Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Najpiękniejsze szlaki rowerowe w Niemczech

Soczysta zieleń, pełnia lata, słońce i wiatr we włosach a to wszystko na najpiękniejszych i najczęściej uczęszczanych szlakach w RFN. Żądni przygód i wrażeń nie będą zawiedzeni.

Szlak rowerowy wzdłuż Wezery

Cuxhaven

Na północy Niemiec wzdłuż rzeki Wezery biegnie uznawany przez wielu za jeden z najpiękniejszych szlaków rowerowych kraju – Wesserradweg. Liczy on sobie 515 km i jest jednym z najczęściej uczęszczanych szlaków rowerowych Niemiec. Biegnie on z Munden do Cuxhaven nad morzem. Spragniony widoków rowerzysta nie będzie zawiedziony. Trasa ciągnie się pośród zielonych pól i łąk, wśród wzgórz, na których wyrastają warownie, klasztory i kościoły. W krajobraz wtapiają się urokliwe wsie i miasteczka. Większe miasta imponują zabudową i historią, na całej trasie można napotkać tradycyjne domy z muru pruskiego i wiatraki. W miarę zbliżania się do Cuxhaven czuje się rosnące wpływy morza na okolice, chociażby w liczbie statków czy coraz to większych na horyzoncie stoczni. Szlak można według upodobania podzielić na etapy i przebyć go bez specjalnego pośpiechu. Bardzo popularny jest odcinek od Munden do Bremy, można podzielić go na trzy etapy i zatrzymywać się w dobrze zaopatrzonych ośrodkach przy trasie.

Szlak rowerowy wzdłuż Łaby

Miśnia

Niedaleko polskiej granicy ciągnie się bodajże najpiękniejszy szlak rowerowy Niemiec. Biegnie on wzdłuż Łaby i rozpoczyna swój meandrujący bieg razem ze źródłami rzeki w Szpindlerowym Młynie na północy Czech, a kończy u jej ujścia w Cuxhaven. Po drodze mijamy malownicze miasteczka, zielone łąki, i złociste łany zbóż. Nieco w oddali lub zaraz obok lśni w promieniach słońca rzeka Łaba, nad którą rankiem, jak i nad spotykanymi lasami i moczarami unosi się wszędobylska mgła. Kierując się z biegiem rzeki na północ, przemierzamy malownicze okolice Saksonii, odwiedzimy perłę baroku Drezno z jej bogato zdobionymi i imponującymi budowlami. Zahaczymy o miasto porcelany – Miśnię. Jadąc przez lasy, poprzecinane rzeczkami łąki, przejeżdżamy przez malownicze wsie i miasteczka i większe miasta, napotykamy po drodze stare kościoły, zamki i inne budowle. Na północy wita nas miasto hanzeatyckie Hamburg ze swoim portem, zachęcając do odpoczynku w jego murach. Powoli zaczynamy odkrywać „morskie” oblicze Łaby. Rzeka teraz zaczyna się coraz bardziej rozlewać i leniwie toczy swe wody, na jej brzegach znajdują się już duże odcinki plaż, charakterystyczne są wysokie wały przeciwpowodziowe, w powietrzu unosi się zapach morza i krzyk mew. U swego ujścia w Cuxhaven rzeka rozlewa się szeroko, znikając w końcu w morzu.

Szlak rowerowy Schlösserrundweg

Jezioro na terenie Szwajcarskiej Meklemburgii

Na północnym wschodzie Niemiec w Meklemburgii-Pomorzu Przednim znajduję się przepiękny region nazywany Szwajcarią Meklemburską. Położona między dwoma równie malowniczymi jeziorami Malchiner See i Kummerower See znana jest ze swych zamków, których to parki starannie zaprojektowane stapiają się z naturalnym krajobrazem. W wielu z nich odbywają się koncerty i mieszczą się hotele. Polodowcowy krajobraz upstrzony jest niebieskimi jeziorkami położonymi pośród zielonych, zalesionych wzgórz zachęca do romantycznych podróży. Szlak ten to jednak nie tylko zamki i wspaniałe krajobrazy, dla zainteresowanych wczesną historią tych ziem, ciekawe będą wziesienia z okresu kamienia oraz słowiański wał ziemny na jednej z wysp jeziora Tetowersee.

