Skały kredowe na Rugii
Białe klify, skały onieśmielające swym blaskiem i pięknem, uwiecznione po wsze czasy przez niemieckiego malarza okresu romantyzmu Caspara Davida Friedricha są do dzisiaj jedną z największych atrakcji Rugii i najpiękniejszym miejsc w Niemczech. Biel wyłaniająca się spośród zieleni porastających klify lasów wprost idealnie kontrastuje z błękitem nieba i wodami Bałtyku. Obszar zachwycający od setek lat podróżnych jest chroniony w dwóch parkach narodowych, które obejmują również graniczące z nimi bagna, lasy i łąki. Są w nich wyznaczone ścieżki i punkty widokowe, z których to można podziwiać fantastyczne krajobrazy i słynne skały.
Pustać Lüneburska
Nicht mehr lange, bis zur Heideblüte #lueneburgerheide
A post shared by Lüneburger Heide (Region) (@lueneburgerheide) on
Na północy Niemiec, między Bremą, Hamburgiem i Hanowerem rozciąga się Pustać Luneburska – ogromny obszar łąk i wrzosowisk, porośnięty brzozami, sosnami i jałowcami.. Niegdyś typowy krajobraz dla tej części kraju – dziś wspomnienie z przeszłości, gdy łąki mieniły się wszystkimi odcieniami różu i fioletu. Pustać jest wdzięcznym motywem do zdjęć o każdej porze roku, lecz najbardziej zachwyca jesienią, gdy mieni się wszystkimi kolorami tęczy. Do wędrówki i odkrywania tajemnic tej przepięknej okolicy zachęcają malownicze trasy i ławeczki służące zmęczonym wędrowcom za miejsce odpoczynku i nabrania sił przed dalszą drogą.
Morze Watowe
A post shared by Jo (@teufelsleberwurst) on
Morze Watowe rozciąga się wzdłuż wybrzeża Niemiec, Holandii i Danii na powierzchni około 9000 km2. Obszar żyjący w rytm przypływów i odpływów, które odsłaniają watty – piaszczyste, regularnie zamulane przez morze, poprzecinane przesmykami powierzchnie. Zamieszkiwane przez raki, foki czy rozgwiazdy, ukrywają tysiące maleńkich muszelek w swoich piaskach. Morze Watowe to największy tego rodzaju obszar na całym świecie i rezerwat biosfery wpisany na listę UNESCO. Szerokie, odsłaniane przez morze przestrzenie rozpościerające się po sam horyzont zachęcają do romantycznych spacerów i chwili oddechu od życia codziennego.
Spreewald – niemiecka Wenecja
A post shared by Chris.. . 27.. . Dresden.. . ? (@gloeckchris) on
Nieco ponad 60 km od polskiej granicy znajduję się Spreewald – labirynt strumieni, kanałów i dróg wodnych powstały w okresie ostatniego zlodowacenia, obejmujący ponad 3000 km2. Raj dla kajakarzy i osób chcących odpoczywać na łonie natury, ale niechcący rezygnować ze wszystkich udogodnień cywilizacji. Spreewald jest zamieszkiwany w dużej mierze przez słowiańską ludność Sorbów, którzy dużej mierze przyczynili się do znanego dziś krajobrazu. Płynąc łodzią lub kajakiem pośród zielonych szuwarów, można zobaczyć żurawie i bociane żerujące wśród mokradeł ptaków. Równie pięknie jak natura prezentują się domki i pola na wodzie…. Za miejscowy przysmak uchodzą słynne na całe Niemcy Spreewaldgurken – kiszone lub marynowane ogórki. Obszar wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Saksońska Szwajcaria
Rozciągająca się nieopodal polskiej granicy kraina niezwykłych krajobrazów i formacji sklanych. Skały, ukryte w porastających je lasach i za porannymi mgłami zachwycają wędrowców swymi kształtami i rozciągającymi się z nich krajobrazami. Położona niedaleko Drezna i stolicy regionu Pirny, jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Niemczech i chroniona w ramach parku narodowego Saska Szwajcaria. Jednym z najczęściej odwiedzanych w parku obiektów jest Bastei – duża przepiękna formacja skalna ze słynnym kamiennym mostem i pozostałości po zamku Neurathen. W okresie jesiennym można podziwiać całą paletę barw, którą mienią się okoliczne lasy.
Externsteine w Lesie Teutoburskim
A post shared by Diptyajit Das (@sandfly_dip) on
Niedaleka miasteczka Horn-Bad Meinberg w Westafalii znajdują się ciekawe skały z piaskowca. Z wyglądu przypominają gigantyczny megalit, przez co nazywane bywają niemieckim Stonehege. Ich wiek szacowany jest na 80 milionów lat, powstały w wyniku erozji okolicznych gór. Od setek lat fascynowały ludzi. Krąży wokół nich wiele opowiadań, których część udało się poświadczyć za pomocą nauki, inne z kolei są wyłącznie wytworem ludzkiej fantazji. W przeszłości skały służyły pradawnym myśliwym za schronienie, jak i póżniej pobożnym mnichom za pustelnie. Z tych okresów zachowały się liczne płaskorzeżby, wśród nich m.in wykuty krzyż zgodnie z zasadami sztuki bizantyńskiej. Odwiedzający to miejsce mogę wejść na skały po dobudowanych schodach.
