Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Będzie drożej

Wyższy podatek od biletów lotniczych w Niemczech. Co podróżni powinni wiedzieć o Ticketsteuer

podatek od biletów lotniczych. droższe loty, podróż samolotem, podatek niemcy, droższe bilety w niemczech
Foto: Freepik
Zwykle podróż samolotem oznacza lekki stres dla podróżnika. Trzeba się dobrze przygotować, aby zdążyć na czas i nie musieć martwić się o to, że walizka jest za ciężka. Teraz dochodzi ogromny stres związany z wyższym podatkiem od biletów, czyli tzw. Ticketsteuer w Niemczech!

Pierwotnie miał on obowiązywać od 1 maja i wtedy to podróżni mieli liczyć się z wyższymi cenami. Niestety niektóre linie lotnicze żądają również nadpłaty za już kupione bilety. Oto, co jako podróżujący musisz wiedzieć. 

W zależności od miejsca docelowego lotu, jako podróżny możesz spodziewać się wyższego podatku od biletów. W przypadku lotów wewnątrz Europy gospodarstwa domowe muszą zapłacić średnio od 12 do 15 euro więcej. W przypadku lotów transatlantyckich jest to nawet od 60 do 80 euro. Podwyżka dotyczy każdego lotu i pasażera – i tylko w przypadku lotów do i z Niemiec.

Niemiecki rząd podjął decyzję o podniesieniu podatku od biletów pod koniec marca. Podwyżka obowiązuje od 1 maja 2024 roku, a podróżni będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni. Zasadniczo linie lotnicze będą musiały ponieść koszty, a dodatkowe obciążenie związane z Ticketsteuer zostanie przeniesione bezpośrednio na klientów.

Podróżni obciążeni dodatkowymi opłatami za bilety

Podróżnym może teraz również grozić wysoka dodatkowa dopłata. Zwłaszcza jeśli zarezerwowali swoją podróż przed 1 maja, ale wylatują dopiero po 1 maja. Niektóre linie lotnicze ogłosiły już, że podniosą ceny 1 maja, ale dopiero po uchwaleniu ustawy. Zgodnie z prawem, linie lotnicze nie mogły tego zrobić przed 28 marca. Jednak są też wczasowicze, którzy już zarezerwowali swoją podróż z wyprzedzeniem.

Przykład: Andrzej zarezerwował wycieczkę do Egiptu 20 marca. Podróż rozpocznie się 7 maja. Zarezerwował koszty przelotu na łączną kwotę 372,44 euro według starej stawki podatkowej. Stawka ta została jednak podwyższona  z dniem 1 maja. Skutkuje to dodatkową opłatą w wysokości 21,22 euro. Bilet powrotny kosztuje zatem 393,66 euro.

Powstaje pytanie, kto powinien ponieść to dodatkowe obciążenie?

Kto musi obawiać się dodatkowej opłaty, a kto nie?

Odpowiedź jest złożona. Według Federalnego Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Transportu Lotniczego (BDL) nie ma podstawy prawnej do podwyższenia ceny już zawartej umowy o przelot. Możliwe jest, że linie lotnicze same poniosą koszty. Jednak wiele linii lotniczych wskazuje w swoich warunkach przewozu, że koszty podwyższonych podatków muszą zostać zapłacone z mocą wsteczną. Dotyczy to w szczególności wielu tanich linii lotniczych.

Pod pewnymi warunkami operatorzy turystyczni mogą również przenosić zwiększone koszty na swoich klientów. Umowa musi to przewidywać, a jednocześnie zawierać odniesienie do faktu, że podróżny może również żądać obniżenia ceny podróży, jeśli na przykład cena paliwa lotniczego spadnie.

Jednak w przeszłości organizatorzy sami ponosili dodatkowe koszty, co nie znaczy, że tak będzie i tym razem. Według obliczeń, bardzo krótkoterminowa podwyżka podatku od biletów od 1 maja, a więc przed rozpoczęciem szczytu sezonu turystycznego, doprowadzi do dodatkowego obciążenia w wysokości około 21 milionów euro dla touroperatorów.

O ile wzrosną koszty podróży?

Na lot klasy długodystansowej podatek wzrasta z 58,06 do 70,83 euro. Jeśli na wakacje lecą cztery osoby, na przykład do Tajlandii, wakacje będą droższe o 48 euro.

Lot wewnątrz Europy będzie niecałe 3 euro droższy za trasę z Niemiec, tj. 15,53 euro zamiast 12,73 euro. Jeśli więc latasz w Niemczech dziesięć razy w roku, zapłacisz prawie 30 euro więcej. Innymi słowy, podatek od biletów wzrośnie nawet o 20%.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Mimo że kondycja niemieckiej gospodarki jest bardzo dobra, a koncerny notują spore dochody, wiele mniejszych i większych firm boryka

Czy 24 grudnia powinien być traktowany jako pełny dzień roboczy czy tylko jego połowa? Kto musi pracować w dni ustawowo

Osoby, które utraciły zdolność do wykonywania pracy, mogą się starać o rentę z tytułu ograniczenia zdolności zarobkowych (niem. Erwerbsminderungsrente). Dzięki

Osobiste doradztwo w placówce, bankowość internetowa czy prowadzenie konta poprzez aplikację – wymagania klientów co do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego

Zobacz jeszcze to!