Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Otwieranie nowej siedziby firmy na terenie Niemiec – jak wybrać właściwą formę prawną?

W przypadku transgranicznych aktywności – a w szczególności przy otwieraniu nowej placówki firmy za granicą – zawsze nasuwa się pytanie, w jakiej formie prawnej powinna ona zostać zorganizowana.

Należy przy tym wyjaśnić, w jaki sposób firma z Polski może prowadzić swoją działalność na terenie Niemiec, bo takich przypadków jest najwięcej. Okazuje się, że istnieją następujące możliwości: założenie spółki zależnej („spółki córki”), utworzenie samodzielnej filii lub utworzenie niesamodzielnego oddziału firmy.

1. Spółka zależna – tzw. spółka córka (niem. Tochterunternehmen)

W przypadku założenia spółki zależnej dochodzi do powstania odrębnego od „spółki matki” (lub głównej siedziby), samodzielnego prawnie przedsiębiorstwa. Obowiązują przy tym odpowiednie postanowienia dla danej formy prawnej firmy, jak np. spółki akcyjnej (niem. AG) lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (niem. GmbH). W odniesieniu do założenia spółki, wpisu do rejestru handlowego oraz zarejestrowania działalności gospodarczej obowiązują wyłącznie niemieckie przepisy, właściwe dla danej formy prawnej. „Spółka córka” działa oraz dokonuje sporządzenia bilansu w sposób niezależny od „spółki matki”.

2. Samodzielna filia przedsiębiorstwa (niem. Zweigniederlassung)

Samodzielna filia przedsiębiorstwa nie stanowi odrębnej od głównej siedziby, niezależnej firmy. Niemiecki kodeks handlowy definiuje ją jako fizycznie oddzielony od głównej siedziby oddział, stworzony jako dodatkowe miejsce działalności gospodarczej przedsiębiorstwa. Prowadzona w nim w sposób samodzielny działalność ma wprawdzie mniejszy zakres niż ta w głównej siedzibie firmy, jednakże jest ona znamienna i istotna dla całego przedsiębiorstwa. Pod względem prawnym i organizacyjnym samodzielna filia jest częścią głównej siedziby przedsiębiorstwa. Na zewnątrz musi ona wykazywać jednak pewną samodzielność, która przejawia się w następujących aspektach – fizyczna odrębność, własne kierownictwo z pewną swobodą decyzji i własna księgowość, odrębnie sporządzany bilans, własne, przypisane filii aktywa przedsiębiorstwa.

To forma pośrednia

W związku z powyższym samodzielna filia stanowi formę pośrednią pomiędzy założeniem samodzielnego przedsiębiorstwa a zwykłym oddziałem firmy. Zgodnie z obowiązującym prawem sama nie jest podmiotem praw i obowiązków, podlega jednak wpisaniu do niemieckiego rejestru handlowego. Jeśli samodzielna filia otwierana jest przez zagranicznego przedsiębiorcę, jej organizacja wewnętrzna uzależniona jest od statutu spółki oraz właściwego prawa zagranicznego. Jeśli jednak chodzi o jej kwalifikację prawną na terenie Niemiec, podlega ona jednoznacznie prawu niemieckiemu – w szczególności w zakresie wpisu do rejestru handlowego, zarejestrowaniu działalności gospodarczej oraz stosunków prawnych z podmiotami trzecimi (jak np. zachowanie pewnych wymaganych danych w korespondencji spółki).

3. Niesamodzielny oddział firmy (niem. Betriebsstätte)

Kolejną możliwość stanowi utworzenie niesamodzielnego oddziału firmy. Pojęcie to wywodzi się z prawa działalności gospodarczej i oznacza kolejny oddział/filię przedsiębiorstwa, działający jako tak zwany lokal handlowy. Taka niesamodzielna filia w każdym aspekcie swojej działalności zależna jest od głównej siedziby przedsiębiorstwa. Z prawnego punktu widzenia obydwie stanowią jednolite przedsiębiorstwo o odrębnych fizycznie lokalizacjach. W związku z tym niesamodzielne oddziały firmy nie mogą prowadzić samodzielnych interesów, które odbiegałyby od działalności głównej siedziby. Niesamodzielny oddział firmy nie podlega wpisowi do rejestru handlowego. Wystarczy jedynie dokonać zgłoszenia w odpowiednim urzędzie do spraw działalności gospodarczej (niem. Gewerbeamt).

Wniosek

Z każdą wybraną formą prawną związane są liczne, często kompleksowe uregulowania, dotyczące założenia, zarejestrowania i organizacji spółki. Nakład kosztów i czasu, związany z otwarciem samodzielnej filii, porównywalny jest z tym, który trzeba ponieść przy zakładaniu samodzielnego, niezależnego od głównej siedziby firmy podmiotu. W pewnych przypadkach nakłady związane z utworzeniem samodzielnej filii mogą być nawet wyższe z powodu mającego tu także zastosowanie odpowiedniego prawa zagranicznego. Dochodzą do tego również wymogi prawa podatkowego, odpowiednie dla danej formy przedsiębiorstwa.


W razie pytań zapraszamy na
www.smuda-consulting.com
lub telefonicznie
0048 / 77 403 24 26

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!