Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Zmiana banku w Niemczech – czyli koszty, zlecenia stałe, czas oczekiwania

Stagnacja oprocentowania zerowego, zamykanie placówek, zdezorientowani oszczędzający – banki przeżywają kryzys i z tego też powodu próbują przyciągnąć nowych klientów korzystnymi propozycjami. Przejście do innego banku nie zawsze odbywa się jednak bezproblemowo. Na co trzeba uważać?

Obojętnie czy wypłata, opłacanie rachunków czy czynszu – trudno w dzisiejszych czasach obyć się bez konta oszczędnościowo-rozliczeniowego. W obliczu niskiego oprocentowania w krajach europejskich, banki stają się coraz kreatywniejsze w wymyślaniu sposobów na zarabianie na nowych klientach. Jedne pobierają opłaty za przelewy i wpłaty gotówkowe, inne podnoszą opłaty za prowadzenie rachunku.

Wiele klientów czuje się oszukanych i szuka atrakcyjnych alternatyw. Na co zwrócić uwagę przy zmianie banku?

1. Daj sobie pomóc

Wiele banków oferuje nowym klientom pomoc w zmianie konta – zdecydowanie warto z niej skorzystać, ponieważ zaoszczędzisz czas na przygotowywanie niezbędnych dokumentów. Zajmie się tym nowy bank.

Aby przenieść zlecenia stałe należy pamiętać o podaniu nowej placówce wszystkich adresatów. W większości przypadków chodzi o dane rachunku pracodawcy czy właściciela mieszkania.

2. Sprawdź dokładnie zlecenia stałe

Warto sporządzić listę zleceń stałych, którą następnie można przedłożyć w nowej placówce. W ten sposób zmiana numeru konta przebiegnie płynnie, a wszystkie wpływy i wydatki zostaną zarejestrowane na nowym rachunku.

3. Poinformuj pracodawcę

Aby uchronić się od przykrych niespodzianek, warto poinformować o zmianie numeru rachunku pracodawcę oraz inne instytucje, takie jak na przykład urząd pracy, ubezpieczyciela emerytalnego itd.

4. Uważaj na ukryte koszty

Wiele banków oferuje bezpłatne konta, które wiążą się ze sprytnie ukrytymi zobowiązaniami. Czasem okazuje się, że możesz przelać tylko określoną ilość pieniędzy miesięcznie za darmo albo określić stałą wartość wpływów miesięcznych.

Pamiętaj również o przelaniu pozostałej kwoty ze starego konta na nowe, ponieważ kiedy stary bank zamknie Twój rachunek odzyskanie pieniędzy będzie kosztowało dodatkowe pieniądze.

5. Wstrzymaj się z natychmiastowym zamknięciem starego konta

Po założeniu nowego rachunku warto poczekać z zamknięciem starego, aby dokładnie sprawdzić czy wszystkie płatności dokonywane są już na nowym koncie. Jak wszystko jest w porządku możesz zamknąć rachunek z czystym sumieniem.

6. Uzbrój się w cierpliwość

Po złożeniu wniosku o nowy rachunek trzeba przeważnie poczekać pięć dni na jego utworzenie. Na tym zmiana rachunku jeszcze się nie kończy. Aby otrzymać dostęp do konta online trzeba poczekać kolejne 10 dni. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!