To ostatni dzwonek dla wszystkich, którzy chcieliby zmienić swoją ubezpieczalnię. Fundacja Stiftung Warentest informuje, że w ten sposób można zaoszczędzić sporo pieniędzy. A o czym należy pamiętać, decydując się na zmiany?
Zmiana rzeczywiście się opłaca?
Pozyskiwanie klientów poprzez sprzedaż ubezpieczenia samochodowego jest opłacalne – przedsiębiorstwa mogą wtedy proponować swojemu klientowi inne polisy. Jesienią wiele ubezpieczalni zmniejsza stawki, aby następnie znowu je zwiększyć. Z obserwacji rynku wynika, że zmiana ubezpieczalni opłaca się w szczególności klientom, którzy długo byli wierni jednej firmie. Na rynek wkroczyli producenci samochodów Škoda i Ford z własną ofertą ubezpieczenia, nakręcając konkurencję.
Ile można zaoszczędzić?
Trudno tutaj o konkretną odpowiedź, ponieważ firmy ubezpieczeniowe dzielą klientów i ich samochody na różne grupy w zależności od miejsca zamieszkania, typu pojazdu, zawodu, wieku, ilości przebytych rocznie kilometrów, sposobu garażowania samochodu itd. W sumie ubezpieczyciele używają ok. 40 kryteriów w celu wyliczenia składki.
Stąd właśnie tak duże różnice – donosi Stiftung Warentest. Dla przykładu 20-letnia studentka z Heidelbergu posiadająca 2. próg zniżek, opłacająca obok OC (Haftpflicht-Police) częściowe AC na Opla Astrę płaci u najtańszego ubezpieczyciela 700, a u najdroższego – 1 700 euro!
Jak porównać polisy?
W Internecie znajdziemy kilka możliwości porównania polis ubezpieczeniowych dostępnych na rynku. Taką usługę oferują na przykład portale Check24 czy Verivox. Wystarczy podać swoje dane i dane samochodu, aby uzyskać przegląd najkorzystniejszych ofert – jednak uwaga! Wiele z takich kalkulatorów jest tylko w połowie niezależnych i często pokazuje jedynie droższe oferty pośredników. Warto zatem zorientować się w propozycjach bezpośrednio w ubezpieczalniach. Takie usługi za opłatą świadczą np. Hannoversche Direkt czy Huk24.
Na co należy zwrócić uwagę?
Opłacenie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe. Pokrywa ono koszty wyrządzone innemu kierowcy, pieszemu czy rowerzyście. Suma ubezpieczenia powinna zatem wynosić co najmniej 100 mln. euro.
Co piąty samochód w Niemczech posiada tylko ubezpieczenie OC. Najczęściej chodzi o starsze samochody. Posiadacze nowszych modeli wykupują także polisę AC pokrywającą także szkody na pojeździe własnym. Istnieje również możliwość częściowego ubezpieczenia AC, która pokrywa koszty w momencie kradzieży samochodu, szkód spowodowanych przez zwierzynę oraz złe warunki pogodowe.