Märkische Schlössertour

Zamek Steinhöfel

Szlak znajdujący się niedaleko Berlina, znaczony rezydencjami świat z powieści Theodora Fontane zachwyca swym urokiem. Wspaniałe barokowe pałace, pamiętające średniowiecze zamki – w żadnym innym miejscu w Niemczech nie ma tylu arystokratycznych rezydencji na tak małym obszarze. Każda ze swoistym urokiem i historią. Szlak ten to nie tylko okazałe budowle, to również przepiękne krajobrazy przełomu Odry, parki krajobrazowe i napotkane po drodze miasteczka.

Szlak Oranier-Fahrradroute

Diez

Szlak rowerowy wiodący przez sześć miast związanych z dynastią Orańską-Nassau — rodziną panującą Holandii. Kolebką dynastii jest Dillenburg, w którym światło dzienne ujrzał Wilhelm I Orański, ojciec wtedy jeszcze nieistniejącego państwa Niderlandów. Trasa wiedzie przez malownicze okolice, nad którymi górują imponujące zamki i pałace. Na uwagę podróżnych zasługują historyczne centra mijanych po na trasie miast: Bad Arolsen, Diez, Braunfels, Dillenburg oraz Nassau. Trasa w większości biegnie poprzez zielone terasy zalewowe, poprzecinane rzeczkami, lasy. Nieco pod górkę jest w górach Taunus i Rothaargebirge. Imponujące i wzbudzające zachwyt są mijane po drodze skały bazaltowe, na trasie znajdują się również tablice informacyjne z ciekawostkami na temat holenderskiej rodziny królewskiej.

Szlak Zamków

Rothenburg

Szlak biegnie przez jedne z najpiękniejszych terenów południowych Niemiec, nieco ponad 1000 kilometrów od Mannheim aż do Pragi. Trasa ta wiedzie przez zapierające dech w piersiach krajobrazy kulturowe, gdzie dzieła rąk ludzkich wtapiają się w krajobraz. Są to dziesiątki mijanych po drodze zamków i twierdz, historyczne miasta i miasteczka, ciche, malownicze frankijskie wioski. Przez dużą część czasu szlak wiedzie wzdłuż rzeki Neckar. Przejeżdżamy przez znajdujący się na liście UNESCO Bamberg i bajkowy Rothenburg ob der Tauber – przepiękne średniowieczne miasto, w którym z powodzeniem rozgrywać się mogła akcja bajek Braci Grimm. Jadąc dalej na wschód, dojeżdżamy do Norymbergii, miasta zachwycającego przyjezdnych swymi niezliczonymi zabytkami, pysznymi wyrobami cukierniczymi. W okresie zimowym odbywa się jeden z najbardziej znanych jarmarków świątecznych w Europie. Wyjeżdżając z miasta, kierujemy do przepięknej Szwajcarii Frankońskiej. Region ten słynie nie tylko z przecudnych krajobrazów i ruin zamków, ale jest także jednym z ulubionych celów wypraw wspinaczkowych. Po opuszczeniu Jury Frankońskiej kierujemy się ku czeskiej granicy, skąd równie piękną i oznakowaną trasą udajemy się do Pragi.

Szlak rowerowy wzdłuż Saary

Trewir

Na zachodzie Niemiec, nieopodal francuskiej granicy meandruje rzeka Saara, wzdłuż niej biegnie przepiękna trasa rowerowa. Zaczyna się po francuskiej stronie w mieście Sarreguemines, a kończy w Konz niedaleko starożytnego Trewiru – najstarszego miasta Niemiec. Warte zobaczenia w Trewirze są m.in. brama Porta Nigra oraz termy cesarskie. W Konz ruszamy razem z nurtem Saary w stronę Francji. Otoczeni przepięknymi widokami, przejeżdżamy obok łąk, lasów i charakterystycznych dla regionu winnic. Obowiązkowym punktem programu jest Meander Saary — po obu jego stronach biegnie ścieżka rowerowa — istnieje również możliwość oglądania go z punktu widokowego Cloef. Godne uwagi są również historyczne Saarbrücken, pięknie położony malowniczy Saarburg z jego dobrze zachowaną czarującą starówką. W jego centrum znajduję się też 18-metrowy wodospad. Na miłośników turystyki industrialnej czeka znajdująca się na liście UNESCO Huta żelaza w Völklingen.

