Zasadniczo do złożenia deklaracji VAT w Niemczech zobligowani są wszyscy przedsiębiorcy zarejestrowani jako płatnicy VAT. Jedyny wyjątek stanowi uregulowanie dotyczące drobnych przedsiębiorców (niem. Kleinunternehmerregelung). Częstotliwość składania deklaracji VAT do urzędu skarbowego może być jednak bardzo zróżnicowana. Dodatkowo dzięki stałemu wydłużeniu terminu składania deklaracji VAT przedsiębiorca ma możliwość odsunięcie w czasie momentu, w którym konieczne jest przesłanie dokumentu do urzędu. W połączeniu z opodatkowaniem na podstawie rzeczywistych wpływów stanowi to skuteczny instrument, dzięki któremu można ustalić jak najkorzystniejszy dla przedsiębiorcy termin płatności podatku VAT oraz zachować płynność finansową.
Jak często należy składać deklaracje VAT w Niemczech?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy spojrzeć do rocznej deklaracji VAT za ubiegły rok. Częstotliwość składania miesięcznych/kwartalnych deklaracji zależy bowiem od wysokości podatku VAT, jaki został faktycznie zapłacony w poprzednim roku. Obciążenie to wynika z różnicy pomiędzy naliczonym podatkiem a kwotami podlegającymi odliczeniu. Zależność jest następująca: im wyższy VAT płacisz, tym częściej należy składać deklaracje:
– VAT powyżej 7500 euro – konieczna comiesięczna deklaracja VAT
– VAT od 1000 do 7500 euro – kwartalna deklaracja VAT
– VAT do 1000 euro – nie są konieczne miesięczne/kwartalne deklaracje, wystarczy roczna deklaracja VAT
Wyjątek:
W roku rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz w kolejnym roku konieczne jest comiesięczne składanie deklaracji VAT, niezależnie od faktycznej kwoty podatku. Z początkiem trzeciego roku prowadzenia własnej działalności gospodarczej należy niezwłocznie ustalić obrót za poprzedni rok. Wówczas można ewentualnie wnioskować w urzędzie skarbowym o zmianę częstotliwości składania deklaracji VAT.
Kiedy należy złożyć deklarację VAT
Niezależnie od tego, z jaką częstotliwością musisz składać deklarację VAT, powinieneś dokonać tego w terminie do 10 dni po upływie danego okresu sprawozdawczego (miesiąca bądź kwartału). W przypadku deklaracji VAT za luty będzie to więc najpóźniej 10 marca. Jeśli 10. dzień miesiąca wypada w święto bądź w weekend, obowiązującym terminem jest kolejny dzień roboczy.
Wydłużenie terminu na złożenie deklaracji
Jeśli 10 dni to dla ciebie zbyt krótki okres i nieustannie brakuje ci czasu, możesz złożyć wniosek o stałe wydłużenie terminu składania deklaracji VAT. Dzięki temu każdorazowo będziesz musiał przekazać deklarację dopiero miesiąc później, co bezpośrednio wiąże się też z późniejszą płatnością na rzecz urzędu skarbowego. Na przykład deklarację za kwiecień będziesz składał dopiero 10 czerwca.
Jeśli jesteś zobowiązany do comiesięcznego przekazywania deklaracji VAT, przy wnioskowaniu o stałe wydłużenie terminu ich składania powinieneś zwrócić uwagę na następujące aspekty:
– wniosek o stałe wydłużenie terminu musi wpłynąć w urzędzie skarbowym do 10 lutego
– 1/11 zeszłorocznej kwoty VAT również musi zostać przelana na konto urzędu skarbowego do 10 lutego. Tego rodzaju przedpłata rozliczana jest na koniec roku wraz z grudniową deklaracją VAT.
W przypadku kwartalnego przekazywania deklaracji krańcowym terminem wpłynięcia wniosku o stałe wydłużenie terminu ich składania jest 10 kwietnia.
Nie jest możliwe wydłużenie terminu składania rocznych deklaracji VAT.
Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą a deklaracje VAT
Obowiązek comiesięcznego składania deklaracji VAT nie kończy się automatycznie wraz z upływem dwóch lat od momentu rozpoczęcia samodzielnej działalności gospodarczej. Aby tak się stało, konieczne jest złożenie wniosku o przejście na deklaracje kwartalne bądź roczne. Należy przy tym spełniać opisane wyżej kryteria, związane między innymi z wysokością obrotu i należnego podatku VAT.
Deklaracje VAT w połączeniu z opodatkowaniem na podstawie rzeczywistych wpływów
Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą jesteś zobowiązany do odprowadzenia podatku VAT do urzędu skarbowego w momencie wystawienia faktury. Jeśli jednak twój obrót za poprzedni rok nie przekracza 500 000 euro, możesz wnioskować o zastosowanie opodatkowania na podstawie rzeczywistych wpływów. Wówczas podatek VAT będzie należny dopiero wtedy, gdy twój klient rzeczywiście opłaci fakturę. W powiązaniu ze stałym wydłużeniem terminu składania deklaracji VAT jest to bardzo korzystne narzędzie, gdyż pozwala na odłożenie o kilka miesięcy ustawowego terminu płatności VAT-u.