Robiąc w ogrodzie porządki przed zimą, wiele osób pali ogrodowe odpady w ogniu. Jest to bowiem najszybsza i najtańsza opcja pozbycia się śmieci. Nie oznacza to jednak, że jest ona zgodna z prawem. Zasadniczo palenie materiałów stałych jest zakazane. Dotyczy to także odpadów ogrodowych oraz liści. Istniejące natomiast wyjątki są bardzo surowo regulowane. Palenie śmieci w ogródku to bowiem nie tylko nieprzyjemny zapach, lecz przede wszystkim zanieczyszczenie powietrza i zagrożenie pożarowe. Dym powstały w trakcie spalania zawiera substancje wywołujące raka. Jeśli jest go tak dużo, że znacząco wypełnia działkę, właściciel jest zobowiązany do zaprzestania swojego działania.
W Niemczech zasady spalania odpadów ogrodowych są regulowane przez prawa krajów związkowych i gmin. Oznacza to, że w zależności od miejsca zamieszkania mogą obowiązywać inne regulacje. By dowiedzieć się, czy takie działanie jest dozwolone i pod jakimi warunkami, warto skontaktować się z odpowiednim urzędem ds. porządku i bezpieczeństwa publicznego (niem. Ordnungsamt). Jeśli takie rozwiązanie jest dozwolone w danej gminie, właściciel musi wcześniej zgłosić i otrzymać zgodę na rozpalenie ogniska. Po otrzymaniu zgody należy przestrzegać surowych zasad. Te dotyczą między innymi godziny, pory roku i warunków pogodowych. Ze względu na zagrożenie pożarowe w lesie oraz jego okolicach, rozpalanie ognia w tych miejscach jest zasadniczo zakazane.
Ogólnie można powiedzieć, że palenie odpadów ogrodowych po otrzymaniu zgody, jest dozwolone w dni powszednie między 8.00 a 18.00, jeśli nie wieje silny wiatr. Często gminy nakładają dodatkowe warunki jak obowiązek spalania poza zamkniętymi dzielnicami miejscowości czy udzielają zgody tylko, gdy nie ma innego sposobu pozbycia się śmieci (kompost, przekopanie itp.). Kolejnymi możliwymi warunkami może być obowiązek wygaśnięcia żaru do zmierzchu, utrzymanie odstępów, spalanie jedynie w wyznaczonych miesiącach lub bez przyspieszaczy spalania.
Czy możliwe jest otrzymanie zezwolenia wyjątkowego?
Według niemieckiego prawa wtórne wykorzystywanie i usuwanie odpadów jest dozwolone tylko w przeznaczonych do tego miejscach. Regulacje na poziomie krajów związkowych zezwalające na spalanie odpadów stwarzają osobną podstawę prawną. Jeśli jej nie ma, wymagane jest zezwolenie wyjątkowe.
Taka zgoda jest jednak przyznawana bardzo rzadko. W większości przypadków możliwe jest bowiem kompostowanie lub wyrzucenie odpadów do pojemnika na odpady organiczne.
Czy można wyrzucić liście i odcięte pędy w lesie lub na łące?
Nie. Liście oraz odpady ogrodowe nie mogą zostać wyrzucone w publicznych lasach czy na terenach zielonych. Kto tak postąpi, popełnia wykroczenie, które karane jest grzywną od kilkuset do nawet 50 tys. euro.
Wykorzystanie odpadów ogrodowych
Odpady ogrodowe można wykorzystać we własnym ogródku. Przykładowo tworząc kompostownik. Z pociętych pędów można zrobić także ściółkę. By stworzyć kompostownik należy najpierw zapytać sąsiadów. Ze względu na nieprzyjemny zapach i liczne owady mogą mieć z tym problem. Opady ogrodowe można zawieźć także na komunalne składowisko odpadów.
Przy sprzątaniu należy uważać na nadmierne natężenie hałasu. Przykładowo maszyny rozdrabniające nie mogą być używane w niedziele i święta oraz w dni powszednie między 20.00 a 7.00. Należy także pamiętać o zachowaniu ciszy, przykładowo w godzinach obiadowych.