Szlak stu zamków

Pałac Nordkirchen

Jest szlakiem rowerowym ciągnącym się około 960 kilometrów przez Munsterland i rejon Tecklenburga. Składa się on z czterech różnych szlaków, którymi można poruszać się w obie strony. Na każdym z nich napotkamy niezliczoną ilość zamków, rezydencji i kościołów z różnych epok. Wiele z nich wzniesiono w stylu francuskiego baroku. Najbardziej znanym jest tzw. westfalski Wersal – pałac Nordkirchen. Piękny zamek położony na wodzie z pięknymi francuskimi ogrodami zachęca do dłuższego postoju. Każdy szlak, z wyjątkiem północnego przebiega przez Münster – przepiękne miasto studenckie, z pieczołowicie odrestaurowaną starówką po wojnie. Zachęca do dłuższego postoju w jego murach. Miasto to należało do Hanzy i przeżywało swój rozkwit w XIV- XVI wieku, z tego okresu jest również większość zabytków zachowanych w mieście, jak i tych odrestaurowanych po działaniach wojennych w XX wieku. Godne uwagi są przede wszystkim Ratusz ze słynną Salą Pokoju, w której to podpisano hiszpańsko-holenderską część Pokoju Westfalskiego oraz gotycka katedra św. Pawła z bogatym wyposażeniem wnętrza z XVII-XVIII wieku.

Szlak Herrensitz Radroute

Rzeka Maas, autor: Marc Ryckaert (MJJR) (Own work) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Na pograniczu niemiecko-holenderskim można natrafić na wiele pałaców, warowni i zamków, które świadczą o bogatej przeszłości tych ziem. Cały szlak liczy około 500 kilometrów i składa się z kilkunastu pomniejszych tras, wiedzie wzdłuż rzek Maas i Niers. Każdy odcinek ma turystom wiele do zaoferowania; sielankowe krajobrazy Dolnej Nadrenii, bogatą kulturę i historię, wiele arystokratycznych rezydencji i parków. Można ograniczyć się do podróżowania tylko po terenie Niemiec lub pokusić się o dalszą podróż do kraju tulipanów i wiatraków. Po obu stronach czekają dobrze opisane i oznakowane trasy z całą masą pięknych widoków i majestatycznych budynków. Godne uwagi są siedziby dawnych władców tych ziem, głównie rodów Oranje i Hohenzollern; zachowanych w różnym stanie jest 50 budowli, od romantycznych ruin po perły architektury.

Szlak Romantyczny

Füssen z lotu ptaka, autor: Wolkenkratzer (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Jest najstarszym i jednym z najpopularniejszych szlaków w Niemczech. Od ponad 60 lat zachwyca swym pięknem przyjezdnych ze wszystkich stron świata. Malownicze wioski, średniowieczne miasta z dobrze zachowanymi murami i wieżyczkami, idylliczne krajobrazy sprawiają, że podróżni czują się przeniesieni w czasie. Szlak rowerowy powstał w latach 80. XX wieku i biegnie zdała od głównych dróg; natrafimy więc nie tylko na romantyczne miasteczka, sielankowe wioska czy pełne zabytkowych budowli miasta, lecz także na zapierające dech w piersiach krajobrazy, słoneczne doliny, cieniste lasy, pola uprawne a w końcu ośnieżone szczyty gór. Nie można oczywiście nie odwiedzić bajkowych zamków i twierdzy leżących na trasie. Szlak biegnie 430 kilometrów między Würzburgiem a Füssen dawną drogą uczęszczaną już za czasów rzymskich, ale kierując się głównie pięknymi zabytki i atrakcji znajdującymi się w okolicy odbiega od niej nieznacznie.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!