Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Winiety w Austrii: Nowe ceny, nowa kategoria – to się zmieni od 2024 roku

bramki na autostradzie

W przyszłym roku wprowadzona zostanie nowa kategoria winiet dla samochodów osobowych: winieta jednodniowa za 8,60 euro. Co jeszcze czeka kierowców?

Winiety w Austrii – ceny będą wyższe

Cena winiety 10-dniowej, z której korzystają głównie wczasowicze, zostanie nieznacznie skorygowana z 9,90 na 11,50 euro. Cena winiety rocznej pozostaje taka sama i będzie nadal wynosić 96,40 euro. Cena winiety 2-miesięcznej spadnie z 29 do 28,90 euro.

Zdecydowano się jednak na nowelizację ustawy o opłatach drogowych (BStMautG), która w dużej mierze wiąże się z wdrożeniem zmiany w unijnej dyrektywie w sprawie kosztów infrastruktury. 

W związku z tym wysokość opłat drogowych jest między innymi zestopniowana – winieta 2-miesięczna kosztuje 30% ceny winiety rocznej, winieta 10-dniowa – 12%, a winieta dzienna – 9%. Cena rocznej winiety jednośladów na rok 2024 została ustalona na poziomie 38,50 euro, co stanowi 40% ceny rocznej winiety samochodowej.

To się zmienia wraz z opłatą za przejazd ciężarówkami

Ceny winiet za przejazd ciężarówkami nie będą w przyszłym roku dostosowywane do poziomu inflacji, chociaż koszty emisji CO2 przez ciężarówki zostaną wliczone w opłatę drogową. Styczna CO2 w mycie autostradowym dla samochodów ciężarowych ma być zwiększana stopniowo w ciągu trzech lat.

W 2024 roku opłata za przejazd większością pojazdów wzrośnie o około 7,4%. Od 2025 roku opłata za przejazd ciężarówkami będzie ponownie korygowana o inflację. Bez uwzględnienia korekt inflacyjnych nowe taryfy CO2 spowodują następujące dostosowania dla większości pojazdów w oparciu o stawki ogólne: około 5,5% w 2025 roku i około 5,2% w 2026 roku. Uwzględniając inflację, według prognozy Austriackiego Banku Narodowego (OeNB), wzrost powinien wynieść ok. 12,1% w 2025 roku i ok. 8,4% w 2026 roku.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.