Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Bycie zakochanym się opłaca – szczególnie w przypadku ubezpieczeń

Pary nie muszą zaraz brać ślubu, by zyskać na ubezpieczeniach. Osoby mieszkające razem mogą wykupić wspólną polisę ubezpieczeniową. Ubezpieczalnie kuszą korzystnymi zniżkami. Gdzie można zaoszczędzić najwięcej pieniędzy?

Niemal trzy miliony ludzi żyje w związku bez jego legalizacji. Związek małżeński daje wiele korzystnych możliwości, jednak coraz częściej szczególnie młodzi ludzie rezygnują z takiej opcji. Ubezpieczalnie postanowiły dopasować się do panującego trendu i zaproponować parom korzystne polisy.

W jakich polisach pary mogą zaoszczędzić?

Korzystniejsze umowy jako para można zawszeć w przypadku ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (Haftpflichtversicherung), ubezpieczenia wyposażenia domu (Hausratversicherung) oraz ubezpieczenia od kosztów związanych z ochroną interesów prawnych (Rechtsschutzversicherung).  Oto na co warto zwrócić uwagę:

1. Ubezpieczenie wyposażenia domu (Hausratversicherung)

Osoby, które zdecydują się na zamieszkanie ze swoim partnerem mogą wykupić tylko jedną polisę ubezpieczeniową wyposażenia domu, która obejmie wszystkie sprzęty domowe, takie jak meble, naczynia, telewizor, płyty DVD, urządzenie elektroniczne czy książki.

Koszt takiej polisy uzależniony jest od różnych kwestii. Na cenę wpływa w pierwszej kolejności suma ubezpieczenia oraz lokalizacja mieszkania. Ubezpieczalnie często ustalają strefy, w którym obowiązują konkretne ceny. Jeżeli mieszkanie znajduje się w części miasta, gdzie często dochodzi do pożarów, powodzi bądź innych awarii, za polisę trzeba będzie zapłacić więcej. Suma ubezpieczenia też nie jest bez znaczenia – im cenniejsze wyposażenie mieszkania tym droższa polisa.

Kiedy para zdecyduje się na zamieszkanie we wspólnym mieszkaniu, jego wyposażenie zwiększa się, co przedkłada się na wzrost wartości. Należy dopasować umowę do obecnej sytuacji, o czym bardzo często zapomina się.

Para może zaoszczędzić średnio 40 euro rezygnując z ubezpieczenia wyposażenia domu partnera.

2. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (Haftpflichtversicherung)

Również w przypadku tego ubezpieczenia para może opłacać wspólną polisę ubezpieczeniową. Jej cena zależna jest sumy ubezpieczenia oraz od zgody na udział własny. Trzeba jednak pamiętać, że polisa nie ubezpiecza własności partnera, co oznacza, że jak jego druga połówka uszkodzi mu telefon, ubezpieczenie nie zadziała. 

Jak prezentują się oszczędności? Za ubezpieczenie OC dla jednej osoby należy płacić średnio 50 euro rocznie. Bez wspólnej polisy kosztuje ono parę 100 rocznie, tymczasem korzystając z opcji dla niezamężnych par wystarczy zapłacić tylko 60 euro rocznie, co daje 40 euro oszczędności.

3. Ubezpieczenia od kosztów związanych z ochroną interesów prawnych (Rechtsschutzversicherung)

Kłótnie nigdy nie należały do przyjemnych rzeczy, ale czasem rozwiązanie problemu na drodze pokojowej jest niemożliwe. W takim wypadku dobrze posiadać ubezpieczenie od kosztów związanych z ochroną interesów prawnych, które pokryje koszty skorzystania z porad adwokata czy koszty rozprawy sądowej.

Ubezpieczenie nie pokrywa kosztów związanych z kosztami sporu sądowego pomiędzy partnerami. Z reguły polisa pokrywa jedynie pierwszą poradę.

Ubezpieczenie od kosztów związanych z ochroną interesów prawnych kosztuje jedną osobę średnio 200 euro na rok (suma ubezpieczenia 300 000 euro, udział własny 150 euro). Para płaci za ubezpieczenie tylko raz – oszczędza zatem rocznie 200 euro.

4. Ubezpieczenie samochodowe (Kfz-Versicherung)

Jeżeli para użytkuje wspólnie samochód, może wykupić wspólne ubezpieczenie samochodowe. Z reguły partner może wybrać korzystniejsze zniżki za bezszkodową jazdę. Możliwe jest również wykupienie polisy na dwa samochody, co również wypada bardzo korzystnie.

Oszczędności wynoszą między 50 a 200 euro, a zależą od zniżek oraz rodzaju samochodu.

Kwestia ubezpieczenia emerytalnego (Altersvorsorge)

Ogólnie w przypadku ustawowego ubezpieczenia emerytalnego (Rentenversicherung) i zdrowotnego (Krankenversicherung) rozróżnia się między małżeństwem a parą. W tym wypadku osoby bez związku małżeńskiego odnoszą więcej strat. W przypadku śmierci partnera ubezpieczenie nie wypłaca renty wdowiej (Witwenrente) lub renty rodzinnej po zmarłym członku rodziny (Hinterbliebenenrente)

Jeżeli para rezygnuje z zawarcia związku małżeńskiego powinna zaczerpnąć porady w sprawie ubezpieczenia emerytalnego. Opłaca się na przykład wybór różnych zabezpieczeń dla każdego partnera.

Jak partnerzy mogą rozwiązać umowy, które zawarli będąc singlami?

Osoby, które decydują się na wspólne mieszkanie z partnerem, mają dodatkową możliwość wypowiedzenia umów. Należy jednak dokładnie przeanalizować, co jest bardziej opłacalne i daje lepsze warunki ubezpieczenia. Para powinna dokładnie przejrzeć umowy, zadając sobie następujące pytania:

– Jakie umowy posiadam? Jakie posiada mój partner?

– Które polisy możemy wykupić wspólnie?

– Jakie umowy należy zawrzeć od nowa?

– Które umowy są korzystniejsze?

 

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!