Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Kontrola niemieckiego urzędu skarbowego w przedsiębiorstwie

Dawno minęły czasy, w których kontrole skarbówki omijały szerokim łukiem małe i średnie firmy rzemieślnicze. Wdrożony przez urzędy skarbowe system zarządzania ryzykiem oraz krótsze i często niezapowiedziane kontrole potwierdzają ów trend. Poniżej pięć wskazówek, do których warto się zastosować, gdy pewnego dnia w drzwiach firmy pojawi się kontroler z urzędu skarbowego.

Właściwa kontrola skarbowa w Niemczech rozpoczyna się o wiele wcześniej niż się kontrolowanemu wydaje, a kontrolerzy skrupulatnie przygotowują się do wizyty w firmie. Ponieważ z reguły weryfikują przeszłość, a więc sprawy księgowe z minionych lat, będą poszukiwać informacji online odnoszących się do tego okresu. Jeśli np. zakład rzemieślniczy w przeszłości miał już swój portal online, kontroler zapozna się z jego historią oraz oferowanymi usługami. Dostęp do tego typu danych można uzyskać poprzez stronę www.archive.org. Po wpisaniu konkretnego adresu www firmy rzemieślniczej kontroler będzie mógł odbyć „podróż w czasie”, widząc, jak firmowa strona wyglądała w przeszłości i jakie zmiany zaszły w jej treści.

Skarbówka uwielbia niezapowiedziane wizyty

Kontrolerzy skarbowi najbardziej lubią niespodziewane odwiedziny w siedzibach przedsiębiorstw. Jest to dozwolone w ramach niezapowiedzianej kontroli podatku VAT, podatku od wynagrodzenia bądź stanu kasy. Wówczas firma w Niemczech nie ma czasu na przygotowanie się do wizyty i poprawianie księgowości. To właśnie wtedy wykrywa się znacznie więcej uchybień podatkowych niż w przypadku kontroli zapowiedzianych parę miesięcy wcześniej. Częstotliwość takich niezapowiedzianych weryfikacji ma jeszcze wzrosnąć w przyszłości. Ważne: Gdy tylko pojawi się kontroler, przedsiębiorca powinien niezwłocznie poinformować o tym swojego doradcę podatkowego i ewentualnie poprosić go o obecność podczas kontroli, która z reguły może potrwać do kilku godzin. Najlepiej już wcześniej ustalić z doradcą plan działania na wypadek niezapowiedzianego pojawienia się kontrolera z urzędu skarbowego.

Samochód służbowy użytkowany do celów prywatnych – przygotuj się na weryfikację

Jeśli firma posiada służbowe samochody, dla wielu kontrolerów będzie to absolutnym tematem nr 1. W odniesieniu do każdego pojazdu, dla którego nie jest prowadzona ewidencja przebiegu, kontroler może wysunąć zarzut prywatnego użytkowania i wnioskować o opodatkowanie tzw. prywatnego udziału oraz odprowadzenie przypadającego z tego tytułu podatku VAT. Wielu przedsiębiorców używa swojego samochodu firmowego wyłącznie do celów prywatnych, opodatkowując to zgodnie z tzw. regułą 1%. Przykrą niespodzianką podczas kontroli okazuje się jednak fakt, że reguła 1% może być zastosowana wyłącznie wtedy, gdy pojazd był wykorzystywany co celów służbowych w więcej niż 50%, o czym musi świadczyć odpowiednia dokumentacja. W przeciwnym razie urząd skarbowy dokona oszacowania podlegającego opodatkowaniu prywatnego użytkowania pojazdu, uwzględniając jako podstawę aż 70% kosztów pojazdu.

Ewidencja przebiegu pojazdu w Niemczech

Przed nadchodzącą kontrolą urzędu skarbowego w żadnym razie nie należy na nowo sporządzać ewidencji przebiegu pojazdu, która jest np. zabrudzona czy zawiera wiele naniesionych poprawek. Przedsiębiorca popełnia wówczas kardynalny błąd. Załóżmy, że w marcu 2020 spodziewa się on wizyty kontrolera skarbowego i chce mu przedłożyć czystą i przejrzystą ewidencję przebiegu pojazdu za lata 2015–2017. W lutym idzie on więc do sklepu papierniczego, kupuje ewidencję przebiegu pojazdu i przystępuje do pracy. Nie zauważa jednak, że korzysta z rejestru, który w latach 2015–2017 nie był jeszcze dostępny na rynku. Kontrolerzy skarbowi doskonale wiedzą, na co należy zwrócić uwagę, by dowiedzieć się, czy dana ewidencja była już w sprzedaży w okresie, którego dotyczy. Skutkiem powyższego może być uznanie ewidencji za nieważną i wysunięcie przez kontrolera zarzutu oszustwa podatkowego.

Zarządzanie ryzykiem jako przyczyna kontroli

Wielu polskich przedsiębiorców w Niemczech zadaje sobie pytanie, dlaczego właśnie u nich ma odbyć się kontrola skarbowa. Przesłanką wizyty kontrolera może być urzędowy system zarządzania ryzykiem, który został wprowadzony już przed laty i w praktyce funkcjonuje od ubiegłego roku. System komputerowy urzędu skarbowego przyporządkowuje przedsiębiorców do określonych poziomów ryzyka. Ci z nich, którzy często nie dotrzymują terminów, rzekomo nie otrzymują pocztą decyzji podatkowych czy też w swoich deklaracjach podatkowych dopuszczają się pomyłek na niekorzyść urzędu skarbowego, zostają automatycznie przesunięci na wyższy poziom. Wówczas po pewnym czasie system zarządzania ryzykiem bije na alarm, sugerując przeprowadzenie kontroli w danej firmie.

Partnerem artykułu jest firma Smuda Consulting

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Wiele osób właśnie rozpoczyna w swoich ogrodach jesienne porządki. Co zrobić jednak z opadami i odciętymi pędami? Czy

Jeśli jesteś niezdolny do pracy przez dłuższy czas, pracodawca będzie wypłacać Ci pensję maksymalnie przez 6 kolejnych tygodni, później ten

W jednym z artykułów zwracaliśmy uwagę, jak ważne jest, aby zakładając firmę w Niemczech, zadbać o to, aby

Kilkaset euro, połowa, a może całe wynagrodzenie? Sprawdź, ile można zgarnąć dodatku świątecznego czyli Weihnachtsgeld.

Zobacz jeszcze to!