Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria, kraj ciekawy i atrakcyjny

Coraz więcej osób zainteresowanych jest wyjazdem do pracy oraz w celach turystycznych do Austrii, przez co mamy coraz więcej problemów związanych z wyjazdem i pobytem w tym kraju. Biorąc to pod uwagę, w niniejszym artykule przybliżymy praktyczne wskazówki dotyczące podróżowania i poruszania się na terenie tego kraju. Zaprezentujemy również wszystko to, co trzeba wiedzieć, wybierając się do Austrii – kraju niezwykle ciekawego i atrakcyjnego.

Wyjazd

Dziś Europa stoi dla nas otworem, możemy swobodnie zwiedzać kraje bez paszportu bądź specjalnej wizy, a jako obywatele Unii Europejskiej możemy przebywać w innym państwie członkowskim do 90 dni, niezależnie od tego, w jakim celu przebywamy na terenie tego kraju. Musimy jednak legitymować się na terytorium Austrii paszportem bądź dowodem osobistym, który jest aktualny.

Przepisy celne

Należy pamiętać, że obowiązują nas także przepisy celne uregulowane przez UE. Tak więc obowiązują nas ograniczenia ilościowe dotyczące wywozu towarów przeznaczonych do użytku osobistego. Określenie „do użytku osobistego” obejmuje przeznaczenie przewożonych towarów na prezenty, nie możemy jednak ich sprzedawać, bo sprzedaż wiąże się z naruszeniem prawa i grozi ich konfiskatą oraz dodatkową karą. Tak więc możemy przewieźć następująca ilość towarów:

  • papierosy – 200 szt.
  • cygaretki – 400 szt.
  • cygara – 200 szt.
  • tytoń – 1 kg
  • spirytus – 10 l
  • wino ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. porto) – 20 l
  • wino – 90 l
  • piwo – 110 l

UWAGA: Osoby, które nie ukończyły 17. roku życia, nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych ani tytoniowych.

Meldować się? Nie meldować?


Tutaj musimy być ostrożni, gdyż w ciągu 3 dni od daty przybycia na terytorium Austrii musimy się zameldować. Turyści zatrzymujący się w hotelach lub schroniskach mają obowiązek w ciągu 24 godzin zgłosić swój pobyt i zarejestrować się w księgach gości. W Austrii organem meldunkowym są urzędy dzielnicowe i gminne. Najlepiej zapytać zaufaną osobę, gdzie jest najbliższy urząd meldunkowy. Wystarczy wypełnić formularz meldunkowy i wylegitymować się paszportem lub dowodem osobistym. Zameldowanie i wymeldowanie jest bezpłatne
UWAGA: Przepisy przewidują karę grzywny do 726 € za niedopełnienie bądź nieterminowe dopełnienie obowiązku meldunkowego.

Warto się ubezpieczyć!

W Austrii nie ma obowiązku ubezpieczeń osobowych, jednak ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia i pobytu w szpitalu zalecane jest wykupienie polisy ubezpieczenia zdrowotnego, które pokrywa koszty ewentualnego leczenia szpitalnego, transportu z miejsca wypadku do szpitala, jak i transportu chorego do Polski. Osoba nie mająca odpowiedniego ubezpieczenia obejmującego koszty transportu musi się liczyć ze szczególnie wysokimi kosztami, które nie są finansowane przez NFZ.
UWAGA: Udając się do lekarza lub szpitala w czasie wyjazdów turystycznych, należy mieć dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia – europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ). Ten dokument możemy uzyskać w polskim NFZ przed wyjazdem

Służba zdrowia

W razie choroby możemy się udać do lekarza. Koszt wizyty u internisty wynosi ok. 60 €. Doba szpitalna to koszt od 500 do 1000 € bądź jeszcze wyższy.

Uwaga kierowcy!

Mając polskie prawo jazdy, możemy swobodnie jeździć na terenie Austrii. Są jednak niektóre regulacje prawa drogowego w Austrii, które różnią się od polskich. Pamiętajmy, że musimy znać prawo drogowe kraju, w którym się poruszamy jako kierowca. Wspólną regułą jest to, że osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, nie mogą prowadzić pojazdów mechanicznych na terenie Austrii, nawet jeśli mają prawo jazdy. Nie możemy też pozwolić sobie na rozmowę przez telefon komórkowy, jeżeli nie posiadamy zestawu słuchawkowego. Nie zapominajmy o zapinaniu pasów przez wszystkich podróżujących w samochodzie, jeżeli nie chcemy zapłacić wysokiego mandatu. Warto pamiętać o prędkości, zanim pieniądze przeznaczone na nasze upragnione wakacje przeznaczymy na zapłatę mandatu za prędkość. Austria bardzo ostro karze za przekraczanie prędkości. Zdejmijmy więc lepiej nogę z gazu i cieszmy się urlopem. Autostrady są tu płatne, tak więc na nich i drogach szybkiego ruchu bezwzględnie wymagana jest tzw. winieta, czyli nalepka potwierdzająca wniesienie opłaty za korzystanie z płatnych dróg. Dopuszczalna maksymalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy to 0,1 promila. Kierowca, u którego stwierdzono zawartość alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila, może zostać ukarany surowym mandatem i odebraniem prawa jazdy. Może skończyć się nawet kilkumiesięcznym pozbawieniem wolności! Natomiast od 2008 r. w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia samochody osobowe, kombi i ciężarowe o masie całkowitej do 3,5 t muszą być wyposażone w opony zimowe na wszystkich kołach, a w łańcuchy na kołach napędowych w warunkach zimowych w specjalnych obszarach.
UWAGA: Jeżeli w wyżej wymienionym okresie na terenie Austrii zatrzymają nas kontrolerzy, a nie będziemy mieli łańcuchów w zapasie, możemy być pewni, że zostaniemy zholowani do najbliższej stacji benzynowej i nie odjedziemy z niej do momentu, kiedy w takowe się zaopatrzymy.

Opłata za mandat

Mandat powinniśmy opłacić w momencie jego otrzymania. Jeśli jednak nie mamy pieniędzy na opłacenie mandatu, służby graniczne lub policja mogą pobrać przedmiot o wartości zbliżonej do wysokości wymierzonej kary. Funkcjonariusz jest wówczas obowiązany do wydania odpowiedniego pokwitowania i poinformowania o sposobie odzyskania depozytu.
UWAGA: Austriackie służby graniczne dysponują pełnymi uprawnieniami policyjnymi.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.