Samo zameldowanie pojazdu odbywa się w właściwym dla twojego miejsca zamieszkania Wydziale Komunikacji (KFZ-Zulassungsstelle) względnie w Zarządzie Dróg (Straßenverkehrsamt).
Opłaty związane z rejestracją nie są jednolite na terenie całych Niemiec. Musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 25 euro. Oczywiście za tablicę rejestracyjną „na życzenie” naliczane są dodatkowe opłaty.
Rejestracja nowego i używanego samochodu w Niemczech
W przypadku rejestracji nowego auta, zakupionego w niemieckim salonie potrzebne będą następujące dokumenty:
– dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz potwierdzenie zameldowania,
– elektroniczne potwierdzenie ubezpieczenia (numer eVB),
– karta pojazdu (świadectwo rejestracji) czyli Fahrzeugbrief,
– plakietka ekologiczna (Umweltplakette).
Dla rejestracji lub przeniesienia własności w przypadku używanego samochodu dodatkowo należy przedłożyć:
– dowód rejestracyjny (Fahrzeugschein),
– potwierdzenie wykonanego badania emisji gazów i spalin (Haupt- und Abgasuntersuchung),
– a dla wyrejestrowanych samochodów potwierdzenie wymeldowania (Abmeldebescheinigung).
Rejestracja samochodu sprowadzonego zza granicy
Jeśli chcesz zarejestrować pojazd, który posiada niemieckie dokumentów (kartę pojazdu, dowód rejestracyjny etc.) w urzędzie będziesz musiał przedłożyć dodatkowo potwierdzenie wykonania szczegółowego badania technicznego (TÜV-Vollgutachten) oraz wspomniany wcześniej pomiar gazów i emisji spalin.
W przypadku gdy samochód nie posiada dokumentów zgodnych z niemieckim standardem urzędowi celem wystawienia karty pojazdu będzie potrzebne prócz pełnego badania technicznego oraz pomiaru gazów i spalin, także tzw. zaświadczenie o braku zastrzeżeń wystawiane przez KBA (Kraftfahrt-Bundesamt) oraz dokumenty zza granicy lub umowa kupna sprzedaży i zaświadczenie o imporcie (Importbescheinigung). W Wydziale Komunikacyjnym będziesz musiał przedłożyć dla samochodu sprowadyonego z kraju UE także zaświadczenie o uiszczeniu podatku obrotowego dla pojazdów importowanych (Einfuhrumsatzsteuererklärung) a dla pojazdów spoza wspólnoty europejskiej dodatkowo zaświadczenie o braku zastrzeżeń z strony Urzędu Celnego (Zollunbedenklichkeitsbescheinigung der EU).
Wskazówka: Gdy ktoś rejestruje samochód w twoim imieniu, powinien mieć do tego pełnomocnictwo!