnej Austrii, na terenach przylegających do Wiednia:

OkręgBruck an der Leitha, w następujących gminach: Bad Deutsch-Altenburg, Bruck an der Leitha, Enzersdorf an der Fischa, Göttlesbrunn-Arbesthal, Götzendorf an der Leitha, Hainburg an der Donau, Haslau-Maria Ellend, Höflein, Petronell-Carnuntum, Rohrau, Scharndorf, Trautmannsdorf an der Leitha;

Okręg Gänserndorf, w następujących gminach: Aderklaa, Andlersdorf, Deutsch-Wagram,Eckartsau, Engelhartstetten, Gänserndorf, Glinzendorf, Groß-Enzersdorf,
Großhofen, Haringsee, Lassee, Leopoldsdorf im Marchfelde, Mannsdorf an der Donau, Marchegg, Markgrafneusiedl, Obersiebenbrunn, Orth an der Donau,
Parbasdorf, Raasdorf, Strasshof an der Nordbahn, Untersiebenbrunn, Weiden an der March, Weikendorf;

Okręg Korneuburg, w następujących gminach: Bisamberg, Ernstbrunn, Großmugl, Hagenbrunn, Hausleiten, Korneuburg, Langenzersdorf, Sierndorf;

Okręg Mödling, w następujących gminach: Achau, Biedermannsdorf, Brunn am Gebirge, Guntramsdorf, Hennersdorf, Laxenburg, Münchendorf, Vösendorf, Wiener
Neudorf;

Okręg Wien Umgebung, w następujących gminach: Fischamend, Gerasdorf bei Wien, Himberg, Schwechat, Ebergassing, Klein-Neusiedl, Klosterneuburg, Lanzendorf,

Najczęściej zadawane pytania:

Czemu służą klasy emisji spalin (Abgasklassen)?

Oznaczenie samochodu poprzez plakietkę w łatwy sposób udziela informacji do jakiej klasy emisji spalin należy dany pojazd a co za tym idzie, ułatwia kontrolę oraz egzekwowanie zakazu ruchu w wyznaczonych strefach. Dzięki temu zgodnie z ustawą o czystości powietrza (IG-L) poprawia się czystość powietrza w danym obszarze oraz zdrowie ludzi go zamieszkujących.

Gdzie można kupić plakietki środowiskowe?

Dla samochodów z ważnym przeglądem, plakietki są wydawane przez warsztaty które mogą przeprowadzić inspekcję emisji spalin, określoną w §57a KFG. Naklejkę można otrzymać także przez automobilkluby oraz przez internet – tylko dla pojazdów powyżej 3,5 t (w tym przypadku kierowcy mogą nawet sami je nakleić).

Czy każdy samochód musi być oznaczony plakietką?

Oznaczenie obowiązuje na terenie całej Austrii lecz jest dobrowolne. Kierowcy muszą przykleić tzw. Umwelt-Pickerl tylko wtedy, kiedy w danym kraju związkowym dany obszar jest objęty ograniczeniem ruchu a my chcemy się po nim poruszać samochodem.

Dla jakich plakietek obowiązuje zakaz ruchu?

Oznaczenie klasy emisji spalin (kolor plakietki) nie decyduje o ewentualnym zakazie poruszania się pojazdem w danej strefie. Jeśli chodzi o ograniczenie ruchu – o tym decyduje odpowiednia uchwała podjęta przez rządzących.

Jak często muszę kupować / zmieniać plakietkę w moim samochodzie?

Plakietka jest ważna cały czas a jednorazowe przylepienie jej na szybie samochodu w zupełności wystarczy. Nawet gdy pojazd zmieni właściciela – wymiana plakietki nie jest konieczna. Będzie ona musiała zostać zastąpiona nową tylko wtedy, kiedy ulegnie uszkodzeniu np. przy pęknięciu przedniej szyby.

Ile kosztuje plakietka?

Na cenę plakietki składają się koszty produkcji oraz koszty związane z określeniem klasy emisji spalin oraz przytwierdzeniem nalepki. Do tego dochodzą jeszcze koszty administracyjne związanie z dokumentowaniem oraz archiwizowaniem danych kierowców z plakietką. Z reguły cena plakietki będzie się kształtować w granicach 45 euro.

Jak przymocować plakietkę w samochodzie?

Plakietka środowiskowa (Pickerl) musi zostać przymocowana od wewnętrznej strony szyby z strony pasażera obok tzw. Begutachtungsplakette (plakietki informująca o terminie badania technicznego). Pickerl musi być widoczny i dobrze czytelny z zewnątrz.

Jakie dokumenty musze przedłożyć w warsztacie by otrzymać naklejkę?

W większości przypadków wystarczy tylko dowód rejestracyjny.

Czy niemiecka plakietka środowiskowa może zastąpić austriacką?

Austriacki system klasyfikacji emisji spalin znacznie różni się od tych stosowanych w innych krajach. Stąd też bez znaczenia będzie czy samochód posiada już plakietkę środowiskową z innego kraju czy nie, moc obowiązującą ma tylko austriacki Pickerl.

Czy plakietka obowiązuje również dla motocykli?

Nie, austriacka plakietka środowiskowa obowiązuje tylko dla pojazdów dwuosiowych.

 

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.