Osoby, które nie posiadają żadnego urządzenia radiowo-telewizyjnego lub takie, które posiadają tylko radio, a nie telewizor, muszą mimo to opłacać abonament radiowo-telewizyjny. Wniesiony z tego tytułu pozew nic nie zdziałał, a powodowie mogą odwołać się w Federalnym Trybunale Konstytucyjnym w Karlsruhe. Wątpliwe jednak, by tamtejsi sędziowie byli innego zdania.
Niezależnie od ostatnich rozpraw wprowadzona przed trzema laty regulacja przewiduje wyjątki od obowiązku – jedne dotyczą kwestii dochodowej, drugie stanu zdrowia.
Powody socjalne
Ogólna zasada brzmi: Zwolnienie z opłat lub ich obniżenie jest możliwe tylko wtedy, gdy osoba, której dotyczą, poprzez ich zapłacenie znalazłaby się poniżej minimum egzystencji.
Z płacenia abonamentu radiowo—telewizyjnego mogą zostać zwolnione osoby, które mają małe zaplecze finansowe. Należą do nich:
– świadczeniobiorcy pomocy na utrzymanie,
– świadczeniobiorcy zasiłku dla bezrobotnych II,
– świadczeniobiorcy zasiłku socjalnego,
– świadczeniobiorcy zasiłku pielęgnacyjnego,
– osoby pobierające świadczenia zgodnie z ustawą o pomocy azylantom,
– osoby starsze korzystające z opieki (Altenhilfe).
Do grupy wyjątków należy jeszcze zaliczyć osoby kształcące się, pobierające stypendia i nie mieszkające z rodzicami. Ustawa przewiduje także specjalne traktowanie osób nie otrzymujących świadczeń socjalnych, a których dochody znajdują się poniżej minimum.
Jednak uwaga – osoby, które nie pobierają świadczeń socjalnych, choć im przysługują, nie zostaną zwolnione z płacenia abonamentu.
Powody zdrowotne
Stan zdrowia może również być powodem do obniżenia (do 5,83 euro) lub zwolnienia z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Całkowicie zwolnione z obowiązku opłat są:
– osoby niewidome i głuchonieme,
– osoby pobierające świadczenie dla niewidomych,
– osoby wymagającej specjalnej opieki.
Z kolei podanie o zmniejszenie abonamentu mogą złożyć:
– osoby niewidome lub niedowidzące (co najmniej 60 procent),
– osoby niesłyszące lub niedosłyszące,
– osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności (80 procent).
Uwaga: Osoby niepełnosprawne, które pobierają świadczenia socjalne, mogą ubiegać się o całkowite zwolnienie z opłat.
Składanie wniosku o umorzenie abonamentu radiowo-telewizyjnego
Wnioski do wypełnienia są dostępne w placówkach w Twoim mieście lub gminie, można je również pobrać ze strony rundfunkbeitrag.de. Wypełniony formularz wraz z załącznikami należy wysłać pocztą na adres ARD ZDF Deutschlandradio Beitragsservice, 50656 Köln.
Należy pamiętać, że już zapłacony abonament nie zostanie zwrócony.