Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Ile wypłaty zostaje z wypłaty?

Wynagrodzenie w Austrii w 2024 roku. O tym musisz wiedzieć

praca austria, zarobki Austria, wypłata Austria, rynek pracy Asutrii
Foto: Freepik
Niezależnie od tego, czy szukasz pracy, czy jesteś od lat związany z danym pracodawcą, powinieneś znać najważniejsze fakty dotyczące wynagrodzenia w Austrii. Pomogą Ci to lepiej zrozumieć informacje zawarte na odcinku wypłaty lub w ogłoszeniach o pracę. Będziesz też mieć lepsze wyczucie tego, na jakie zarobki możesz liczyć w Austrii w 2024 roku.

Co to jest „brutto” i „netto”, jeśli chodzi o wynagrodzenie w Austrii?

Prawdopodobnie słyszałeś o brutto i netto w kontekście wynagrodzenia. To rozróżnienie jest ważne, aby wiedzieć, ile pieniędzy faktycznie pozostanie Ci z pensji. Wynagrodzenie „brutto” to całkowita pensja otrzymywana od pracodawcy. Zanim jednak pracodawca przeleje pieniądze na Twoje konto, odliczane jest ubezpieczenie społeczne i podatek dochodowy. W ten sposób otrzymujesz wynagrodzenie netto, czyli kwotę, która rzeczywiście do Ciebie trafi. 

Na konkretnym przykładzie oznacza to, że wynagrodzenie brutto w Austrii o wysokości 36.000 euro rocznie staje się wynagrodzeniem netto w wysokości około 26.450 euro. Możesz sprawdzić wynagrodzenie netto online za pomocą kalkulatora brutto-netto. 

Wiele firm natomiast podaje wynagrodzenie brutto w ogłoszeniach o pracę. Dlatego warto najpierw obliczyć, ile faktycznie zostanie z wypłaty. Nawiasem mówiąc, pracodawcy płacą również składki pracodawcy oprócz wynagrodzenia brutto, takie jak dodatkowe ubezpieczenie społeczne i podatek miejski. Przy wynagrodzeniu brutto w wysokości 36.000 euro, Twoja praca kosztuje firmę około 46.750 euro rocznie. 

Czym jest świadczenie urlopowe Urlaubsgeld i premia świąteczna Weihnachtsgeld w Austrii?

W Austrii zdecydowana większość pracowników ma również prawo do 13. i 14. pensji. Te specjalne płatności są również znane jako świadczenie urlopowe (niem. Urlaubsgeld) i premia świąteczna (niem. Weihnachtsgeld w Austrii). 

Świadczenie urlopowe jest zazwyczaj wypłacane w maju lub czerwcu, natomiast premie świąteczne są często wypłacane w listopadzie lub grudniu. Ubezpieczenie społeczne i podatek dochodowy są również potrącane z 13. i 14. pensji, ale składki są zazwyczaj nieco niższe. 

Jaka jest średnia pensja w Austrii?

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na średnią pensję w Austrii. Na przykład mężczyźni nadal zarabiają średnio więcej niż kobiety, a model godzinowy również robi dużą różnicę. Także wykonywany zawód oraz region, w którym pracujesz odgrywa ważną rolę, jeśli chodzi o wysokość zarobków. Wymiar godzin pracy oczywiście też ma wpływ na wynagrodzenie. Pracownicy pełnoetatowi prawie zawsze mają wyższe wynagrodzenie niż pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin.

Niezależnie od płci i godzin pracy, średnie wynagrodzenie w Austrii w 2022 roku wyniosło około 2.790 euro (źródło: Izba Pracy). Jest to wynagrodzenie brutto należne 14 razy w roku. Należy również pamiętać, że średnie wynagrodzenie podlega dużym wahaniom: Na przykład na średnią mają wpływ najlepiej zarabiający, którzy otrzymują bardzo wysokie miesięczne wynagrodzenie. Powinieneś zatem sprawdzić średnie wynagrodzenie w swoim zawodzie – na przykład przeglądając ogłoszenia o pracę.

Co oznacza „wynagrodzenie zgodnie ze zbiorowym układem pracy”?

W Austrii również często słyszymy o „wynagrodzeniu zgodnym z zbiorowym układem pracy” (niem. Bezahlung nach Kollektivvertrag). Na przykład często w ogłoszeniach o pracę firmy podają wysokość wynagrodzenia określoną w zbiorowym układzie pracy. Zapewniają one pewne standardy w zależności od dziedziny zawodowej. Zasadniczo jest to minimalne wynagrodzenie na danym stanowisku. Wynagrodzenie niższe niż określone w zbiorowym układzie pracy jest zatem niedozwolone.

Wynagrodzenia określone w tzw. Kollektivvertrag mają tę zaletę, że strony układu zazwyczaj corocznie dostosowują je w drodze negocjacji, a co najmniej waloryzują zgodnie z inflacją. W związku z tym automatycznie otrzymujesz podwyżkę wynagrodzenia. Negocjując swoje wynagrodzenie, możesz osiągnąć wynagrodzenie wyższe niż to wynikające z układu zbiorowego. Musisz jednak wówczas pamiętać o regularnym upominaniu się o wyższe wynagrodzenie. 

Warto wiedzieć:

W Austrii firmy muszą podawać przybliżone wynagrodzenie w ogłoszeniach o pracę. Często podają standardową pensję, choć nadal istnieje możliwość negocjacji.

Kiedy wynagrodzenie wpływa na konto?

Termin otrzymania wynagrodzenia netto jest zazwyczaj regulowany przez zbiorowy układ pracy. Zazwyczaj wynagrodzenie musi znaleźć się na koncie ostatniego dnia miesiąca. Oznacza to, że otrzymasz wynagrodzenie dopiero po zakończeniu pracy. W związku z tym zwykle wynagrodzenie trafia na konto pierwszego dnia następnego miesiąca. 

Późniejsze płatności nie są dozwolone w Austrii. Jeśli Twoje wynagrodzenie regularnie jest księgowane na koncie później niż powinno, powinieneś szukać pomocy. Możesz na przykład zwrócić się o poradę do Arbeiterkammer. Jako pracownik powinieneś zawsze wiedzieć, do czego masz prawo: od wysokości wynagrodzenia, przez wynagrodzenie świąteczne i urlopowe, po termin wypłaty. 

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 17 maja, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!