Angela Merkel doszła do porozumienia z przedstawicielami 16 krajów związkowych i ogłosiła przedłużenie oraz zaostrzenie niektórych restrykcji. Tym samym lockdown potrwa w Niemczech co najmniej do 14 lutego. Szefowie landów zgodzili się także na restrykcyjne egzekwowanie obowiązujących zasad.
Jakie obostrzenia obowiązują w Niemczech?
Szkoły i żłobki zamknięte
W myśl osiągniętego porozumienia szkoły i żłobki w Niemczech pozostaną zamknięte dla uczniów. Dzieci nie wrócą do nauki stacjonarnej wcześniej niż po 14 lutym.
Ograniczenie kontaktów społecznych
Prywatne spotkania pozostają ograniczone do domowników ze wspólnego gospodarstwa domowego oraz jednej dodatkowej osoby spoza niego.
Obowiązkowe maseczki FFP2
W transporcie publicznym oraz w sklepach w Niemczech maseczki typu FFP2 lub jasnoniebieskie maseczki chirurgiczne są obowiązkowe.
Ograniczenie liczby pasażerów w transporcie publicznym
Rząd i landy zamierzają ograniczyć możliwość zakażenia w transporcie publicznym. Nie oznacza to jednak, że autobusy czy pociągi przestaną kursować. Mniejszą liczbę pasażerów ma zapewnić polecenie pracy zdalnej oraz rozbicie natłoku podróżnych w godzinach szczytu.
W transporcie publicznym są obowiązkowe maseczki chirurgiczne lub o standardzie KN95/N95, lub FFP2.
Maseczki i testy w ośrodkach opieki oraz domach seniora
Rząd ogłosił, że w niemieckich ośrodkach opieki oraz domach seniorów będzie obowiązywać zaostrzony reżim sanitarny. W praktyce oznacza to obowiązkowe maseczki typu FFP2 dla personelu mającego kontakt z podopiecznymi, a także regularne testy, którym muszą się poddawać pracownicy oraz goście odwiedzający podopiecznych.
Msze i nabożeństwa w reżimie sanitarnym
Msze i nabożeństwa religijne mogą być w Niemczech zachowane, ale przy zachowaniu pewnych środków ostrożności. Mowa tutaj o dystansie społecznym (1,5 metra), zakazie śpiewu oraz obowiązkowych maseczkach typu FFP2 lub maseczkach chirurgicznych.
Pracodawcy muszą oddelegować swoich pracowników do pracy zdalnej
Wszystkie firmy w Niemczech, których pracownicy mogą swoje obowiązki wykonywać zdalnie, są zobowiązane wysłać zatrudnionych na tzw. home office do 15 marca. W ten sposób gabinet Angeli Merkel chce ograniczyć kontakty międzyludzkie w miejscach pracy oraz w drodze do pracy.
Koniec z ograniczeniem mobilności
W landach lub krajach związkowych, w których liczba nowych zakażeń w ciągu ostatnich 7 dni będzie wysoka, zostaną wprowadzone szeroko zakrojone restrykcje. Zrezygnowano natomiast z zakazu wychodzenia z domu oraz ograniczenia mobilności do maksymalnie 15 kilometrów od miejsca zamieszkania. Te dwa punkty nie pojawiły się w projekcie rozporządzenia.
Urzędy ds. Zdrowia z dodatkowym wsparciem
Kanclerz Merkel uznała w porozumieniu z przedstawicielami landów, że tzw. Gesundheitsamty potrzebują wsparcia organizacyjnego oraz personalnego, by móc skutecznie monitorować kontakty społeczne zakażonych oraz pojawienie się nowych mutacji koronawirusa.
Strumień gotówki dla firm w Niemczech
Dotacje dla przedsiębiorców w Niemczech mają być bardziej i łatwiej dostępne. Program pomocy dla firm będzie rozszerzony. Środki mają być wypłacane szybciej i sprawniej niż dotychczas.
Współpraca europejska w zakresie ruchu granicznego
Angela Merkel oraz przedstawiciele landów byli również zgodni co do tego, że obecna sytuacja wymaga współpracy na poziomie europejskim w zakresie ruchu granicznego. W tym celu Niemcy będą zachęcać inne europejskie kraje do wdrożenia porównywalnych lub spójnych środków mających na celu wykrywanie i ograniczenie nowych mutacji koronawirusa, a także zredukowanie liczby nowych zakażeń. Zdaniem polityków tylko w ten sposób uda się uniknąć daleko idących ograniczeń na przejściach granicznych.
Co nadal obowiązuje?
Zamknięty pozostaje handel detaliczny w Niemczech, za wyjątkiem sklepów sprzedających towary codziennego użytku. Fryzjerzy, salony tatuażu oraz salony kosmetyczne również pozostają dla klientów niedostępne. Nadal obowiązuje także zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.
Co powiedziała Angela Merkel?
Kanclerz Niemiec argumentowała przedłużeniem lockdownu zagrożeniem, jakim są nowe mutacje koronawirusa. “Musimy teraz zadziałać” – mówiła po spotkaniu z przedstawicielami landów. Jej zdaniem Niemcy ciągle mają czas by walczyć z zagrożeniem, w przeciwnym wypadku liczba zakażeń znów może wzrosnąć.
Angela Merkel podkreśliła również, że dotychczasowe restrykcje przyniosły efekty, ale zagrożenie nadchodzi ze strony nowych mutacji, które pojawiły się w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Po pierwszych badaniach okazało się, że wspomniane mutacje są o wiele bardziej zaraźliwe. Warto wspomnieć, że w Niemczech odnotowano już pierwsze przypadki zakażenia zmutowanym koronawirusem.
Stan na 19.01.2021