Od 1 lipca banki i kasy oszczędnościowe nie powinny już wydawać nowych kart płatniczych z funkcją Maestro. Tego chce ich dostawca Mastercard, mimo że karta jest bardzo popularna wśród mieszkańców Niemiec, szczególnie dzięki jej funkcji co-badge (połączenie dwóch marek płatniczych), która umożliwia płatność kartą za granicą. Powodem zmian jest to, że funkcja Maestro nie jest już aktualna, ponieważ jest ograniczona, na przykład podczas zakupów online. Jej miejsce zajmują już inne karty. Odpowiedzieliśmy na 6 pytań związanych z tymi zmianami.
Jak rozpoznać, której karty płatniczej dotyczą zmiany?
Należy sprawdzić, czy posiada się kartę płatniczą z funkcją Maestro. Zrobisz to patrząc po prostu na kartę. Jeśli nadrukowane jest tam również logo Maestro – dwa nakładające się na siebie okręgi w kolorze niebieskim i czerwonym – nowe zmiany dotyczą właśnie tej karty. Prędzej czy później zniknie ona z portfela, a jej miejsce zajmie nowa karta płatnicza.
Czy moja karta giro wkrótce przestanie działać?
Nie musisz się jednak obawiać, że od 1 lipca karta, której dotyczą zmiany, nie będzie już akceptowana jako środek płatniczy. „Istniejące karty z funkcją Maestro będą w pełni funkcjonalne w sprzedaży detalicznej aż do daty ich wygaśnięcia” – powiedziała rzeczniczka Mastercard.
Według niemieckiego rzecznika praw konsumenta, osoby, które nie otrzymały jeszcze nowej karty ze swojego banku, mogą nadal korzystać ze swojej dotychczasowej jak zwykle – nawet za granicą.
Co zastąpi karty Maestro?
Gdyby znak Maestro na karcie płatniczej zniknął w pewnym momencie bez jego zastąpienia, karta giro nadawałaby się już tylko do użytku w kraju. Jednak większość banków i kas oszczędnościowych nie uważa, że ich klienci odczuliby spadek wydajności. Zamiast tego wydają jednak nowe karty płatnicze.
Może to być np. nowa karta płatnicza, wykorzystująca konkurencyjny system Visy V Pay zamiast dodatkowej funkcji Maestro, która według rzecznika konsumentów, jest przeznaczona przede wszystkim do transakcji płatniczych na obszarze UE. Ponadto istnieją karty debetowe Visa lub Mastercard, które mogą być wydawane jako osobne karty lub w połączeniu z kartą płatniczą.
Według Federalnej Komisji Nadzoru Finansowego karty debetowe to karty płatnicze, które łączą w sobie właściwości debetowych z właściwościami kart kredytowych. Choć można nimi posługiwać się podobnie jak kartą kredytową, obciążają one konto – podobnie jak karta giro – natychmiast po dokonaniu płatności.
Jeśli bank nie wydaje takiej karty debetowej w połączeniu z kartą kredytową, możliwe jest również, że klienci otrzymają dwie karty. Karta płatnicza do płatności krajowych oraz karta kredytowa Visa lub Mastercard do płatności internetowych i płatności za granicą.
Przy okazji: nie wszystkie banki zamierzają zrezygnować z funkcji Maestro na kartach płatniczych. Commerzbank, Hypovereinsbank i Deutsche Bank będą na razie nadal wydawać karty z niebiesko-czerwonym logo.
Czy trzeba starać się o nową kartę?
Konsumenci nie muszą samodzielnie podejmować żadnych działań w celu uzyskania nowej karty płatniczej. Gdy karta wygasa, banki i kasy oszczędnościowe same zwracają się do swoich klientów. Rzecznik praw konsumentów radzi jednak mieć się na baczności, ponieważ wydanie nowej karty może być związane z dodatkowymi kosztami.
Czy muszę zaakceptować nową kartę?
Jeśli instytucja finansowa oferuje nową kartę, klienci mogą zgodzić się na zmienione warunki użytkowania. Ale nie muszą. Zwraca na to uwagę centrum doradztwa konsumenckiego NRW. „Jeśli wolisz skorzystać z alternatywy, być może będziesz musiał zmienić bank” – kontynuuje centrum porad konsumenckich.
Aby dowiedzieć się, jakie zmiany niesie ze sobą nowa karta, warto rzucić okiem na drobny druczek. Według poradni konsumenckich w cenniku i usługach musi być podane, ile dana oferta faktycznie kosztuje. Klienci powinni zwracać uwagę nie tylko na ewentualne koszty związane z kartą, ale także na to, czy są opłaty za przelewy, czy wypłatę pieniędzy. Kolejnym ważnym kryterium jest sieć oddziałów, obsługa i dostępność banku.
Czy następca Maestro ma jakieś wady?
Z około milionem terminalów płatniczych karta Girocard należy do najbardziej rozpowszechnionych w Niemczech. Klienci banków, którzy nie polegają już na karcie giro, ale na przykład na kartach debetowych Visa lub Mastercard, mogą mieć mniej możliwości dokonania transakcji.
Według Davida Riechmanna wciąż istnieje duża liczba terminali płatniczych, które nie akceptują kart debetowych i kredytowych Mastercard, Visa czy American Express. „Ale nawet jeśli zostaną zaakceptowane, nie można z nimi zrobić wszystkiego” – mówi rzecznik konsumentów. „Na przykład wypłata pieniędzy w kasie supermarketu jest zawsze możliwa za pomocą karty debetowej, ale tylko czasami za pomocą innych”.