Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Specyfika umów budowlanych w Niemczech

Gospodarka w Niemczech już dawno nie była w tak dobrym stanie, w jakim jest obecnie. Zauważone to  zostało również przez polskie firmy, które szczególnie w budownictwie odgrywają już w Niemczech ważną rolę. Z tego powodu otrzymujemy bardzo wiele pytań dotyczących specyfiki umów budowlanych w Niemczech, dlatego w tym artykule postaramy się przybliżyć ten temat. Podstawę wielu umów pomiędzy rzemieślnikami a zleceniodawcami w Niemczech stanowią uregulowania wynikające z części B znormalizowanych warunków zlecania i wykonywania robót budowlanych (VOB/B). Czym właściwie są te postanowienia i jakie skutki prawne niosą one za sobą?

Otóż część B znormalizowanych warunków zlecania i wykonywania robót budowlanych, określana skrótowo VOB/B, nosi nazwę „Ogólnych warunków umów o wykonanie świadczeń budowlanych”. Przesłanką do powstania VOB/B był fakt, iż wynikające z kodeksu cywilnego przepisy o umowie o dzieło nie do końca odpowiadały specyfice umów budowlanych. W związku z tym VOB/B zawierają uregulowania, które z jednej strony uzupełniają ustawowe przepisy, z drugiej zaś wnoszą do nich poprawki i zawężają je. Wbrew powszechnym opiniom VOB/B nie są ustawą ani rozporządzeniem. „Ogólne warunki umów o wykonanie świadczeń budowlanych” można uznać raczej za ogólne warunki handlowe, a więc uzgodnienia cywilnoprawne. Uregulowania VOB/B nie obowiązują więc same z siebie, lecz muszą stanowić integralną część umowy budowlanej, zawieranej przez obie strony. Aby VOB/B stały się częścią umowy budowlanej, należy przestrzegać warunków włączenia ogólnych warunków handlowych do umowy.

Najlepiej bezpośrednio przekazać VOB/B

Jeśli rzemieślnik chciałby włączyć uregulowania VOB/B do umowy budowlanej z klientem, w momencie zawarcia umowy musi on wyraźnie wskazać na ich obowiązywanie i umożliwić zleceniodawcy zapoznanie się z nimi. Poza tym zleceniodawca musi wyrazić zgodę na zastosowanie takich uregulowań. Informacja o zastosowaniu VOB/B powinna nastąpić w formie pisemnej. Z umowy powinno jasno wynikać, że ogólne warunki umów o wykonanie świadczeń budowlanych zostały włączone do jej treści. Oznacza to, że nie mogą być one ukryte w tekście umowy. Co więcej, muszą one być rozpoznawalne dla przeciętnego klienta nawet przy pobieżnym przeglądaniu zapisów umowy. Możliwość zapoznania się z uregulowaniami VOB/B powinna zostać zagwarantowana przez rzemieślnika poprzez przekazanie lub przesłanie klientowi ich pełnej treści bez uprzedniego żądania. Również wtedy zalecane jest jednak, aby ująć tekst VOB/B w umowie lub przynajmniej bezpośrednio ją z nim powiązać. Przekazanie jedynie części VOB/B będzie z reguły niewystarczające.

Prawo budowlane – różnice w sektorze B2B

Wymagania dotyczące włączenia zapisów VOB/B do umowy budowlanej z przedsiębiorcą (B2B) są mniejsze niż w przypadku klientów indywidualnych. W sektorze B2B zasadniczo nie jest wymagane stworzenie możliwości zapoznania się z uregulowaniami VOB/B przez drugą stronę umowy, ponieważ jest oczywiste, że są jej one dobrze znane. Jest to regułą szczególnie wtedy, gdy obie strony umowy działają lub mają doświadczenie w sektorze budowlanym. Wówczas wystarczy, by w momencie zawarcia umowy obie strony wyraziły zgodę na zastosowanie VOB/B.

Pewne uregulowania wynikające z VOB/B mogą być niekiedy nieskuteczne

Nawet jeśli uregulowania VOB/B stały się częścią umowy budowlanej, nie oznacza to od razu, że wszelkie zawarte w nich postanowienia są skuteczne. Niektóre z nich uznawane są za niewłaściwe, a przez to pozbawione mocy prawnej. Chodzi przede wszystkim o następujące postanowienia:

– odbiór jednostronny – par. 12 ust. 5 VOB/B,

– skrócenie okresu przedawnienia zgodnie z par. 13 ust. 3 poz. 1 VOB/B,

– roszczenie dot. daty ostatecznej zapłaty zgodnie z par. 16 ust. 3 poz. 1 VOB/B,

– tzw. zastrzeżenie ostatecznej płatności zgodnie z par. 16 ust. 3 poz. 2 do 5 VOB/B.

W przypadku umowy z przedsiębiorcą wykonawca może zapobiec nieskuteczności powyższych postanowień VOB/B. Konieczne jest wtedy, aby uregulowania VOB/B zostały włączone do umowy budowlanej, jako całość w niezmienionej formie (tzw. uprzywilejowanie VOB/B). Zdarza się to jednak bardzo rzadko, ponieważ nawet najmniejsze odstępstwo oznacza zmianę VOB/B i tym samym zniesienie ww. uprzywilejowania. Należy również zwrócić uwagę, iż strona, na której wniosek zastosowano klauzulę lub uregulowania VOB/B, zasadniczo nie ma prawa do późniejszego powoływania się na ich nieskuteczność, nawet jeśli okazałyby się one dla niej znacząco niekorzystne.

VOB/B a nowe regulacje wynikające z kodeksu cywilnego

1 stycznia 2018 weszły w życie nowe uregulowania w niemieckim kodeksie cywilnym, dotyczące prawa budowlanego oraz prawo umów o dzieło. Dotyczą one wszelkich umów o dzieło, które zostały zawarte począwszy od tej daty. Nowe zasady odnoszą się wprawdzie do poszczególnych kwestii budowlanych, jednak nie poruszają wielu aspektów istotnych dla samych umów budowlanych. W wielu przypadkach sensowne może więc okazać się przynajmniej częściowe (lub całościowe) zastosowanie uregulowań VOB/B. W związku z faktem, iż poprzez wprowadzenie nowego prawa budowlanego oraz prawa umów o dzieło zmianie uległ tzw. wzorzec ustawodawczy, istnieje ryzyko, że w przypadku częściowego zastosowania uregulowań VOB/B ich poszczególne zapisy ujęte w ogólnych warunkach handlowych mogą okazać się nieskuteczne. Dotyczy to szczególnie tych postanowień VOB/B, które odbiegają od (nowych) regulacji ustawodawczych i mogą być znacząco niekorzystne dla jednej ze stron umowy.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Walentynki zwane dniem zakochanych od lat cieszą się ogromną popularnością. Jednak, co kraj to obyczaj. Jak zatem mieszkańcy Niemiec obchodzą

Nawet dzieci posiadają w Niemczech numer identyfikacji podatkowej. Po co pociechom jednak Steuer-ID?

Tysiące osób pracuje w Niemczech na zasadach zatrudnienia okresowego. Czy mają oni jednak prawo do płacy minimalnej?

Pewien mieszkaniec Niemiec, który pobierał zasiłek dla bezrobotnych, odmówił podjęcia pracy w kraju, ponieważ odrzuca on system gospodarczy

Zobacz jeszcze to!