Ojcowie lub matki nieżyjący z drugim rodzicem są zobowiązani do płacenia od nowego roku wyższych alimentów. Tak wynika z tzw. Düsseldorfer Tabelle, według której sądy rodzinne ustalają wysokość opłat na utrzymanie pociech. Od 1 stycznia 2022 stawki będą wyższe.
Minimalna stawka alimentacyjna dla dzieci do szóstego roku życia wzrośnie z 393 euro do 396 euro miesięcznie. Pociechy między siódmym a dwunastym rokiem życia otrzymają 455 euro miesięcznie (dotychczas 451 euro). W przypadku młodzieży od trzynastego roku życia do uzyskania pełnoletności stawka wyniesie 533 euro miesięcznie (dotychczas 528 euro).
Zwiększenie minimalnych stawek alimentacyjnych prowadzi równocześnie do zmiany wysokości alimentów w innych grupach wynagrodzeniowych. Od drugiej do piątej Einkommensgruppe podwyżka wyniesie 5%, a od szóstej do dziesiątej grupy 8%.
Także minimalne składki alimentacyjne na dorosłe dzieci wzrosną od 1 stycznia do 568 euro miesięcznie. Stawka dla studentów niemieszkających z jednym z rodziców pozostanie bez zmian (860 euro).
Od wysokości składki alimentacyjnej należy odjąć Kindergeld. W przypadku niepełnoletnich dzieci odejmowana jest połowa świadczenia, natomiast u dorosłych pociech odejmuje się cały miesięczny Kindergeld.
Pełne zestawienie stawek alimentacyjnych w Niemczech, czyli Düsseldorfer Tabelle znajduje się pod tym linkiem.
Źródło: n-tv