I jak się z niego zwolnić?

Kto nie musi płacić abonamentu RTV w Niemczech?

abonament RTV, Rundfunkbeitrag, abonament RTV w Niemczech, jak nie płacić Rundfunkbeitrag, jak nie płącić abonamentu RTV w Niemczech, jak się zwolnić z Rundfunkbeitrag, jak się zwolnić z płacenia abonamentu RTV, kto nie musi płacić Rundfunkbeitrag, kto nie musi płacić abonamentu RTV w Niemczech,
Zdjęcie: freepik
Gospodarstwa domowe w Niemczech muszą opłacać abonament radiowo-telewizyjny (niem. Rundfunkbeitrag) o wysokości 18,36 euro miesięcznie. Jednak niektóre osoby mogą zostać zwolnione z opłaty.

Zasadniczo każde niemieckie gospodarstwo domowe musi opłacać Rundfunkbeitrag. Dotyczy to także domów i mieszkań, bez odbiornika radiowego czy telewizora. Jednak istnieje możliwość uzyskania zwolnienia z tej opłaty. 

Opłata ta, często nazywana potocznie GEZ – kosztuje 18,36 euro miesięcznie. W przeliczeniu na cały rok daje to kwotę 220,32 euro. Za te pieniądze równie dobrze można by sobie pozwolić na subskrypcję platformy streamingowej od tego czy innego dostawcy. 

Jednocześnie jest to kwota, którą nie każdy może lub chce zapłacić – i nie każdy musi płacić. Według Statista, 2,42 mln osób było zwolnionych z opłaty abonamentowej na dzień 31 grudnia 2023 roku. Jest to niewielki spadek w porównaniu do 2022 r., kiedy to liczba ta wynosiła 2,43 mln osób.

Ile wynosi aktualnie abonament RTV?

Komisja ds. Określania Wymagań Finansowych Nadawców (KEF – Kommission zur Ermittlung des Finanzbedarfs) określa, jak wysoka powinna być opłata abonamentowa. Kwota ta jest następnie ustalana przez Konferencję Prezesów Rady Ministrów, przy czym każda zmiana wymaga zgody parlamentów wszystkich landów.

KEF zaleciła taką zmianę na kolejny okres składkowy od 2025 do 2028 roku. Składka radiowo-telewizyjna miała wzrosnąć z 18,36 euro do 18,94 euro miesięcznie dla gospodarstw domowych 1 stycznia 2025 roku. Landy sprzeciwiły się jednak tej podwyżce, a odwołanie ARD i ZDF jak dotąd nie przyniosło skutku. Finansowanie publicznej radiofonii i telewizji ma zostać zreorganizowane najwcześniej w 2027 roku.

Kto może zostać zwolnionym z płacenia Rundfunkbeitrag w Niemczech?

Pod pewnymi warunkami niektóre grupy osób mogą zostać zwolnione z abonamentu RTV, jednak tylko po złożeniu odpowiedniego wniosku. Dotyczy to:

  • Odbiorców zasiłku obywatelskiego Bürgergeld,
  • Odbiorcówświadczeń takich, jak Pflegegeld, Pflegezulagen,
  • Studentów niemieszkających u rodziców i pobierających BAföG,
  • Odbiorców świadczenia dla niewidomych (niem. Blindenhilfe) lub osoby głuchoniewidome,
  • Osób korzystających z pomocy w pokryciu kosztów utrzymania zgodnie z federalną ustawą emerytalną,
  • Odbiorców świadczeń dla ubiegających się o azyl.

Dalsze warunki zwolnienia mają zastosowanie, jeśli:

  • osoba jest pełnoletnia i mieszka w zakładzie stacjonarnym.
  • osobie wymagającej opieki przyznano zasiłek.

Zniżka w przypadku niepełnosprawności

Jeśli nie jesteś uprawniony do zwolnienia z opłaty abonamentowej, nadal możesz kwalifikować się do zniżki, jeśli jesteś osobą niepełnosprawną. W takim przypadku osoby dotknięte niepełnosprawnością muszą płacić tylko jedną trzecią opłaty (6,12 euro miesięcznie). Dotyczy to każdego, kto posiada legitymację osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności ze znakiem „RF”. W przypadku osób głuchoniemych, osób korzystających z pomocy dla niewidomych i osób uprawnionych do specjalnych świadczeń socjalnych możliwe jest również całkowite zwolnienie z opłaty abonamentowej.

