Zryczałtowane kwoty zagranicznych diet zmieniają się w nieregularnych odstępach czasu i są ustalane przez Federalne Ministerstwo Finansów. W przypadku tej samej, długotrwałej delegacji diety wypłacane są jedynie przez pierwsze 3 miesiące. Jeśli pracownik przez dłuższy czas przebywa na delegacji w tym samym miejscu i ze stałym zakresem obowiązków, pracodawca może rozliczyć diety jedynie za ten okres. Jeżeli po upływie 3 miesięcy pracownik otrzymuje od pracodawcy nieodpłatne posiłki, firma musi opodatkować wymierną korzyść pieniężną zgodnie z obowiązującą wartością świadczeń rzeczowych. Jeśli zaś pracownik w ciągu jednego dnia przebywał na terenie kilku krajów i w odniesieniu do nich obowiązują zróżnicowane wysokości diet, pracodawca może naliczyć zwolniony z podatku od wynagrodzeń ryczałt, biorąc pod uwagę to z zagranicznych państw, w którym pracownik przebywał na samym końcu.
Wypłacenie podwójnej diety
Zasada ta obowiązuje również wtedy, gdy przez większą część podróży pracownik przebywał w swoim macierzystym kraju, a pobyt za granicą był tylko chwilowy. Dobrym przykładem są tu osoby zatrudnione w firmach kurierskich, pracujące w pobliżu granicy państwa i przekraczające ją w trakcie wykonywania swoich obowiązków. Pracodawca może wypłacić jedynie dietę w zryczałtowanej kwocie, nie ma jednak możliwości zwrotu faktycznie poniesionych kosztów. Jeśli zaś podróż służbowa trwa dwa dni, należy wziąć pod uwagę ryczałt obowiązujący dla ostatniego z zagranicznych państw, w których pracownik przebywał. Ważne jest więc, w którym kraju pracownik znajdował się przed północą oraz po północy. Pracodawca każdorazowo może naliczyć tylko jedną dietę, niezależnie od tego, jakie faktyczne koszty wyżywienia pojawiły się po stronie pracownika. Wypłata diety w podwójnej wysokości jest możliwa jedynie wtedy, gdy zostanie na nią nałożony zryczałtowany podatek w wysokości 25 procent.
Podróże lotnicze z międzylądowaniami lub trwające powyżej dwóch dni
Należy dodać, że wszystkie zwroty nakładów wykraczające poza podwójną dietę muszą zostać zakwalifikowane jako normalne wynagrodzenie za pracę, podlegające opodatkowaniu i oskładkowaniu. W trakcie podróży lotniczych na wysokość diety nie mają wpływu kraje, nad których obszarem przelatuje pracownik. Pracownik przybywa do danego państwa dopiero w momencie wylądowania samolotu na lotnisku. Nie uwzględnia się przy tym międzylądowań. Jeśli podróż lotnicza trwa powyżej dwóch dni kalendarzowych, co jest możliwe na przykład w przypadku lotów na Daleki Wschód, w dniu odlotu naliczana jest dieta krajowa lub dieta zagraniczna obowiązująca dla państwa, w którym pracownik rozpocznie swój lot powrotny. W kolejnym dniu lotu obowiązuje zryczałtowana dieta dla Austrii, zaś w dniu lądowania ryczałt dla kraju, w którym wylądował samolot. Nie bierze się przy tym pod uwagę różnic czasowych, pojawiających się w trakcie lotu, nawet jeśli poszczególne dni rozliczeniowe trwają wówczas dłużej lub krócej niż 24 godziny.