Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Na co zwrócić uwagę, kiedy firma z Polski nie funkcjonuje w Niemczech jako podwykonawca

Coraz częściej firmy z Polski wykonują w Niemczech zlecenia nie jako podwykonawcy, tylko bezpośrednio zawierają z klientem niemieckim umowę o dzieło. Jest to dla wielu rzemieślników „suchy” i „nieważny” temat, ale nie wolno go zaniedbywać, ba... należy się do niego dobrze przygotować. Dlatego w dzisiejszym artykule przybliżamy najważniejsze jego aspekty.

Kiedy klient w Niemczech zleca rzemieślnikowi wykonanie usługi, z reguły dochodzi do zawarcia między nimi umowy o dzieło (niem. Werkvertrag). Charakteryzuje się ona tym, iż wykonawca zobowiązuję się w niej nie tylko do starannego wykonania czynności, lecz również do spełnienia konkretnego, ustalonego wcześniej świadczenia. Ustalenia pomiędzy rzemieślnikiem a drugą stroną umowy zasadniczo nie ograniczają się wyłącznie do przeprowadzenia fachowych robót lub zrealizowania pozycji wyszczególnionych w przedmiarze. Jest on też zobowiązany do wytworzenia „dzieła” stanowiącego cel wykonywanych przez niego czynności.

Umowa o dzieło w Niemczech nie jest zleceniem

Jeśli przykładowo rzemieślnik otrzymuje zlecenie położenia dachu, musi on go nie tylko pokryć, lecz również zadbać o to, aby był szczelny. Ostatecznie nie są więc ważne poczynione starania, lecz pełne wykonanie ustalonego dzieła. W § 631 i kol. niemieckiego kodeksu cywilnego (BGB) rzemieślnik jest nazywany przedsiębiorcą, natomiast druga strona umowy – zamawiającym. Natomiast w praktyce bardzo często używane są określenia „zleceniodawca” i „zleceniobiorca”, do czego przyczynia się między innymi nazewnictwo użyte w części B znormalizowanych warunków zlecania i wykonywania robót budowlanych (VOB/B). W związku z tym umowa o dzieło w Niemczech czasem nazywana jest po prostu „zleceniem”.

Umowa o dzieło w Niemczech nie jest umową o wykonanie określonej pracy ani umową o wykonanie i dostawę dzieła

Ważne jest również dokonanie rozgraniczenia pomiędzy umową o dzieło a umową o wykonanie określonej pracy oraz umową o wykonanie i dostawę dzieła. Istnieją pewne podobieństwa pomiędzy umową o dzieło a umową o wykonanie określonej pracy (niem. Dienstvertrag). Zasadnicza różnica między nimi polega na tym, iż osoba wykonująca pracę zobowiązana jest jedynie do starannego zrealizowania swoich czynności, bez konieczności spełnienia świadczenia. Przykładowo: osoba zatrudniona w handlu detalicznym nie jest zobligowana do sprzedania konkretnych towarów, lecz jedynie do starannego prowadzenia sprzedaży. Bardzo podobne są również umowa o dzieło oraz umowa o wykonanie i dostawę dzieła (niem. Werklieferungsvertrag). Ich rozgraniczenie jest szczególnie ważne, gdyż przepis wynikający z § 650 kodeksu cywilnego zakłada, że przy umowie o wykonanie i dostawę dzieła mają zastosowanie uregulowania dotyczące umowy kupna-sprzedaży. Rozróżnienie to jest ważne z jeszcze innego powodu. Przy umowach sprzedaży produktów i usług w Niemczech w zakresie tzw. transakcji handlowych obowiązuje bowiem obowiązek sprawdzenia i ewentualnego zakwestionowania towaru.

