Do kiedy dziecko musi siedzieć w foteliku?
Maluchy poniżej 12 roku życia, które mają mniej niż 1,50 m wzrostu muszą w Niemczech podróżować w foteliku dziecięcym. Zatem dzieci, które są młodsze, ale wyższe niż 1,50 m mogą w samochodzie jeździć już bez fotelika.
Po czym rozpoznać bezpieczny fotelik?
Jeśli w Niemczech znajdziemy w sklepie foteliki dziecięciem, oznacza to, że spełniają one techniczne wytyczne, czyli przepisy ECE (Porozumienie dotyczące przyjęcia jednolitych warunków homologacji i wzajemnego uznawania homologacji wyposażenia i części pojazdów samochodowych). Najnowsza dyrektywa to ECE-R 129, a wymagania dotyczące tej normy zostały ponownie zaostrzone. Teraz foteliki dziecięce muszą przejść dodatkowy test na uderzenie boczne.
Foteliki zgodne z ECE oznaczone są pomarańczową etykietą, na której widnieje informacja do jakiego wzrostu dziecka fotelik jest odpowiedni. W przypadku starszych modeli podana jest waga dziecka.
Czego należy przestrzegać podczas montażu i używaniu fotelika?
ADAC radzi, aby fotelik zamocować stabilnie na siedzeniu z tyłu. Szczególnie dobrze nadaje się do tego system mocowania Isofix. Fotelik jest prawidłowo zamocowany w samochodzie, jeśli można było usłyszeć jego kliknięcie. Pas bezpieczeństwa należy dopasować do dziecka tak, aby tylko ręka płasko pasowała pomiędzy dzieckiem a pasem. Ramiączko powinno znajdować się w połowie ramienia, a pas miednicowy blisko pachwiny. Od czasu do czasu należy sprawdzić, czy wysokość podparcia głowy nadal pasuje. Głowa dziecka nie może wystawać ponad nią.
Fotelik dziecięcy zwrócony tyłem do kierunku jazdy nie może zostać zamocowany z przodu na siedzeniu pasażera, jeśli włączona jest przednia poduszka powietrzna. W przeciwnym razie może dojść do poważnych obrażeń w razie wypadku. Najlepsze miejsce na fotelik dziecięcy znajduje się z tyłu z prawej strony lub na środku. W ten sposób dziecko może wydostać się na prawo, gdzie nie ma ruchu.
Kiedy fotelik jest za mały?
Jeśli połowa głowy dziecka wystaje poza fotelik, wtedy jest już za mały, gdyż wtedy głowa dziecka nie jest wystarczająco podparta.
Informacje odnośnie wzrostu, podane przez producentów ułatwiają orientację:
Specyfikacja producenta |
Wzrost dziecka |
Q0 |
Do 60 centymetrów
|
Q1 |
60 do 75 centymetrów
|
Q1,5 |
75 do 87 centymetrów |
Q3 |
87 do 105 centymetrów
|
Q6 |
105 do 125 centymetrów
|
Q10 |
Od 125 centymetrów |
O czym trzeba wiedzieć podczas zakupu?
Nie każdy fotelik da się zamontować w samochodzie. Przed zakupem warto przetestować, czy fotelik rzeczywiście zmieści się w pojeździe. Również dziecko powinno się komfortowo czuć w swoim nowym siedzonku, dlatego warto udać się z nim na zakupy, aby wypróbować fotelik.
Ile kosztuje dobry fotelik w Niemczech?
W zależności od wielkości dziecka, za fotelik trzeba zapłacić pomiędzy 150 a 500 euro. Z reguły przez cały okres dzieciństwa maluch potrzebuje dwa, trzy foteliki.
Każdy fotelik może chronić tylko wtedy, gdy jest rzeczywiście używany – nawet podczas krótkich podróży. Małe dzieci nie powinny zatem nigdy podróżować w samochodzie bez fotelika dziecięcego. W przypadku naruszenia tej zasady może zostać nałożona mandat w wysokości 30 euro (35 euro w przypadku kilku dzieci).
Które foteliki dozwolone są w samolocie?
Dzieci do drugiego roku życia siedzą w samolocie na kolanach rodziców i zapinane są dodatkowym pasem bezpieczeństwa. Aby móc na pokład wnieść fotelik samochodowy, musi on posiadać naklejkę „For use in aircraft” („Do użytku w samolocie”). Ponadto linie lotnicze podają modele, które dopuszczane są na pokład.
Czy używane foteliki można kupić bez wahania?
Dzieci szybko wyrastają ze swoich drogich fotelików. Jednak zakupienie używanego, tańszego fotelika w internecie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Fotelik może po wypadku nadal wyglądać bez zarzutu, jednak w środku może być np. popękany. Jeśli fotelik często leżał na słońcu, lub wystawiony był na działanie innego źródła ciepła, jego tworzywo sztuczne mogło stać się kruche. Oznacza to, że fotel nie zapewnia już takiej ochrony, jaką powinien. Dlatego też należy kupować używany fotelik dziecięcy tylko wtedy, gdy zna się jego historię – na przykład, gdy znajomi sprzedają fotelik bezwypadkowy.