Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Saison-KUG – Sezonowy zasiłek za skrócony czas pracy w Niemczech

Kurzarbeitergeld

Branże, które muszą przerwać pracę w okresach złej pogody, mogą ubiegać się w Niemczech o sezonowy zasiłek za skrócony czas pracy. Pracodawcy i pracownicy muszą jednak spełniać pewne warunki. Sezonowy zasiłek za skrócony czas pracy, zwany również Saison-KUG, służy jako wsparcie finansowe dla firm w okresach niepogody. Uprawnione są do tego firmy z branży budowlanej i innych branż, które nie mogą pracować ze względu na niesprzyjającą pogodę.

Czym konkretnie jest sezonowy dodatek za skrócony czas pracy? W okresach złej pogody nieunikniony jest mniejszy nakład lub brak pracy i sezonowe przestoje. Aby pracodawcy nie musieli w tym czasie zwalniać swoich pracowników, a ci mogli dalej pozostać w firmie, w Niemczech wypłacany jest tzw. sezonowy zasiłek za skrócony czas pracy – Saison-Kurzarbeitergeld.

Sezonowy zasiłek za skrócony czas pracy został stworzony jako specjalny przepis dotyczący zasiłku za skrócony czas pracy (niem. Kurzarbeitergeld) i zastąpił zimowy system dofinansowania dla branży budowlanej (niem. Winterbauförderung) od czasów wyjątkowo złych warunków pogodowych uniemożliwiających pracę w latach 2006/2007.

Kiedy zaczyna się sezon złej pogody, czyli Schlechtwetterzeit?

Od 2016 r. zasadniczo zniesiono obowiązek zgłaszania przestoju w pracy. Choć wcześniej było to przeznaczone tylko dla firm, które wnioskowały o Saison-KUG w przypadku przestojów związanych z pogodą, obecnie dotyczy to również sytuacji, gdy przestój ma inne przyczyny – np. brak zleceń czy inne czynniki gospodarcze. Zgodnie z Kodeksem społecznym (niem. Sozialgesetzbuch) okres złej pogody rozpoczyna się 1 grudnia i kończy 31 marca. Obowiązuje on jednolicie wszystkie firmy z branży budowlanej, czyli główną branżę budowlaną (niem. Bauhauptgewerbe), firmy z branży dekarskiej, ogrodniczej, małej architektury i budowy boisk sportowych, a od 2021 r. także z branży rusztowań. Pierwotnie okres złej pogody na budowę rusztowań rozpoczynał się już 1 listopada.

Wymagania dotyczące sezonowego dodatku za skrócony czas pracy

W okresach złej pogody pracownikom przysługuje zasiłek sezonowy za skrócony czas pracy pod warunkiem spełnienia m.in. następujących wymagań:

  • Pracodawcą musi być firma należąca do branży budowlanej lub branży dotkniętej sezonowym przestojem w pracy.
  • Przestój w pracy musi być znaczny i wynikać albo z przyczyn ekonomicznych, takich jak brak zleceń, przyczyn pogodowych, takich jak mróz, lub ze zdarzeń nieuniknionych, takich jak klęski żywiołowe.
  • Firma musi zatrudniać co najmniej jednego pracownika. Osoba ta musi mieć ważny stosunek pracy podlegający ubezpieczeniu społecznemu i musi go kontynuować po okresie przestoju.
    Po zakończeniu sezonowego skróconego czasu pracy Federalny Urząd Pracy (niem. Arbeitsagentur) przeprowadza audyt końcowy. Firmy powinny przechowywać wszystkie rachunki, aby móc udokumentować swoje wydatki.

Na jakie świadczenia można liczyć podczas złej pogody?

Świadczenia urzędu pracy obejmują dodatkowy zasiłek zimowy (niem. Mehraufwand Wintergeld), dopłatę do zasiłku zimowego (niem. Zuschuss-Wintergeld), sezonowy dodatek za pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy (niem. Saison-Kurzarbeitergeld) oraz zwrot składek na ubezpieczenie społeczne. Pracownicy otrzymują przeznaczone dla nich świadczenia od swojego pracodawcy. Pracodawcy mają obowiązek wystąpić o świadczenia do urzędu pracy w terminie trzech miesięcy. Tam też dostępne są odpowiednie formularze. To, który urząd pracy jest właściwy, zależy od siedziby firmy.

Wysokość dodatku sezonowego za skrócony czas pracy

Zasiłek sezonowy za skrócony czas pracy wynosi zazwyczaj 67% utraconego wynagrodzenia netto w przypadku pracowników posiadających co najmniej jedno dziecko i 60% w przypadku pozostałych pracowników. Będzie on wypłacany od pierwszej godziny przestoju, chyba że pracownik ma nagromadzone nadgodziny, wówczas powinien je wykorzystać w pierwszej kolejności.

Od grudnia 2021 r. przepis ten dotyczy również monterów rusztowań, którym poprzednio wypłacano zasiłek dopiero od 151. godziny przestoju. Jeżeli dzięki wykorzystaniu nadgodzin uda się uniknąć przestoju w pracy, pracownikom przysługuje dopłata do zasiłku zimowego (niem. Zuschuss-Wintergeld) w wysokości 2,50 euro za każdą straconą godzinę pracy. Od 15 grudnia do końca lutego za każdą przepracowaną, ale niekwalifikującą się godzinę pracy jest wypłacany dodatkowy zasiłek zimowy (niem. Mehraufwand-Wintergeld) w wysokości 1 euro. Dodatek zimowy wypłacany jest w grudniu za maksymalnie 90 godzin pracy oraz w styczniu i lutym za maksymalnie 180 godzin pracy.

Czy zasiłek sezonowy za skrócony czas pracy jest zwolniony z podatku i ubezpieczenia społecznego?

Powyższe świadczenia są zwolnione zarówno z podatku, jak i składek na ubezpieczenie społeczne, zatem wypłacane są w kwocie netto. Pracodawcom zostanie zwrócona pełna składka na ubezpieczenie społeczne, którą ponoszą wyłącznie na rzecz osób pobierających świadczenia z tytułu pracy sezonowej w niepełnym wymiarze czasu pracy. Oznacza to, że sezonowa praca w skróconym wymiarze godzin jest niemal neutralna kosztowo.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!