Dlaczego odholowano mój samochód?
Pojazd może zostać odholowany w Niemczech, jeśli stwarza zagrożenie lub utrudnienie dla bezpieczeństwa publicznego. Istnieje wiele powodów, które zezwalają na odholowanie. Jeśli kierowca spowodował wypadek lub ma niefunkcjonujący samochód, musi zostać odebrany przez pomoc drogową. Także pojazdy bez aktualnego badania TÜV, skradzione lub uznane jako dowody zbrodni, mogą zostać odholowane przez policję.
Szczególnie często odholowywane są pojazdy zaparkowane niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Policja może zadzwonić po pomoc drogową, jeśli samochód stoi na zakazie parkowania lub zatrzymywania (np. na przejściu dla pieszych, drogach pożarowych, skrzyżowaniach itp.). Jeśli pojazd został pozostawiony na terenie prywatnym lub prywatnym parkingu bez ważnego biletu, właściciel terenu może zlecić odholowanie pojazdu.
Jeśli samochód blokuje przejazd, w zależności od miejsca po pomoc drogową musi zadzwonić policja lub właściciel działki. W przypadku, gdy pojazd został pozostawiony na drodze, odpowiedzialna jest policja, w innych przypadkach zadzwonić musi właściciel terenu.
Samochód może zostać także odholowany, jeśli blokuje drogę służbom ratunkowym. W takich sytuacjach właściciele nie muszą jednak ponosić kosztów.
Gdzie pojazd zostanie odholowany?
Jeśli pojazd zostanie zabrany przez pomoc drogową, może być holowany jedynie tak daleko, jak jest to konieczne. W niektórych przypadkach samochód wcale nie stoi więc daleko od ówczesnego miejsca postoju. Pojazd może zostać pozostawiony na darmowym parkingu, jeśli nie zaszła potrzeba jego otwarcia.
Gdy na parkingu nie ma samochodu, właściciel w pierwszej kolejności powinien skontaktować się z policją, by ustalić, czy pojazd został odholowany czy skradziony. Jeśli został odholowany, policja poda dokładny adres pozostawienia samochodu. Ten znajduje się najczęściej na terenie firmy holowniczej. By otrzymać z powrotem swój pojazd, należy opłacić koszty odholowania i ewentualny koszt przetrzymania samochodu. By to zrobić, kierowca musi przedstawić dowód osobisty i dowód rejestracyjny.
Nawet jeśli za odholowanie pojazdu odpowiada osoba prywatna, musi ona poinformować właściciela o miejscu przebywania samochodu. Niektórzy robią to jednak dopiero po uregulowaniu płatności. W takiej sytuacji należy nie spełniać wymogu i zagrozić prawnikiem lub policją. Jeśli mimo to osoba, która zleciła odholowanie, nie poda adresu, należy zażądać dokładnego rachunku i potwierdzenia płatności z zastrzeżeniem, że płatność odbyła się na żądanie osoby, która odholowała pojazd.
Ile kosztuje odholowanie?
Dokładna kwota, którą zarząda firma holownicza, zależy od cennika przedsiębiorstwa, dnia tygodnia, czasu przebywania pojazdu w firmie i godziny. Kwota do zapłaty wyniesie około 200 euro, lecz możliwa jest także cena pomiędzy 130 a 300 euro. Jeśli właściciel pojazdu wróci na czas do pojazdu, który nie zdążył jeszcze zostać odholowany, możliwe jest przerwanie procesu za opłatę około 55 euro.
Dodatkowo do kosztów odholowania właściciel pojazdu musi zapłacić mandat za parkowanie w niedozwolonym miejscu. Do opłacenia pozostaje także opłata administracyjna (25-250 euro).
Gdy pojazd zostaje odholowany, koszty opłaca zleceniodawca. Później może jednak zażądać od właściciela pojazdu zwrotu kosztów. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy odholowanie było bezpodstawne. W takiej sytuacji właściciel pojazdu może zdeponować pieniądze w sądzie rejonowym i otrzymać je później od firmy holowniczej z powrotem.
Czy zakaz parkowania/zatrzymywania może się zmienić?
Co zrobić, gdy kierowca zostawi prawidłowo zaparkowany samochód w jednym miejscu na kilka dni, lecz po powrocie okazuje się, że ten został odholowany, bo w danym miejscu obowiązuje zakaz i trwa budowa? W takiej sytuacji pojazd może zostać odholowany, jeśli kierowca został odpowiednio wcześnie poinformowany o czasowym zakazie parkowania (minimum 4 dni wcześniej). Kto zostawił więc pojazd na dłuższy czas w jednym miejscu, powinien co jakiś czas sprawdzać, czy nie zmieniło się prawo.
Bardzo często policja, urząd ds. porządku i bezpieczeństwa publicznego (Ordnungsamt) lub osoby prywatne próbują najpierw skontaktować się z właścicielem samochodu. Należy jednak pamiętać, że nikt nie jest do tego zobowiązany. Jest to raczej miły gest. Mimo to warto zostawić w widocznym miejscu pojazdu kartę z danymi kontaktowymi.
Czy mogą powstać jakieś szkody? Kto za nie odpowiada?
Przy odholowywaniu pojazdu może dojść do zadrapań czy wgnieceń. Jeśli właściciel odkryje szkody na samochodzie, których nie było wcześniej, musi najpierw dowieść, że powstały one na skutek odholowania. Większość firm holowniczych zabezpiecza się przed ewentualnymi pozwami poprzez robienie zdjęć przed i po odholowaniu.
Co, gdy pojazd został odholowany bezprawnie?
By uniknąć ewentualnego, bezpodstawnego odholowania i wysokich kosztów, warto pamiętać o kilku sprawach. Istnieją firmy, które zajmują się poszukiwaniem na parkingu źle zaparkowanych pojazdów. Jeśli przedsiębiorstwo holownicze będzie kazało winnemu kierowcy, opłacić także koszty tej firmy, ten nie powinien tego robić. Obowiązuje to także na parkingu prywatnym.
Na parkingach musi znaleźć się także dokładna informacja o tym, że pojazdy mogą zostać odholowane. Jednak nawet w takim miejscu, gdy kierowca pozostawi pojazd w nocy na pustym parkingu i nikomu nie zawadza, holowanie może być bezpodstawne. Kierowca nie powinien płacić także rachunku, który znacząco odbiega od standardowych opłat za złe parkowanie na drogach. W razie niepewności warto skonsultować się z prawnikiem.
Źródło: pkw.de