Podróże w wakacje regionalnym pociągiem czy autobusem po kraju, a nawet za jego granice, dzięki Deutschlandticket mogą być o wiele korzystniejsze. Jakie zasady obowiązują posiadaczy takowego biletu?
Dzięki biletowi Deutschlandticket podróżujący mogą skorzystać z publicznej komunikacji miejskiej, jak i regionalnego transportu publicznego na terenie całego kraju. Wycieczki z Deutschlandticket po Niemczech, a nawet częściowo za granicę są możliwe regionalnym pociągiem czy autobusem.
Jak znaleźć odpowiednie połączenia?
Znalezienie połączeń regionalnych również dla dłuższych odległości nie stanowi problemu. Na stronie kolejowej Reiseauskunft.bahn.de lub w aplikacji DB Navigator przy wyborze najlepiej zaznaczyć „Nur Nahverkehr”. Należy pamiętać, że niektóre połączenia kolejowe są wykluczone z oferty Deutschlandticket. Aby upewnić się, czy bilet za 49 euro obowiązuje w danym pociągu można sprawdzić na stronie Dutsche Bahn.
Czy z biletem 49-Euro można jechać na wakacje za granice?
Deutschlandticket umożliwia również darmową podróż poza granice kraju, a dokładnie do Danii, Francji, Polski, Austrii, Czech, Szwajcarii oraz Holandii. Bez dodatkowych opłat można przejechać z niemieckiego miasta Uznam do Świnoujścia, czy z Górnej Bawarii do Salzburga.
Lista zagranicznych miast objętych biletem 49-Euro:
Belgia – Kelmis,
Dania – Tondern,
Francja – Wissembourg, Creutzwald, Carling,
Luksemburg – Vianden, Clervaux,
Holandia – Venlo, Arnhem, Njimegen, Vaals, Kekrade,
Polska – Świnoujście, Zgorzelec,
Austria – Salzburg, Kufstein.
Przegapiłem przesiadkę i co teraz?
W zależności od miejsca odjazdu i punktu docelowego przy podróżach można napotkać nawet 3 czy 4 przesiadki. Osoby, które chcą bez większego wysiłku i stresu podróżować, mogą mieć wpływ na swoje połączenia. Wystarczy podczas wyboru uwzględnić margines czasowy między przesiadkami, a aplikacja wyznaczy odpowiednią trasę.
Istnieje również możliwość skorzystania początkowo z transportu regionalnego, a w dalszej części podróży przesiąść się na ICE. Wystarczy kupić odpowiedni bilet, jednak należy pamiętać, że jeżeli podróżujący spóźni się na zarezerwowany osobno przejazd ICE z powodu opóźnienia pociągu regionalnego, nie będzie miał możliwość otrzymania odszkodowania.
Warto pamiętać o przekąskach
Wybierając się na dłuższe podróże, szczególnie regionalnymi przewoźnikami najlepiej zaopatrzyć się w jedzenie i picie. O ile w pociągach dalekobieżnych można spotkać wydzieloną strefą kawiarni, tak w regionalnych przewoźnikach znajdują się automaty z przekąskami. Również na mniejszych stacjach kolejowych nie zawsze można znaleźć jakiś kiosk, nie wspominając o piekarniach, restauracjach czy marketach.
Rezerwacja miejsc mało możliwa
W wielu pociągach regionalnych nie ma możliwości rezerwacji miejsc, co szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi może być niewygodne. Planując podróż, można unikać szczytów okresowych, szczególnie wczesnym rankiem w dni powszednie, kiedy wiele osób dojeżdża do pracy. Większych tłumów należy spodziewać się też w weekendy, szczególnie kierując się na wybrzeże czy do innych popularnych miejsc rekreacyjnych.
Podróżujący mogą dokonać wcześniejszej rezerwacji miejsc w niektórych połączeniach regionalnych w Bawarii, Nadrenii-Palatynacie, Saarze i Szlezwiku-Holsztynie. Koszt rezerwacji wynosi 1 euro za przejazd.
Czy warto skorzystać z Deutschlandticket w wakacje?
Odpowiedź zależy od podróżującego, jak często i jakimi trasami chce podróżować. Decydując się na wyjazd tylko transportami regionalnymi czas przejazdu, będzie często o wiele dłuższy niż pociągiem dalekobieżnym. Przykładowo podróż z Kolonii do Berlina transportem regionalnym zajęłaby około 9 godzin, z ICE byłoby to o połowę krócej. Z kolei za przejazd pociągiem ICE, bez zniżek można zapłacić nawet 100 euro. Warto jest dokładnie przemyśleć swój cel podróży i uwzględnić w czasie wakacji zakup Deutschlandticket.
Należy pamiętać, że zakup Deutschlandticket w przeciwieństwie do zeszłorocznego 9-Euro-Ticket wiąże się z abonamentem, dlatego po wakacjach warto pamiętać o wcześniejszym odwołaniu biletu.