Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Düsseldorfer Tabelle czyli wysokość alimentów w Niemczech w 2021 roku

W 2021 roku rodzice żyjący osobno będą musieli przygotować się na wyższe stawki alimentacyjne. Więcej pieniędzy otrzymają zarówno dzieci niepełnoletnie, jak i dorosłe.

Ojcowie lub matki nieżyjący z drugim rodzicem są zobowiązani do płacenia od nowego roku wyższych alimentów. Tak wynika z tzw. Düsseldorfer Tabelle, według której sądy rodzinne ustalają wysokość opłat na utrzymanie pociech. Od 1 stycznia 2021 stawki będą wyższe.

Minimalna stawka alimentacyjna dla dzieci do szóstego roku życia wzrośnie z 369 euro do 393 euro miesięcznie. Pociechy między siódmym a dwunastym rokiem życia otrzymają 451 euro miesięcznie (dotychczas 424 euro). W przypadku młodzieży od trzynastego roku życia do uzyskania pełnoletności stawka wyniesie 528 euro miesięcznie (dotychczas 497 euro).

Zwiększenie minimalnych stawek alimentacyjnych prowadzi równocześnie do zmiany wysokości alimentów w innych grupach wynagrodzeniowych. Od drugiej do piątej Einkommensgruppe podwyżka wyniesie 5%, a od szóstej do dziesiątej grupy 8%.

Także minimalne składki alimentacyjne na dorosłe dzieci wzrosną od 1 stycznia do 563 euro miesięcznie. Stawka dla studentów niemieszkających z jednym z rodziców pozostanie bez zmian (860 euro).

Od wysokości składki alimentacyjnej należy odjąć Kindergeld. W przypadku niepełnoletnich dzieci odejmowana jest połowa świadczenia, natomiast u dorosłych pociech odejmuje się cały miesięczny Kindergeld. Ten wzrośnie od 2021 roku o 15 euro do 219 euro za pierwsze i drugie dziecko, do 225 euro za trzecią pociechę i za do 250 euro za każde kolejne dziecko.

Pełne zestawienie stawek alimentacyjnych w Niemczech, czyli Düsseldorfer Tabelle znajduje się pod tym linkiem.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Gdy do skrzynki na listy trafia poczta z niemieckiego Finanzamtu każdy z nas zwykle odczuwa dreszczyk emocji. Czasem

Osoby, które jako rzemieślnicy zawierają ze zleceniodawcą umowę o dzieło, unikają niepotrzebnych kosztów i nieporozumień, jeśli w momencie

Bez wątpienia zasiłek rodzinny w Niemczech budzi w ostatnim okresie duże zainteresowanie. Choć sporo pisaliśmy już na temat „Kindergeldu”, ciągle

Wolne od podatku dodatki do płacy będące dodatkową formą wynagrodzenia zyskują na popularności – obecnie co drugie przedsiębiorstwo w

Zobacz jeszcze to!