Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Rozliczenia przychodów oraz rozchodów firmy w Niemczech

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman","serif";}

Na co dzień nie zastanawiamy się nad szczegółowymi rozrachunkami i zazwyczaj nie zaprzątamy sobie nimi głowy. Jednakże przyglądając się bliżej naszym księgom podatkowym, możemy na czas zauważyć błędy i je skorygować, a przede wszystkim poprawnie rozliczyć.

Co nam mówi rozliczenie dochodów i wydatków

Wyżej wymienione rozliczenie mówi o liczbach, czyli kwotach, jakimi operowaliśmy w roku ubiegłym. Znajduje się tam szczegółowe zestawienie wszystkich danych, nie tylko kwoty dochodów i wydatków naszej firmy za ubiegły rok. Informacje zamieszczone w tym zestawieniu mogą zawierać dane, które będą nam niezbędne w przyszłości do prowadzania naszego przedsiębiorstwa. Podstawowymi dla Gewinn- und Verlustrechnung (GuV) są dwa główne tematy, na których należy skupić szczególną uwagę, a mianowicie: gospodarczy wzrost (czyli inaczej zyski i straty przedsiębiorstwa) oraz wypłacalność przedsiębiorstwa. Czynnikami alarmującymi dla prowadzącego przedsiębiorstwo są właśnie dane z tych dwóch dziedzin. Niezbędna jest również analiza wszystkich danych z Gewinn- und Verlustrechnung, zawiera ona bowiem miesięczne dane i daje nam bardziej aktualne informacje.

Znaki ostrzegawcze, jakie uzyskujemy z podsumowania GuV

Głównym zadaniem Gewinn- und Verlustrechnung jest podsumowywanie postępu gospodarczego przedsiębiorstwa, a w tym celu należy zestawić następujące informacje:

  • dochody ze sprzedaży
  • kwoty wolne od podatku
  • zmiany stanu faktycznego gotowych bądź niegotowych produktów
  • koszty materiałów
  • koszty utrzymania pracowników, ubezpieczenia
  • dodatkowe dochody (na przykład papiery wartościowe)
  • dodatkowe zyski i straty.

Na powyższe pozycje należy zwracać szczególną uwagę, ponieważ mogą zachodzić istotne zmiany w poszczególnych pozycjach, bądź powstają nowe w stosunku do roku poprzedniego, a mogą udzielić nam ważnych informacji takich jak:

  • zwiększenie się dochodu, a zmniejszenie zysku: sygnalizuje nam to, iż zwiększyły nam się koszty utrzymania, warto wtedy zwrócić uwagę na koszty materiału i utrzymania pracowników;
  • zmniejszenie dochodu przy zwiększeniu się zysku: to może być dla nas wskazówką, że jakieś wyjątkowe przychody zwiększają nam dochód, przy czym przedsiębiorstwo się faktycznie nie rozwija (chociaż mamy takie wrażenie);
  • zmniejszają się kwoty do odpisu, przy czym obrót się zwiększa: zmniejszają się nasze inwestycje;
  • zmniejsza się dochód, ale produkcja nie ulega zmniejszeniu: nasza produkcja prawdopodobnie zalega w naszym magazynie;
  • zwiększa się dochód, a zmniejsza zasób naszych produktów w magazynie: może wskazywać, że mamy za małą rezerwę wyprodukowanych towarów i nie jesteśmy przygotowani na większe zamówienia.

 Wypłacalność przedsiębiorstwa

Stara prawda handlowców mówi o tym, że wypłacalność jest ważniejsza od zysku. Doświadczenie mówi nam też o tym, że nawet przedsiębiorstwa „zdrowe” gospodarczo, mające płynność finansową oraz wystarczającą ilość zamówień mogą ponieść fiasko, jeżeli… właściciele tych firm nie zwracają uwagi na dochody i wydatki. W krótkim okresie czasu może to doprowadzić do upadku firmy, gdyż urzędy czy też kredytodawcy nie wykazują w tej sprawie zbyt dużej cierpliwości. Dzięki rozliczeniu dochodów i wydatków w połączeniu z bilansem możemy znaleźć punkty świadczące o tym iż nasze przedsiębiorstwo zaczyna gubić finansową płynność. Owe symptomy, to:

  • dochody się zwiększają, ale liczba klientów nie płacących naszych faktur również wzrasta: świadczy to o tym, że dyscyplina płatnicza naszych klientów, mówiąc delikatnie, nie jest wzorcowa;
  • zbyt wielkie koszty pochłaniają wydatki prywatne: jeżeli przeznaczamy zbyt dużą część dochodu firmy na wydatki prywatne, doprowadzimy tym również do zmniejszenia wypłacalności przedsiębiorstwa.

Sygnały mogące nam pomóc w decyzji o tym, w jakim stanie jest wypłacalność naszej firmy, znajdziemy w czasowych bilansach finansowych firmy, a w następujących sytuacjach należy jak najszybciej udać się do banku w celu omówienia sytuacji finansowej naszej firmy i ewentualne możliwości finansowania ze strony tej instytucji:

  • nie zapłacone składki ubezpieczeniowe
  • nie wypłacone wypłaty dla pracowników
  • nie zapłacone podatki
  • nie opłacone rachunki
  • nie opłacone zaległości w banku
  • duże opóźnienia w płaceniu odsetek od kredytów.
Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!