Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Reforma podatkowa 2015/2016 w Austrii – Najważniejsze zmiany w podatku dochodowym

Ponieważ coraz więcej osób decyduje się na pracę w Austrii, jak również systematycznie zwiększa się liczba osób otwierających tam firmy, w dzisiejszym artykule postanowiliśmy zebrać najważniejsze zmiany wprowadzone w nowym roku.

Są to zmiany istotne, które każdy zainteresowany powinien gruntownie przestudiować, a najlepiej zapamiętać. Tytułem wstępu: z dniem 1 stycznia 2016 roku weszła w życie ustawa o reformie podatkowej 2015/2016, uchwalona przez austriacki parlament 7 lipca 2015 roku. Poniżej prezentujemy przegląd najważniejszych i najistotniejszych naszych zdaniem zmian w zakresie podatku dochodowego w Austrii.

1. Wprowadzona została kwota wolna od podatku w wysokości 186 euro rocznie na świadczenie rzeczowe (nie pieniężne!) dla pracowników z okazji jubileuszu firmy lub jubileuszu pracy w firmie. Do tego dochodzą również wcześniejsze świadczenia rzeczowe, które dotychczas były nieopodatkowane do kwoty 186 euro – jak na przykład prezenty świąteczne. W dalszym ciągu będzie można je otrzymywać jako zwolnione z podatku.

2. Z dniem 1 stycznia 2016 roku została zniesiona sześcioprocentowa ulga podatkowa na premie za tak zwane wynalazki pracownicze.

3. Kwota wolna od podatku obejmująca partycypację finansową pracowników podniesiona została z 1460 do 3000 euro.

4. Koszty podróży zwracane radzie zakładowej w związku z wykonywanymi obowiązkami służbowymi będą zwolnione z podatku. Maksymalna wolna od podatku kwota to 26,40 euro dziennie i 0,42 euro za kilometr.

5. Jeśli chodzi o bony żywieniowe na bezpłatne posiłki, zniesione zostało dotychczasowe obostrzenie, zgodnie z którym należało korzystać jedynie ze znajdujących się w pobliżu barów/restauracji. Od teraz bony na posiłki o wartości do 4,40 euro na dzień są zwolnione z podatku, jeśli zakupione za nie dania będą spożywane w miejscu pracy bądź też bezpośrednio w restauracji.

6. Z początkiem nowego roku zwolniona z podatku jest również dotacja pracodawcy na pogrzeb pracownika, jego małżonka/partnera lub dziecka.

7. Zniesiona została ulga podatkowa na napoje nie przeznaczone do sprzedaży, produkowane z myślą o własnych pracownikach w przemyśle browarniczym. To samo odnosi się do transportu pracowników w przypadku firm świadczących usługi przewozowe. Zamiast tego z podatku zostają zwolnione rabaty dla pracowników, jeśli będą one udzielane wszystkim zatrudnionym lub też pewnym grupom personelu. Rabat taki w pojedynczym przypadku nie może jednak przekroczyć 20 procent. Jeśli granica ta zostanie przekroczona i udzielony upust będzie wyższy niż 20 procent, podlegać on będzie opodatkowaniu w momencie, gdy łączna suma udzielonych pracownikowi rabatów przekroczy kwotę wolną w wysokości 1000 euro rocznie.

8. Stawka procentowa na świadczenia rzeczowe obejmujące prywatne użytkowanie samochodu służbowego (wraz z dojazdami pomiędzy mieszkaniem a miejscem pracy) została podniesiona z 1,5 procent do 2 procent kosztów nabycia pojazdu, maksymalnie do 960 euro.

Jeśli łączna trasa miesięcznych przejazdów w celach prywatnych będzie ewidentnie krótsza niż 500 kilometrów, obowiązywać będzie połowa powyższej kwoty, a więc maksymalnie 480 euro. W przypadku pojazdów o wartości emisji dwutlenku węgla nie przekraczającej 130 g na kilometr w dalszym ciągu obowiązywać będzie stawka procentowa w wysokości 1,5 procent kosztów nabycia pojazdu, maksymalnie 720 euro rocznie. Od roku 2017 obowiązujący wskaźnik emisji CO2 na kilometr zmniejszać się będzie o 4 g rocznie. Obowiązywać będzie limit emisji przypadający na rok zakupienia pojazdu. Użytkowanie do celów prywatnych pojazdów służbowych o napędzie elektrycznym będzie zwolnione z podatku. Ulga ta obowiązywać będzie do 2020 roku. Jeśli chodzi o pojazdy o napędzie hybrydowym, podlegać one będą opodatkowaniu.

9. Jeśli pracownik ponosi część udziału w kosztach zakupu samochodu służbowego, zgodnie z nowymi uregulowaniami wkład ten pomniejsza koszty zakupu pojazdu, będące podstawą obliczeniową dla podlegających opodatkowaniu świadczeń rzeczowych. Zniesione zostaje jednak prawo do rozłożenia wkładu na zakup pojazdu na 8 lat, jak było to dotychczas.

10. Od początku tego roku wszedł w życie również przepis, zgodnie z którym nie jest już dozwolone wypłacanie wynagrodzeń w formie gotówkowej w przemyśle budowlanym. Wypłaty mogą być realizowane jedynie w formie przelewów na konto pracownika.

11. W przypadku ekspatriantów wprowadzone zostały zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w wysokości 20 procent poborów brutto (nie wliczając nie opodatkowanych oraz pozostałych poborów) do maksymalnej wysokości 2500 euro rocznie. Pracodawca może to uwzględnić już w momencie naliczania wynagrodzenia.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.