Opis poszczególnych funkcji oraz porady jak używać porównywarki poniżej.
Najważniejsze informacje
Z porównywarką (Vergleichsportal) CHECK24 jest to niezwykle szybkie i łatwe, wszystko trwa zaledwie pięć minut, a przy dobrze planowanych zmianach operatora prądu (Stromanbieter) można zaoszczędzić do 720 euro. Zmianę operatora można wykonać bez problemu online; nowy operator załatwi za nas wszystkie formalności związane z rezygnacją u starego operatora. W trakcie procesu zmiany operatora nie należy się obawiać przerwy w dostawie prądu, która jest zagwarantowana w trakcie przenoszenia do nowego dostawcy.
Porównywanie cen – na co zwracać uwagę?
Uczciwa taryfa (Tarif) powinna zawierać krótki termin wypowiedzenia (Kündigungsfrist) oraz czas trwania umowy (Vertragslaufzeit). Do tego cena powinna być stała, czyli nie powinna się zmieniać w trakcie trwania umowy, co uchroni przed wzrostem cen za prąd w trakcie trwania umowy. Z polecanymi i uznanymi przez CHECK24 ustawieniami filtrów za przydatne, porównanie cen prądu nie jest czarną magią. Ustawienia filtrów uznane za pomocne to na przykład: możliwość opłacania rachunku co miesiąc (monatliche Zahlweise), która wyklucza taryfy pakietowe (Pakettarife), zawierają czas trwania (Laufzeit) nie dłuższy niż rok w czasie którego jesteśmy chronieni przed podwyżkami cen prądu. Pozatym pokazywane są tylko taryfy zgodne z wytycznymi CHECK24 oraz polecane przez klientów CHECK24.
Porównywanie cen z bonusem czy bez?
Wielu usługodawców udziela w ciągu pierwszego roku jednorazowych bonusów. W porównywarce CHECK24 można skorzystać z różnych ustawień pomocnych przy wyszukiwaniu bonusów. Przy ustawieniach domyślnych (Voreinstellung ) „Ja” odpowiednie bonusy zostają odliczone od kosztów ceny prądu w pierwszym roku u nowego operatora. Przy opcji „Nein”, bonusy nie zostają uwzględnione przy obliczaniu ceny prądu.
Polecane ustawienia przy porównywaniu cen
Przy wybieraniu nowego operatora ważna jest nie tylko niska cena, ale również uczciwe warunki umowy (Vertragsbedingungen). By pomóc zawrzeć jak najbardziej przyjazną dla konsumenta taryfę, w kryteriach wyszukiwania w porównywarce CHECK24 kryteria wyszukiwania są ustawione automatycznie.
Domyślne ustawienia porównywarki
Przez maksymalnie 12 miesięcznym okresie trwania umowy (Vertragslaufzeit), maksymalnie 6 tygodniowym okresie wypowiedzenia (Kündigungsfrist) oraz przy maksymalnie 12 miesięcznym okresie przedłużenia umowy (Vertragsverlängerung), można pozostać elastycznym i nie obawiać się, że zostanie się przywiązanym na kolejne lata do danego operatora.
Co najmniej 12-miesięczna gwarancja cenowa chroni przed wzrostem opłat. Jako rodzaj gwarancji cenowej poleca się co najmniej fiksację ceny (Preisfixierung), gdyż obejmuje ona wszystkie elementy ceny poza podatkami i innymi opłatami na rzecz państwa.
Przez comiesięczne zaliczki (monatliche Abschlagszahlung) nie trzeba płacić z góry. Poprzez wykluczenie pakietów taryfowych (Pakettarifen) płaci się tylko za taką ilość prądu jaką się faktycznie wykorzystało.
Bonus dla nowych klientów przynosi dodatkowe korzyści finansowe. Przez ograniczenie do maksymalnie 15% rocznej ceny, bonus nie przysłania faktycznej ceny. Do tego ów bonus musi być wypłacony najpóźniej po jednym roku.
Tania ekologiczna energia elektryczna
Ekologiczna energia elektryczna jest alternatywą przyjazną środowisku pochodzącą z odnawialnych źródeł energii. Kto chciałby wspierać w Niemczech rozwój prądu z ekologicznych źródeł, ten może się zdecydować na prąd pochodzący z odnawialnych źródeł energii. Przy okazji można przy tym sporo zaoszczędzić, gdyż często taryfy ekologicznych operatorów są tańszę niż tradycyjnych. By znaleźć taryfy z prądem pochodzącym z odnawialnych źródeł energii, wystarczy w porównywarce zaznaczyć opcję „Nur Ökostrom”, w tym momencie wyświetlane będą tylko oferty z ekologiczną energią. Jeśli chcemy przejść do ekologicznego operatora, to wybieramy interesującą nas taryfę i składamy wniosek o zmianę operatora, wszystkie formalności związane z zmianą operatora nasz nowy operator.
Przeciętne zużycie prądu
Kto chce zmienić swojego dotychczasowego operatora prądu, musi przy porównywaniu cen prądu oprócz kodu pocztowego podać swoje roczne zużycie prądu w kilowatogodzinach. Z reguły wystarczy spojrzeć na ostatni rachunek, lecz nie zawsze mamy go pod ręką. Dlatego konsumenci mogą się orientować za pomocą wartości/wskaźników obliczanych na podstawie średnich wartości. Na przykład jednoosobowe gospodarstwo domowe zużywa między 1500 a 2000 kilowatogodzin w ciągu roku.
Wielkość gospodarstwa domowego |
Przeciętne zużycie prądu |
Zbyt duże zużycie prądu |
1 osoba |
1500 – 2000 kWh |
> 2200 kWh |
2 osoby |
2300 – 3500 kWh |
> 3800 kWh |
3 osoby |
3700 – 4500 kWh |
> 5000 kWh |
4 osoby |
4600 – 5500 kWh |
> 6000 kWh |
Przy rocznym zużyciu 2200 i więcej kilowatogodzin, powinno się sprawdzić sprzęt użytku domowego – czasami opłaca się wymiana typowych pożeraczy prądu jak pralki czy lodówki. Dodatkowo opłaca się sprawdzić tryb czuwania niektórych urządzeń. Często można dzięki temu zmniejszyć cenę prądu na rachunku.