Jeziora wulkaniczne w Eifel
A post shared by Stephan Pawlak (@strahlemann_stephan) on
Spoglądając w dół z lotu ptaka na zielony krajobraz gór Eifel, rzucają nam się w oczy niebieskie perły, oczy Eifel. Trzy jeziora powstałe 10 000 lat temu, pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, gdy cofający się lądolód toczył walkę z wydostającą się na powierzchnię magmą. W wyniku eksplozji powstałych w zetknięciu się lodowatej wody i magmy pojawiły się początkowo puste zagłębienia. Tylko niektóre z nich z czasem wypełniła je woda. Obecnie na terenie znajduję się około 75 maar – tylko nieliczne z nich zamieniły się z czasem w jeziora.
Meander Saary przy Mettlach
A post shared by @world_expeditions_pictures on
Na zachodzie Niemiec, niedaleko francuskiej granicy kluczy rzeka Saara. Przez miliony lat żłobiła sobie bieg w kwarcowych skałach okolicznych gór. Saara jest prawy dopływem rzeki Mozeli. Położona w słynnym Dreiländereck jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Kraju Saary. Przepływając przez tereny gminy Mettlach, opływa szeroką wstęgą jedno z miejscowych wzgórz. Najlepsze widoki rozciągają się z punktu widokowego Cloef, położonego około 180 metrów nad rzeką. W lecie i wiosną można również zobaczyć rzekę i okolice chowające się w unoszących się oparach pary wodnej/mgły.
Niemiecki Szlak Wina w Palatynacie
A post shared by Maria Kirbeneva (@maria_kirbeneva) on
Jest to trasa o długości 85 kilometrów biegnąca wzdłuż granicy z Francją. Znajduję się ona w jednym z najcieplejszych rejonów Niemczech, określany czasem mianem “Niemieckiej Toskanii “. Ze względu na łagodny, prawie śródziemnomorski klimat rosną tutaj rośliny niespotykane w innych częściach Niemiec. Należą do nich figi, cyprysy, sosny pinie oraz… kiwi i banany! Region jest przede wszystkim jednak znany z uprawy winorośli. Praktycznie na każdym okolicznym wzgórzu, znajdują się winnice. Tradycja zaszczepiona jeszcze przez starożytnych Rzymian, kultywowana przez wieki. Od września przez całą jesień do końca listopada, odbywają się po winobraniu przeróżne święta i imprezy na, których przybysz może testować młode wino.
Partnachklamm
#partnachklamm #garmischpartenkirchen #wandern #natur #vacation
A post shared by Cark #hnx #foodporn #livestyle (@carktastic) on
Na skraju miasta Garmisch Partenkirchen, niedaleko znanej skoczni narciarskiej znajduję się wąwóz Partnach. Wyżłobiony przez setki lat przez rzekę o tej samej nazwie, w miarę zbliżania do niego daję znać o sobie głośnym hukiem przepływającym jego dnem wody. Spadające w dół wodospady, szalejące w czeluściach masy wody i tworzące się wiry – to wszystko mogą podziwiać turyści odwiedzający ten pomnik przyrody. Długi na 702 metry i głęboki na 80 prezentuje się efektownie i zachwyca turystę nawet zimą – jest jednym z nielicznych wąwozów otwartych dla zwiedzających o tej porze roku. Masy zastygłej w ruchu wody i błyszczące połacia śniegu robią nieodparte wrażenie i zapadają długo w pamięć niejednemu turyście.
Königsee
A post shared by Sandro Di Giandomenico (@sdro_dgndmco_photography) on
Jezioro leżące w jednym z najpiękniejszych zakątków Bawarii uchodzi za jedno z najczystszych jezior w Niemczech. Położone u stóp góry Watzmann odbija okoliczne wierzchołki w szmaragdowej tafli wody. Königsee ze względu na swój podługowaty kształt bywa nazywany bawarskim fiordem. Duża część jeziora znajduje się w parku narodowym Berchtesgarden. Nad jego zachodnim brzegiem znajduje się równie słynny kościół pielgrzymkowy St. Bartolomä, znajdujący się praktycznie w każdym przewodniku po Niemczech. Wzdłuż zbiornika prowadzą malownicze ścieżki turystyczne, ciągnące się również po okolicznych lasach. Jezioro można “ zwiedzać “ płynąc po nim na jednej z kursujący tutaj elektrycznych łodzi. Akwen jest rezerwatem biosfery wpisanym na listę UNESCO oraz własnością landu Bawaria.
Zugspitze
A post shared by Toribertonphotography (@toribertonphotography4) on
Leżąca na granicy niemiecko-austriackiej Zugspitze jest najwyższym szczytem Niemiec – liczy 2962 m. n.p.m. Jest górą, która każdemu turyście o każdej porze roku ma coś do zaoferowania; wędrówki po lodowcu wczesną wiosną, gdy pojawiają się pierwsze krokusy, wspinaczki latem. Jesienią można rozkoszować się całą paletą barw i mieniącym się ciepłymi kolorami krajobrazem i słuchać szelestu liści pod nogami. Zimą z kolei góra zaprasza wszystkich miłośników sportów zimowych na swoje stoki. Z jej wierzchołka roztacza się wspaniały widok na okoliczne wierzchołki i daleko w głąb kraju…