Rozgraniczenie umowy o dzieło oraz umowy o wykonanie i dostawę dzieła

Zleceniodawca musi więc niezwłocznie zweryfikować i w razie potrzeby zakwestionować otrzymany towar, aby nie stracić przysługujących mu praw wynikających z gwarancji i rękojmi. Rozgraniczenie umowy o dzieło oraz umowy o wykonanie i dostawę dzieła w praktyce może okazać się dość trudne. Zgodnie z postanowieniami ustawowymi przedmiotem umowy o wykonanie i dostawę dzieła jest dostarczenie wyprodukowanych/wytworzonych rzeczy ruchomych. W przypadku tego rodzaju umowy na pierwszym planie znajduje się więc przeniesienie własności w odniesieniu do danej rzeczy. Dodatkowe usługi, jak na przykład montaż, odgrywają jedynie podrzędną rolę. Przykładem może być umowa na wykonanie, dostarczenie i montaż kuchni w zabudowie, w przypadku której zobowiązanie do montażu będzie miało drugorzędne znaczenie. Dodatkowo wcześniej orzekano już, że np. dostawa i montaż drzwi stanowią „tylko” umowę o wykonanie i dostawę dzieła, nawet jeśli koszty montażu stanowią mniej niż 5% całej wartości umowy. Przykłady te pokazują, że działalność rzemieślnicza może opierać się „tylko” na umowie o wykonanie i dostawę dzieła, czego skutkiem będzie obowiązywanie prawa kupna-sprzedaży. Należy zwrócić uwagę, że w odniesieniu do umów o dzieło zawartych po 1 stycznia 2018 mogą obowiązywać dodatkowe, specjalne uregulowania.

Specyfika umów o dzieło w prawie umów budowlanych

Otóż w § 650 i kol. kodeksu cywilnego zawarte są w szczególności uregulowania dotyczące umów budowlanych, przedstawiające nowe przepisy szczegółowe. § 650 kodeksu cywilnego zawiera więc szczegółową definicję umowy budowlanej. Zgodnie z nią umowa budowlana jest umową o stworzenie, odrestaurowanie, usunięcie bądź przebudowę budowli, infrastruktury zewnętrznej lub ich części. Umowa budowlana może mieć też zastosowanie w przypadku konserwacji budowli, jeśli wykonywane dzieło jest istotne dla jej konstrukcji, dalszego istnienia czy też użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. W § 650a kodeksu cywilnego zawarte są z kolei uregulowania specyficzne dla umów budowlanych. Przykładowo paragrafy od 650b do 650d zawierają postanowienia dot. zmiany zakresu usług i wynikającej z niej konieczności dopasowania wynagrodzenia. Paragrafy 650i do 650n kodeksu cywilnego odnoszą się do specjalnych regulacji w zakresie konsumenckich umów budowlanych. Określają one formę, treść oraz możliwości odstąpienia od umowy, jak również zawierają postanowienia dotyczące zabezpieczenia prawa do wynagrodzenia oraz obowiązku sporządzenia i wydania dokumentacji przez rzemieślnika. W przypadku umów o dzieło, zawartych po 1 stycznia 2018 i zawieranych obecnie, należy każdorazowo sprawdzić, czy mamy do czynienia z umową budowlaną, dla której zastosowanie będą mieć § 650a i kol. kodeksu cywilnego. Jeśli nie, zasadniczo obowiązywać będzie tylko ogólne prawo umów o dzieło (§ 631 do 650 kodeksu cywilnego).

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Do końca wakacji osoby wjeżdżające do Niemiec będą mogły zrobić to swobodnie, bez trzymania się dotychczasowych, pandemicznych zasad.

Zima za oknem, a wraz z nią rekordowo niskie temperatury. Przy takiej ilości śniegu i lodu korki

Osoby dojeżdżające do pracy w Niemczech, mają prawo do tzw. Pendlerpauschale czyli do dodatku za dojazd do pracy.

Kilkaset euro, połowa, a może całe wynagrodzenie? Sprawdź, ile można zgarnąć dodatku świątecznego czyli Weihnachtsgeld.

Zobacz jeszcze to!