Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Ewidencja płatności transgranicznych w Niemczech

ewidencja, transakcje, płatności, transgraniczne, l,imity, od kiedy, niemcy
Ewidencja płatności transgranicznych służy stworzeniu bilansu płatności pomiędzy Republiką Federlaną Niemiec a Europejską Unią Walutową. Są to niezwykle cenne i wiarygodne informacje o niemieckim handlu zagranicznym dla organizacji odpowiedzialnych za politykę gospodarczą i monetarną, jak również stowarzyszeń i przedsiębiorstw.

Kto i co podlega zgłoszeniu?

Zgodnie z § 11 federalnej ustawy o stosunkach gospodarczych z zagranicą (niem. Außenwirtschaftsgesetz), a w kontekście §§ 67, oraz z dalszym rozporządzeniem o stosunkach gospodarczych z zagranicą (niem. Außenwirtschaftsverordnung) rezydenci (osoby prawne i fizyczne zameldowane w Niemczech) mają obowiązek zgłoszenia płatności powyżej 12 500 euro lub jej równowartości, którą otrzymają od cudzoziemców (osoby prawne i fizyczne zameldowane za granicą) lub na ich rachunek od rezydentów, lub które przekazują cudzoziemcom na ich rachunek na rzecz rezydentów (płatności wychodzące). Limit zwolnienia z obowiązku zgłaszania w wysokości 12 500 euro przy ustalaniu obrotu nie obowiązuje w załącznikach formularza Z8, Z11, Z12 i Z14.

Kim jest rezydent i cudzoziemiec w myśl niemieckiego prawa (niem. Außenwirtschaftsverordnung)?

Powyższe określenia nie odnoszą się do obywatelstwa, lecz siedziby przedsiębiorstwa bądź miejsca zamieszkania, lub miejsca pobytu osoby prywatnej. Tym samym obywatel Republiki Federalnej Niemiec mieszkający ponad rok za granicą uznany jest za cudzoziemca, natomiast osoba z zagranicznym obywatelstwem przebywająca w Niemczech ponad rok – jako rezydent.

Co jest rozumiane pod hasłem „płatności”?

Jako płatności zaliczane są: przelewy, transakcje gotówkowe, płatności z poleceniem zapłaty, czeki oraz wniesienie przedmiotów i praw w poczet majątku przedsiębiorstwa, oddziału oraz siedzib zakładów. Ponadto do płatności zaliczane są także wyrównania i rozliczenia, które zasadniczo należy zgłosić w kwocie brutto.

Których transakcji transgranicznych nie trzeba zgłaszać?

Do transakcji niepodlegających obowiązkowi zgłoszenia, zaliczane są:

  • przychody z eksportu
  • płatności za import towarów
  • wypłata i spłata kredytów i depozytów z wcześniej ustalonym okresem trwania do 12 miesięcy oraz długoterminowe transakcje kredytowe instytucji finansowych z zagranicą.

Czy przelewy środków na rachunki trzeba zgłosić?

Zgodnie z §§ 67 oraz dalszym rozporządzeniem o stosunkach gospodarczych z zagranicą (niem. Außenwirtschaftsverordnung) przelewów środków z krajowego konta na zagraniczne i odwrotnie nie trzeba zgłaszać. Należy mieć na uwadze, że płatności, które dokonywane są z zagranicznego konta na konto cudzoziemców lub przyjmowane na konto zagraniczne od cudzoziemców zgodnie z pozycją zabezpieczaną, należy zgłosić.

Czy zagraniczne płatności gotówką trzeba zgłosić?

Zgodnie z rozporządzeniem o stosunkach gospodarczych z zagranicą (niem. Außenwirtschaftsverordnung) nie trzeba zgłaszać płatności gotówkowych.

Jak dokonać zgłoszenia?

Zgłoszenia należy dokonać elektroniczne w niemieckim banku federalnym (niem. Deutsche Bundesbank). Dostępne są różne postępowania. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z ogólnodostępnego portalu meldunkowego statystyk (niem. Allgemeines Meldeportal Statistik AMS). Możliwe jest także elektroniczne dostarczenie zgłoszenia za pomocą ExtraNet.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.