Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Niemcy: Kto nie musi płacić abonamentu radiowo-telewizyjnego?

Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł w ubiegły piątek, że obowiązkowe opłacanie abonamentu radiowo-telewizyjnego jest zgodne z konstytucją. Istnieją jednak wyjątki od reguły. O zwolnienie z opłat należy ubiegać się samemu.

Osoby, które nie posiadają żadnego urządzenia radiowo-telewizyjnego lub takie, które posiadają tylko radio, a nie telewizor, muszą mimo to opłacać abonament radiowo-telewizyjny. Wniesiony z tego tytułu pozew nic nie zdziałał, a powodowie mogą odwołać się w Federalnym Trybunale Konstytucyjnym w Karlsruhe. Wątpliwe jednak, by tamtejsi sędziowie byli innego zdania.

Niezależnie od ostatnich rozpraw wprowadzona przed trzema laty regulacja przewiduje wyjątki od obowiązku – jedne dotyczą kwestii dochodowej, drugie stanu zdrowia.

Powody socjalne

Ogólna zasada brzmi: Zwolnienie z opłat lub ich obniżenie jest  możliwe tylko wtedy, gdy osoba, której dotyczą, poprzez ich zapłacenie znalazłaby się poniżej minimum egzystencji.

Z płacenia abonamentu radiowo—telewizyjnego mogą zostać zwolnione osoby, które mają małe zaplecze finansowe. Należą do nich:

– świadczeniobiorcy pomocy na utrzymanie,

– świadczeniobiorcy zasiłku dla bezrobotnych II,

– świadczeniobiorcy zasiłku socjalnego,

– świadczeniobiorcy zasiłku pielęgnacyjnego,

– osoby pobierające świadczenia zgodnie z ustawą o pomocy azylantom,

– osoby starsze korzystające z opieki (Altenhilfe).

Do grupy wyjątków należy jeszcze zaliczyć osoby kształcące się, pobierające stypendia i nie mieszkające z rodzicami. Ustawa przewiduje także specjalne traktowanie osób nie otrzymujących świadczeń socjalnych, a których dochody znajdują się poniżej minimum.

Jednak uwaga – osoby, które nie pobierają świadczeń socjalnych, choć im przysługują, nie zostaną zwolnione z płacenia abonamentu.

Powody zdrowotne

Stan zdrowia może również być powodem do obniżenia (do 5,83 euro) lub zwolnienia z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Całkowicie zwolnione z obowiązku opłat są:

– osoby niewidome i głuchonieme,

– osoby pobierające świadczenie dla niewidomych,

– osoby wymagającej specjalnej opieki.

Z kolei podanie o zmniejszenie abonamentu mogą złożyć:

– osoby niewidome lub niedowidzące (co najmniej 60 procent),

– osoby niesłyszące lub niedosłyszące,

– osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności (80 procent).

Uwaga: Osoby niepełnosprawne, które pobierają świadczenia socjalne, mogą ubiegać się o całkowite zwolnienie z opłat.

Składanie wniosku o umorzenie abonamentu radiowo-telewizyjnego

Wnioski do wypełnienia są dostępne w placówkach w Twoim mieście lub gminie, można je również pobrać ze strony rundfunkbeitrag.de. Wypełniony formularz wraz z załącznikami należy wysłać pocztą na adres ARD ZDF Deutschlandradio Beitragsservice, 50656 Köln.

Należy pamiętać, że już zapłacony abonament nie zostanie zwrócony. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Co się stanie, jeśli ktoś postanowi nie zapłacić obowiązkowej opłaty za abonament radiowo-telewizyjny? Czy grozi mu grzywna? A

Nie od dziś wiadomo, że Republika Federalna Niemiec ma bardzo rozbudowany system socjalny. Również polityka prorodzinna jest na bardzo wysokim

W nowym roku wiele osób marzy o podwyżce w pracy. Inni jednak preferują od razu zmianę pracodawcy, aby

Od 1 stycznia 2017 przedsiębiorstwa o wysokich wpływach gotówkowych zobowiązane będą w Niemczech do posiadania kasy rejestrującej w formie paragonów

Zobacz jeszcze to!