Niemiecki rząd zadecydował wydłużeniu i zaostrzeniu lockdownu, który potrwa do 1 lutego. Jakie zasady obowiązują jednak w kraju? Przegląd obostrzeń obowiązujących w całym kraju, oraz tych w poszczególnych landach.
Zasady i restrykcje dla całego kraju:
Spotkania w przestrzeni prywatnej: Spotkania prywatne są dozwolone tylko między mieszkańcami tego samego gospodarstwa domowego oraz z jedną osobą spoza niego. Dzieci poniżej 14 roku życia nie będą zasadniczo traktowane jako wyjątek, chyba że mieszkają z samotnie wychowującym je rodzicem.
Kościół: Dozwolone jest sprawowanie mszy i nabożeństw, jeśli zostanie utrzymany odstęp (1,5 m) między uczestnikami. Ciągle obowiązuje nakaz zakrycia ust i nosa oraz zakaz śpiewu.
Handel: Sklepy pozostaną zamknięte przynajmniej do 31 stycznia. Wyjątkiem są apteki, sklepy spożywcze, drogerie, poczty, kioski i sklepy z karmą dla zwierząt.
Usługi: Salony fryzjerskie, salony kosmetyczne i gabinety masażu pozostają zamknięte.
Gastronomia: Restauracje, bary i kawiarnie pozostają zamknięte. Możliwe jest wydawanie posiłków na wynos oraz z dostawą. Zamknięte zostały także kantyny.
Miejsca publiczne: Przynajmniej do 31 stycznia obowiązuje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.
Szkoły i placówki Kita: Szkoły i placówki Kita pozostają zamknięte. W otwartych placówkach obowiązek uczestniczenia w zajęciach stacjonarnych został zniesiony.
Praca: Jeśli to możliwe, pracodawcy powinni wysłać swoich zatrudnionych na pracę zdalną.
Ograniczenie mobilności: W powiatach, w których liczba zakażeń w ciągu ostatnich siedmiu dni przekroczyła 200 zachorowań na 100 tys. mieszkańców, możliwe jest poruszanie się w obrębie maksymalnie 15 km od miejsca zamieszkania. Wyjechanie w dalszą trasę jest możliwe tylko z ważnego i uzasadnionego powodu.
Podróże: Osoby przekraczające niemiecką granicę, które wjeżdżają do kraju z tzw. obszaru ryzyka, muszą się poddać dodatkowym testom na koronawirusa. Od 11 stycznia każda taka osoba musi poddać się badaniu na maksymalnie 48 godzin przed planowanym przyjazdem lub natychmiast po przekroczeniu granicy. Niezależnie od testu obowiązuje dziesięciodniowa kwarantanna. Można ją skrócić poprzez negatywny wynik testu. Osoba będąca w izolacji badaniu może się poddać jednak dopiero po pięciu dniach kwarantanny.
Co obowiązuje w poszczególnych landach?
Badenia-Wirtembergia
W kraju związkowym obowiązuje już od 12 grudnia godzina policyjna między 20.00 a 5.00 rano. Badenia-Wirtembergia nie planuje na razie wprowadzenia ograniczania mobilności.
Od 11 stycznia ponownie dozwolone ma być robienie zakupów w formie Click&Collect. Klienci będą mogli zamówić więc produkt online i odebrać go stacjonarnie w sklepie.
Kary za niestosowanie się do nakazu zakrywania ust i nosa zaczynają się od 25 euro. Za nienoszenie maseczki w autobusach i kolejach grozi przynajmniej 100 euro kary. W sklepach można otrzymać mandat o wysokości minimum 50 euro.
Bawaria
W Bawarii od 9 grudnia obowiązuje wywołany koronawirusem stan klęski żywiołowej. Obowiązuje ograniczenie przemieszczania się, które zezwala na opuszczanie miejsca zamieszkania tylko w bardzo ważnych powodach (jazda do pracy, do lekarza czy na zakupy). Możliwe są spotkania z jednym gospodarstwem domowym, uprawianie sportu na świeżym powietrzu i zapewnienie zaopatrzenia dla zwierząt. Między 21.00 a 5.00 obowiązuje godzina policyjna.
W środkach transportu publicznego wszyscy podróżujący powyżej 6 roku życia muszą ubrać maseczki. Nakaz zakrycia ust i nosa obowiązuje także częściowo w przestrzeni publicznej, w sklepach oraz w trakcie mszy. Chodzenie bez maseczki możliwe jest tylko z ważnych zdrowotnych powodów, potwierdzonych zaświadczeniem lekarskim. Kara za niestosowanie się do restrykcji wynosi 250 euro przy pierwszym wykroczeniu oraz do 500 euro przy kolejnym zdarzeniu tego typu. Jeśli gdzieś przekroczona zostanie granica 50 zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu siedmiu ostatnich dni, obowiązek zakrycia ust i nosa zostanie wprowadzony także w często odwiedzanych miejscach publicznych.
Berlin
W Berlinie możliwe są spotkania z mieszkańcami tego samego gospodarstwa domowego plus jedna osoba spoza wspólnoty mieszkaniowej. Dzieci wychowywane przez samotnych rodziców do lat 12 są uważane jako wyjątek. Szkoły nauki jazdy muszą zostać zamknięte, chyba że działają w celach komunalnych lub państwowych.