Najprostszym sposobem ubiegania się o zwolnienie z opłaty licencyjnej jest skorzystanie z odpowiedniego formularza online. Trzeba wprowadzić tam swoje dane osobowe i wydrukować wypełniony wniosek o zwolnienie. 

Później wystarczy załączyć odpowiednie dowody uprawniające do zwolnienia i wysłać dokumenty na następujący adres pocztowy: ARD, ZDF und Deutschlandradio, Beitragsservice, 50656 Köln. 

Ważne: Zaleca się wysłanie dokumentów listem poleconym – w ten sposób można później udowodnić, że faktycznie je wysłano.

Jak zostać zwolnionym z płacenia abonamentu RTV w Niemcyech?

Jeśli nie otrzymujesz wyżej wymienionych świadczeń socjalnych, nadal możesz zostać zwolniony z abonamentu RTV w pewnych okolicznościach. Wymaga to wystąpienia trudnej sytuacji, która uzasadnia zwolnienie. Jednak takie zwolnienia powinny mieć miejsce tylko w niezwykle rzadkich przypadkach. Zastosowanie mają następujące wyjątki:

  • Jeśli dana osoba nie otrzymuje żadnego z wyżej wymienionych świadczeń socjalnych, ponieważ próg potrzeb został właśnie przekroczony. W tym celu dochód nie może przekraczać potrzeb społecznych o więcej niż kwotę miesięcznej opłaty abonamentowej w wysokości 18,36 euro.
  • Osoba dobrowolnie rezygnuje z wyżej wymienionych świadczeń socjalnych, mimo że ma do nich prawo. Warunkiem tego jest zawiadomienie o upoważnieniu od organu opieki społecznej i oświadczenie o zrzeczeniu się od potencjalnego odbiorcy świadczenia.

W takich przypadkach można złożyć wniosek o pomoc w trudnej sytuacji. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na pierwszy punkt, aby uniknąć niechcianych dodatkowych płatności.

Zwolnienie dla studentów

Studenci mogą również skorzystać z przepisów o trudnej sytuacji, aby uzyskać zwolnienie z Rundfunkbeitrag. Dotyczy to na przykład sytuacji, gdy są oni wykluczeni z otrzymywania BAföG, ale nadal są w potrzebie, ponieważ

  • studiują na drugim kierunku studiów,
  • przekroczyli maksymalny okres finansowania,
  • zmienili kierunek studiów,
  • przekroczyli limit wieku uprawniający do otrzymania stypendium BAföG,
  • nie dostarczyli dowodu osiągnięć akademickich w ramach finansowania BAföG.

Czy muszę płacić abonament RTV, jeśli zamieszkam z partnerem?

Nie. Od 2013 roku opłata radiowo-telewizyjna nie jest pobierana w zależności od posiadanych sprzętów, a od gospodarstw domowych. Każdy dom i mieszkanie musi ją opłacać. Zarejestrowani nie muszą być więc wszyscy mieszkańcy gospodarstw domowych, a jedynie jeden z nich. 

Jeśli więc kilka osób w gospodarstwie domowym uiszcza opłatę abonamentową, wszystkie oprócz jednej z nich mogą wyrejestrować się za pomocą formularza online. Jeśli jednak jedna osoba jest zwolniona, nie zwalnia to całego gospodarstwa domowego z opłaty abonamentowej. W przypadku przeprowadzki należy pamiętać o zmianie danych w Beitragsservice lub wymeldowaniu gospodarstwa domowego. 

Możliwe zwolnienie z mocą wsteczną

Możliwe jest zwolnienie z opłaty abonamentowej z mocą wsteczną. Można odzyskać pieniądze za okres do trzech lat wstecz. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to tylko osób, które byłyby uprawnione do zwolnienia lub obniżki ze względów społecznych, lub medycznych. 

Jeśli jednak po prostu zapomniałeś wyrejestrować się z GEZ, na przykład dlatego, że przeprowadziłeś się do wspólnego mieszkania, które już płaci abonament RTV, nie masz prawa do zwrotu pieniędzy. Jedyną opcją jest wyrejestrowanie się pierwszego dnia miesiąca.

Źródło: techbook

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Zobacz jeszcze to!