Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Ubezpieczenie społeczne i podatek od wynagrodzenia 2019 – rok zmian

2019 rok przynosi ze sobą liczne nowości, szczególnie w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz podatku od wynagrodzeń. Z dniem 1 stycznia 2019 znów wzrosły między innymi granice wymiaru składki oraz granica wysokości rocznego wynagrodzenia za pracę, do której pracownik podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu.

W związku z tym zwiększą się również koszty ponoszone przez firmy. Warto zatem jak najszybciej zapoznać się w nowymi uregulowaniami, aby nie przeżyć nieprzyjemnych niespodzianek w kwestii kosztów osobowych. Poniżej przegląd najważniejszych zmian dotyczących ubezpieczeń społecznych oraz podatku od wynagrodzenia.

Dodatkowa składka na ubezpieczenie zdrowotne znów będzie finansowana po połowie przez pracodawcę i pracownika

Od 2015 roku w ustawowym ubezpieczeniu zdrowotnym obowiązują dodatkowe, uzależnione od poziomu dochodów składki, których wysokość jest ustalana przez same kasy chorych. Obecnie są one w całości opłacane przez pracownika. Od 1 stycznia 2019 dodatkowe składki zdrowotne znów będą finansowane po połowie przez pracownika i pracodawcę (tzw. finansowanie parytetowe). Składka na ustawowe ubezpieczenie zdrowotne finansowana przez pracodawcę wynosi 7,3 procent. Tej samej wysokości jest również wymiar ustawowej składki zdrowotnej opłacanej przez pracownika. Kasy chorych, ustalając składkę dodatkową na poziomie wyższym niż przeciętny, zobowiązane są do wyraźnego poinformowania swoich członków o możliwości przejścia do innej kasy chorych, w której wysokość składki jest przystępniejsza. Warto uzmysłowić tę możliwość zatrudnianym przez siebie pracownikom.

Wysokość składek ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego w 2019 roku:

Typ ubezpieczenia

Pracownik

Pracodawca

Łącznie

ubezpieczenie zdrowotne – ogólna składka

7,3% (+ połowa składki dodatkowej)

7,3% (+ połowa składki dodatkowej)

14,6% (+ składka dodatkowa)

 

Nowy wymiar składek na ubezpieczenie pielęgnacyjne oraz ubezpieczenie na wypadek bezrobocia

Z dniem 1 stycznia 2019 wymiar składki na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia ma zostać zmniejszony o 0,5 punktu procentowego – do 2,5 procent miesięcznego wynagrodzenia brutto. Zmniejszenie wysokości składki wynika z ustawowej obniżki o 0,4 proc. oraz dalszego pomniejszenia – poprzez rozporządzenie – o 0,1 punktu, przy czym pomniejszenie o 0,1 proc. ma obowiązywać do końca 2022 roku. Jednocześnie planowane jest podwyższenie wymiaru składki na ubezpieczenie pielęgnacyjne o 0,5 proc. Obecna wysokość składki wynosi 2,55 proc. miesięcznego dochodu brutto. Osoby bezdzietne płacą składkę w wysokości 2,8 proc. Od 1 stycznia 2019 wymiar składki będzie wynosić więc odpowiednio 3,05 proc. oraz 3,3 proc. dla osób bezdzietnych.

Limit dla krótkotrwale zatrudnionych w dalszym ciągu będzie wynosił 70 dni roboczych lub 3 miesiące

Osoby zatrudnione krótkotrwale w charakterze pomocników, jak i pracownicy otrzymujący wynagrodzenie bazujące na kwocie 450 euro podlegają uregulowaniom tzw. Minijob. Podstawowym warunkiem krótkoterminowego zatrudnienia jest w tym przypadku ograniczenie czasowe. Od 2015 roku limit czasu zatrudnienia wynosi 3 miesiące lub 70 dni roboczych w danym roku kalendarzowym. Limit ten miał właściwie obowiązywać tylko do końca 2018 roku. Z dniem 1 stycznia 2019 miał powrócić pierwotny limit, wynoszący 50 dni roboczych lub 2 miesiące (jak miało to miejsce do 31 grudnia 2014). Z tego planu zrezygnowano jednak w sierpniu 2018. W związku z tym utrzymany zostaje limit 70 dni roboczych / 3 miesięcy. Jeśli zostaną spełnione wszystkie warunki krótkotrwałego zatrudnienia, pracownik jest zwolniony ze składek na ubezpieczenia społeczne. Również pracodawca nie musi wtedy odprowadzać składek na ubezpieczenie zdrowotne, pielęgnacyjne, emerytalno-rentowe oraz na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia.

Płaca minimalna wzrośnie do 9,19 euro

Od 1 stycznia 2019 płaca minimalna wzrośnie z obecnej stawki 8,84 euro do 9,19 euro brutto za godzinę pracy. Dotychczas ustawowa płaca minimalna była podwyższana co dwa lata, jednak już na 2020 rok planowany jest jej kolejny wzrost – do 9,35 euro brutto za godzinę.

Podatek od wynagrodzenia – nowe stawki na 2019 rok

Planowane jest wprowadzenie licznych ulg podatkowych, mających na celu odciążenie rodzin. W szczególności przewidziane jest zwiększenie podstawowych kwot wolnych od podatku oraz kwoty wolnej od podatku ze względu na posiadanie dzieci:

Rok

2018

2019

2020

podstawowa kwota wolna (dla singli)

9000 euro

9168 euro

9408 euro

podstawowa kwota wolna (wspólne rozliczenie małżonków)

18 000 euro

18 336 euro

18 816 euro

½ kwoty wolnej ze względu na posiadanie dzieci

2394 euro

2490 euro

2586 euro

całość kwoty wolnej ze względu na posiadanie dzieci

4788 euro

4980 euro

5172 euro

 

Do kwoty wolnej od podatku ze względu na posiadanie dzieci dochodzi jeszcze kwota wolna z tytułu opieki, wychowywania, kształcenia dziecka, która nie ulegnie zmianie w 2019 roku. Wynosi ona 2640 euro rocznie. Zmienione kwoty wolne od podatku z tytułu posiadania dzieci nie mają wpływu na pobrany podatek od wynagrodzenia, odgrywają jednak rolę w przypadku dodatku solidarnościowego oraz podatku kościelnego.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Zobacz jeszcze to!