Infrastruktura zewnętrzna ogrodu zoologicznego i Tierpark-Berlin pozostaje otwarta. Zamknięte zostały szklarnie w ogrodach botanicznych. Obowiązuje nakaz zakrycia ust i nosa oraz zakupu biletu online.
Przy nieprzestrzeganiu obowiązku ubrania maski grozi kara o wysokości 50-500 euro.
Brandenburgia
W kraju związkowym można wychodzić z domu tylko w ważnych powodach (odwiedziny partnerów życiowych, wizyta u lekarza, dojazd do pracy). Między 22.00 a 5.00 ograniczenia przemieszczania się są zaostrzone. Mieszkanie można opuścić tylko w wyjątkowych sytuacjach. Od 14 grudnia szkoły są w większości zamknięte.
W Brandenburgii brak maseczki oznacza przynajmniej 50 euro mandatu. W przypadku notorycznego łamania restrykcji kara może wzrosnąć do 250 euro. Kto po prostu zapomniał zakryć usta i nos i po upomnieniu od razu ubrał maseczkę, nie zapłaci kary.
Brema
W Bremie obowiązują obostrzenia wprowadzone przez niemiecki rząd.
Kto w sklepie lub transporcie publicznym nie ubierze maseczki, zapłaci 50 euro kary. Wykroczenia związane z kwarantanną wiążą się z mandatem o wysokości 400-4000 euro.
Hamburg
W Hamburgu obowiązują obostrzenia wprowadzone przez niemiecki rząd.
Kto w przestrzeni publicznej nie zakryje ust i nosa, zapłaci 80 euro kary. W transporcie publicznym obowiązuje mandat o tej samej wysokości.
Hesja
W Hesji obowiązują obostrzenia wprowadzone przez niemiecki rząd.
W miejscach z dużą liczbą zakażeń wprowadzona zostanie godzina policyjna między 21.00 a 5.00. Opuszczanie mieszkania będzie wtedy możliwe tylko z uzasadnionego i bardzo ważnego powodu.
Brak maseczki w transporcie publicznym będzie oznaczał karę o wysokości 50 euro.
Meklemburgia-Pomorze Przednie
W Meklemburgii-Pomorzu Przednim obowiązują obostrzenia wprowadzone przez niemiecki rząd.
Brak maseczki w transporcie publicznym i handlu oznacza od 50 do 150 euro kary.
Dolna Saksonia
W Dolnej Saksonii obowiązują obostrzenia wprowadzone przez niemiecki rząd.
Kara za brak maseczki wynosi do 150 euro.
Nadrenia Północna-Westfalia
W Nadrenii-Północnej Westfalii obowiązują obostrzenia wprowadzone przez niemiecki rząd.
Brak maseczki na zakupach oznacza mandat o wysokości 50 euro. W przypadku niezakrycia ust i nosa w transporcie publicznym można otrzymać karę o wysokości 150 euro.
Nadrenia-Palatynat
W Nadrenii-Palatynacie obowiązują obostrzenia wprowadzone przez niemiecki rząd.
Kto nie będzie przestrzegał nakazu zakrywania ust i nosa, zapłaci 50 euro kary.
Saara
W Saarze obowiązują obostrzenia wprowadzone przez niemiecki rząd.
Brak maseczki jest karany mandatem o wysokości do 100 euro. Jednak jeśli jest to jednorazowa sytuacja, kara może wynieść 50 euro.
Saksonia
We wszystkich dziesięciu powiatach i w Chemnitz obowiązują zaostrzone ograniczenia przemieszczania się, ponieważ liczba zakażeń jest dramatycznie wysoka. Opuszczenie mieszkania jest dozwolone tylko w uzasadnionych sytuacjach i z bardzo ważnego powodu. Rozszerzony został obowiązek zakrycia ust i nosa. Wprowadzone zostały zakazy spożywania alkoholu.
Surowy lockdown obowiązuje w Saksonii już od 14 grudnia. Szkoły, przedszkola, świetlice i handel detaliczny (z wyjątkiem sklepów zapewniających podstawowe zaopatrzenie) są zamknięte.
Kto nie przestrzega obowiązku zakrycia ust i nosa w transporcie publicznym i sklepach, zapłaci 60 euro kary.
Saksonia-Anhalt
W Saksonii-Anhalt obowiązują obostrzenia wprowadzone przez niemiecki rząd.
Dotychczas w kraju związkowym nie wystawiano mandatów za brak maseczki.
Szlezwik-Holsztyn
W Szlezwiku-Holsztynie obowiązują obostrzenia wprowadzone przez niemiecki rząd. W kraju nie zostaną wprowadzone ograniczenia przemieszczania się. Już 11 grudnia kraj związkowy wprowadził zaostrzone zasady kontaktu z innymi.
Turyngia
W Turyngii obowiązują obostrzenia wprowadzone przez niemiecki rząd. Władze kraju związkowego zachęcają mieszkańców do nieopuszczania miejsca zamieszkania.
Stan na 06.01.2021