Komu przysługuje prawo do zasiłku rodzinnego Familienbeihilfe w Austrii?
Bez względu na zatrudnienie lub dochody, rodzice, których miejscem zamieszkania lub zwykłego pobytu jest Austria, mają prawo do zasiłku na dzieci mieszkające w ich gospodarstwie domowym lub na dzieci, których są głównym źródłem utrzymania – pod warunkiem że dziecko spełnia odpowiednie wymagania (wiek, studia, nauka zawodu, szkoła itp.). Familienbeihilfe w Austrii przysługuje przede wszystkim matce. Jeżeli zaś chodzi o obcokrajowców, obowiązują ich specjalne przepisy.
Familienbeihilfe dla obcokrajowców – równe traktowanie obywateli UE i EOG
W przypadku obywateli EOG (Europejski Obszar Gospodarczy – niem. EWR) lub Unii Europejskiej, zasiłki rodzinne są takie same jak dla obywateli Austrii. Dzieje się tak za sprawą umów międzynarodowych oraz przepisów unijnych.
Przepisy na obszarze UE dotyczące zabezpieczenia społecznego można znaleźć w rozporządzeniu (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie. Osoby, do których odnosi się rozporządzenie, co do zasady podlegają przepisom prawnym tylko jednego kraju UE.
Obowiązuje tu zasada kraju zatrudnienia, tj. pracownikowi lub osobie prowadzącej działalność na własny rachunek (bądź bezrobotnemu lub renciście pobierającemu świadczenia na podstawie przepisów państwa UE) przysługują świadczenia rodzinne, w tym na dzieci, z kraju, w którym jest zatrudniony, mimo, iż stałe miejsce zamieszkania ma w innym kraju UE. Jeśli jednak uprawnienia w dwóch krajach UE są zbieżne, np. w przypadku, kiedy każde z rodziców pracuje w innym kraju UE, zastosowanie ma zasada kraju zamieszkania, tj. świadczenia rodzinne mają być przyznawane zgodnie z ustawodawstwem kraju, w którym dzieci na stałe przebywają.
Ile wynosi kwota zasiłku rodzinnego Familienbeihilfe?
- Kwota wypłacanego zasiłku jest zależna od wieku i liczby dzieci (niem. Geschwisterstaffelung). Aktualna wysokość Familienbeihilfe wynosi 120,61 euro od urodzenia, 128,97 euro od 3 roku życia, 149,70 euro od 10 roku życia i 174,68 euro od 19 roku życia. Od 2023 r. zasiłek rodzinny będzie corocznie waloryzowany o poziom inflacji.
- Jeżeli do zasiłku rodzinnego uprawnionych jest co najmniej dwoje dzieci, na każde dziecko wypłacana jest również dodatkowa stawka dla rodzeństwa. Rodzina z 2 dzieci dostanie dodatkowo 7,51 euro dla każdego z nich. Przy 3 dzieci będzie to 18,41 euro, przy 4 dzieci 28,04 euro, przy 5 dzieci 33,86 euro, a przy 6 dzieci 37,77 euro. Rodzina z 7 i więcej dzieci może liczyć na dodatkowe 55,02 euro na każdą pociechę.
- Dodatkowo do zasiłku doliczana jest ulga podatkowa (niem. Kinderabsetzbetrag) na dziecko w wysokości 61,79 euro.
Do kiedy przysługuje zasiłek Familienbeihilfe w Austrii?
- Z reguły zasiłek jest wypłacany do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. W przypadku dzieci, które ukończyły 18 lat, Familienbeihilfe jest wypłacany do momentu zakończenia edukacji (szkoła średnia, studia, itp.), jednak nie dłużej niż do ukończenia przez 24. roku życia.
Wypłacanie zasiłku może zostać w niektórych przypadkach przedłużone:
- jeżeli dziecko odbywa służbę wojskową lub cywilną albo odbywa staż (np. w wojsku),
- jeśli dziecko urodzi przed ukończeniem 24 roku życia własne dziecko lub jest w ciąży,
- jeśli dziecko ma orzeczenie o co najmniej 50% stopniu niepełnosprawności,
- jeśli dziecko uczy się z ustawowym minimalnym czasem trwania studiów wynoszącym dziesięć semestrów, które rozpoczęły się przed ukończeniem 19 roku życia (w tym samym roku kalendarzowym),
- jeżeli prowadzi działalność pomocniczą (wolontariat) trwającą od ośmiu do dwunastu miesięcy przed ukończeniem 24 roku życia.
- Prawo do zasiłku rodzinnego przysługuje również na pełnoletnie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 21. roku życia, nie pełnią służby wojskowej ani społecznej, są zarejestrowane jako osoby poszukujące pracy w urzędzie pracy i nie są uprawnione do zasiłku na podstawie ustawy o zabezpieczeniu dla osób bezrobotnych, oraz jeżeli nie otrzymują dotacji na pokrycie kosztów utrzymania.
- Nie ma natomiast ograniczeń wiekowych dla dzieci, które są trwale niezdolne do pracy, jeśli tylko spełniają określone warunki.
- U pełnoletnich dzieci należy również zwrócić uwagę na limit dochodów, który je obowiązuje. Studenci, którzy studiują i pracują równolegle, nadal mają prawo do zasiłku rodzinnego Familienbeihilfe. Ich zarobki nie mogą jednak przekroczyć 15.000 euro brutto w roku kalendarzowym.
Jak złożyć wniosek o Familienbeihilfe?
Wniosek o zasiłek rodzinny składa się na formularzu Beih100 w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania. Wniosek ten można złożyć online za pośrednictwem FinanzOnline (osobisty profil do załatwiania spraw w Urzędzie Skarbowym), pocztą lub osobiście w urzędzie skarbowym.
W przypadku dzieci urodzonych w Austrii od 1 maja 2019 r. wnioski na formularzu Beih100 nie są już potrzebne. Wówczas zasiłek wypłacany jest automatycznie przez urząd po zarejestrowaniu urodzenia przez rodziców.