Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Jak długo ważne jest skierowanie wystawione przez lekarza w Niemczech?

skierowanie do lekarza

Każdy, kto potrzebuje wizyty u lekarza specjalisty, zwykle otrzymuje skierowanie. Ale co robić, jeśli na wizytę trzeba długo czekać? Czy skierowanie traci ważność? Poniżej odpowiedzi na kilka ważnych pytań o skierowanie do lekarza w Niemczech.

Jeśli lekarz rodzinny rozkłada ręce i nie wie, co dalej robić, pacjenta przejmuje lekarz specjalista. Jeśli problem zdrowotny nie wymaga pilnej konsultacji lub kalendarz wizyt u specjalisty jest przepełniony, może się zdarzyć, że skierowanie poleży dłużej w szufladzie. Ale co się dzieje z jego ważnością?

Skierowanie od lekarza w Niemczech ma datę ważności, przynajmniej na papierze. Dokumenty te są ważne przez kwartał. W praktyce oznacza to, że jeśli skierowanie zostanie wystawione w połowie kwietnia, na jego „realizację” jest czas do 30 czerwca. Jeśli pacjent uda się z tym skierowaniem do lekarza dopiero w połowie lipca, to teoretycznie będzie ono już nieaktualne.

Skierowania ważne przez kwartał

Większość lekarzy jednak uznaje również skierowania, które teoretycznie straciły swoją ważność. Jednak tylko w kolejnym kwartale i z ważną elektroniczną kartą ubezpieczenia zdrowotnego.

Nawet jeśli niektóre gabinety lekarskie radzą sobie z tym inaczej – takie podejście jest właściwe. Jak pisze na swojej stronie internetowej Stowarzyszenie Lekarzy Ustawowych Ubezpieczeń Zdrowotnych w Badenii-Wirtembergii (niem. Kassenaerztliche Vereinigung): „Zasadniczo, ważność skierowania nie opiera się na kwartalnych granicach”.

Jeśli lekarz wystawia skierowanie do specjalisty, zwykle ma to pilne uzasadnienie medyczne. Jeśli w bieżącym kwartale chory nie zgłosi się do specjalisty – z jakiejkolwiek przyczyny – ubezpieczony nie musi ponownie udawać się do lekarza rodzinnego po nowe skierowanie.

Na wizytę u większości lekarzy specjalistów nie potrzeba skierowania

Pacjenci niekoniecznie potrzebują skierowania, aby umówić się na wizytę u specjalisty. Generalnie jednak jest to wskazane, ponieważ specjaliści mogą dzięki temu uzyskać dostęp do dotychczasowego przebiegu leczenia i zgłaszanych dolegliwości lub obrazu klinicznego pacjenta. 

Istnieją jednak specjalizacje, w których konieczne jest wystawienie skierowania przez lekarza rodzinnego. Należą do nich:

  • medycyna laboratoryjna
  • mikrobiologia
  • medycyna nuklearna
  • patologia
  • diagnostyka rentgenowska
  • radioterapia
  • medycyna transfuzyjna

Zasada ta nie ma jednak zastosowania w niektórych przypadkach. Nie dotyczy np. lekarzy zajmujący się diagnostyką radiologiczną. Ich umiejętności mogą być bezpośrednio wykorzystywane w ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi poprzez przesiewowe badania mammograficzne.

Udostępnij:
5 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!