Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Reforma podatkowa 2015/2016 w Austrii – Najważniejsze zmiany w podatku dochodowym

Ponieważ coraz więcej osób decyduje się na pracę w Austrii, jak również systematycznie zwiększa się liczba osób otwierających tam firmy, w dzisiejszym artykule postanowiliśmy zebrać najważniejsze zmiany wprowadzone w nowym roku.

Są to zmiany istotne, które każdy zainteresowany powinien gruntownie przestudiować, a najlepiej zapamiętać. Tytułem wstępu: z dniem 1 stycznia 2016 roku weszła w życie ustawa o reformie podatkowej 2015/2016, uchwalona przez austriacki parlament 7 lipca 2015 roku. Poniżej prezentujemy przegląd najważniejszych i najistotniejszych naszych zdaniem zmian w zakresie podatku dochodowego w Austrii.

1. Wprowadzona została kwota wolna od podatku w wysokości 186 euro rocznie na świadczenie rzeczowe (nie pieniężne!) dla pracowników z okazji jubileuszu firmy lub jubileuszu pracy w firmie. Do tego dochodzą również wcześniejsze świadczenia rzeczowe, które dotychczas były nieopodatkowane do kwoty 186 euro – jak na przykład prezenty świąteczne. W dalszym ciągu będzie można je otrzymywać jako zwolnione z podatku.

2. Z dniem 1 stycznia 2016 roku została zniesiona sześcioprocentowa ulga podatkowa na premie za tak zwane wynalazki pracownicze.

3. Kwota wolna od podatku obejmująca partycypację finansową pracowników podniesiona została z 1460 do 3000 euro.

4. Koszty podróży zwracane radzie zakładowej w związku z wykonywanymi obowiązkami służbowymi będą zwolnione z podatku. Maksymalna wolna od podatku kwota to 26,40 euro dziennie i 0,42 euro za kilometr.

5. Jeśli chodzi o bony żywieniowe na bezpłatne posiłki, zniesione zostało dotychczasowe obostrzenie, zgodnie z którym należało korzystać jedynie ze znajdujących się w pobliżu barów/restauracji. Od teraz bony na posiłki o wartości do 4,40 euro na dzień są zwolnione z podatku, jeśli zakupione za nie dania będą spożywane w miejscu pracy bądź też bezpośrednio w restauracji.

6. Z początkiem nowego roku zwolniona z podatku jest również dotacja pracodawcy na pogrzeb pracownika, jego małżonka/partnera lub dziecka.

7. Zniesiona została ulga podatkowa na napoje nie przeznaczone do sprzedaży, produkowane z myślą o własnych pracownikach w przemyśle browarniczym. To samo odnosi się do transportu pracowników w przypadku firm świadczących usługi przewozowe. Zamiast tego z podatku zostają zwolnione rabaty dla pracowników, jeśli będą one udzielane wszystkim zatrudnionym lub też pewnym grupom personelu. Rabat taki w pojedynczym przypadku nie może jednak przekroczyć 20 procent. Jeśli granica ta zostanie przekroczona i udzielony upust będzie wyższy niż 20 procent, podlegać on będzie opodatkowaniu w momencie, gdy łączna suma udzielonych pracownikowi rabatów przekroczy kwotę wolną w wysokości 1000 euro rocznie.

8. Stawka procentowa na świadczenia rzeczowe obejmujące prywatne użytkowanie samochodu służbowego (wraz z dojazdami pomiędzy mieszkaniem a miejscem pracy) została podniesiona z 1,5 procent do 2 procent kosztów nabycia pojazdu, maksymalnie do 960 euro.

Jeśli łączna trasa miesięcznych przejazdów w celach prywatnych będzie ewidentnie krótsza niż 500 kilometrów, obowiązywać będzie połowa powyższej kwoty, a więc maksymalnie 480 euro. W przypadku pojazdów o wartości emisji dwutlenku węgla nie przekraczającej 130 g na kilometr w dalszym ciągu obowiązywać będzie stawka procentowa w wysokości 1,5 procent kosztów nabycia pojazdu, maksymalnie 720 euro rocznie. Od roku 2017 obowiązujący wskaźnik emisji CO2 na kilometr zmniejszać się będzie o 4 g rocznie. Obowiązywać będzie limit emisji przypadający na rok zakupienia pojazdu. Użytkowanie do celów prywatnych pojazdów służbowych o napędzie elektrycznym będzie zwolnione z podatku. Ulga ta obowiązywać będzie do 2020 roku. Jeśli chodzi o pojazdy o napędzie hybrydowym, podlegać one będą opodatkowaniu.

9. Jeśli pracownik ponosi część udziału w kosztach zakupu samochodu służbowego, zgodnie z nowymi uregulowaniami wkład ten pomniejsza koszty zakupu pojazdu, będące podstawą obliczeniową dla podlegających opodatkowaniu świadczeń rzeczowych. Zniesione zostaje jednak prawo do rozłożenia wkładu na zakup pojazdu na 8 lat, jak było to dotychczas.

10. Od początku tego roku wszedł w życie również przepis, zgodnie z którym nie jest już dozwolone wypłacanie wynagrodzeń w formie gotówkowej w przemyśle budowlanym. Wypłaty mogą być realizowane jedynie w formie przelewów na konto pracownika.

11. W przypadku ekspatriantów wprowadzone zostały zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w wysokości 20 procent poborów brutto (nie wliczając nie opodatkowanych oraz pozostałych poborów) do maksymalnej wysokości 2500 euro rocznie. Pracodawca może to uwzględnić już w momencie naliczania wynagrodzenia.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Gmina uzdrowiskowa Semmering od lat cieszy się powodzeniem turystów. Kiedy w XIX wieku zamożni turyści zaczęli coraz

Kto będzie chciał poczuć w pełni letnie szaleństwo podczas imprezy, musi od 22 lipca być zaszczepiony lub pokazać negatywny wynik

W Austrii obowiązuje nakaz noszenia masek FFP2 w handlu i publicznych środkach transportu. Co czeka jednak na osoby,

Zdrowie pracowników jest ściśle powiązane z panującymi warunkami atmosferycznymi w miejscu pracy. Jeśli te nie są odpowiednie, może to prowadzić
Zobacz jeszcze to!