Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Czy trzeba będzie zapłacić podatek od emerytury w Niemczech?

Mimo że przepisy nakazujące opodatkowanie emerytury w Republice Federalnej Niemiec obowiązują już od 2005 roku, to jednak wiele osób mieszkających w Polsce i otrzymujących świadczenie emerytalne z Niemiec nie ma świadomości obowiązku rozliczenia. Sporo emerytów uważa, że rozliczenie jest zbyteczne, a ponieważ do dziś żaden urząd nie upomniał się o deklaracje, nic nie będą robili. Wielu jednak rozlicza się, a po rozliczeniu otrzymuje decyzję z obowiązkiem zapłaty podatku. Dlaczego mimo niewielkiej kwoty otrzymywanej emerytury pojawiła się dopłata?

Jak wspomniano wyżej, opodatkowanie emerytury z Republiki Federalnej Niemiec związane jest ze zmianą przepisów w roku 2005, a początkowo tylko 50% wypłacanej emerytury podlegało opodatkowaniu. Dla rozliczanego obecnie roku podatkowego (2018) opodatkowana część stanowi już 76% kwoty emerytury. Mimo opodatkowania emerytury wiele osób twierdzi, że nie muszą nic robić, ponieważ fiskus w Niemczech, znając dochody z emerytury, może rozliczyć ich sam i to robi. W teorii osoba, która tak uważa, ma rację. Urzędy mogą i rozliczają emerytów niemieckich, jednak w przypadku gdy emeryt mieszka w Polsce, urzędy nie są w stanie dotrzeć do informacji o uzyskanych tu dochodach. Ponieważ informacja o dochodach w Polsce będzie w tym wypadku bardzo istotna dla wyniku rozliczenia, bez jej przedłożenia nie będzie możliwości wykonania zeznania. W związku z tym osoby, które otrzymują emeryturę z Niemiec, powinny przedłożyć w niemieckim urzędzie co najmniej informację o dochodach w Polsce. Dla osób mieszkających w Polsce właściwym urzędem skarbowym, jeżeli nie mają meldunku w Niemczech, będzie Finanzamt Neubrandenburg. Emerytów, którzy chcieliby spełnić obowiązek rozliczenia, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą.

Dlaczego mimo niewielkiej emerytury muszę płacić podatek?

Posłużymy się przykładem, aby pokazać, w jaki sposób po rozliczeniu może powstać obowiązek zapłaty podatku. Przyjmijmy, że przykładowy pan Jan Kowalski niewielką część swojego życia przepracował w Niemczech, zatem przyznana emerytura będzie niewielka i (w rozliczanym obecnie roku podatkowym 2018) wyniosła 3000 euro (250 euro miesięcznie). Kwota opodatkowanej części emerytury (76%) jest zatem równa 2280 euro. Wspomniana wysokość jest wielkością grubo poniżej kwoty wolnej od podatku (która w roku 2018 wyniosła 9000 euro). Oprócz emerytury z Niemiec pan Jan uzyskał także dochody z Polski w kwocie 6000 euro (podajemy kwotę w euro dla łatwiejszego zobrazowania przykładu). W związku z tym, że pan Jan nie ma meldunku w Niemczech, nie przebywa w tym kraju, a jego dochód w Polsce przekroczył 4500 euro, według przepisów będzie w Niemczech podatnikiem o ograniczonym obowiązku podatkowym i mimo że dochód osiągnięty w Niemczech nie przekroczył kwoty wolnej od podatku, zostanie on opodatkowany. Sprawa wyglądałaby inaczej, gdyby dochód pana Jana w Polsce był niższy niż wspomniane już 4500 euro. Wówczas, jako podatnik o nieograniczonym obowiązku podatkowym, po rozliczeniu nie zapłaciłby ani grosza podatku. To oczywiście duże uproszczenie i jeżeli chcą Państwo zorientować się, jak sytuacja będzie wyglądała w Państwa indywidualnym przypadku, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem.

Gdzie i do kiedy należy wpłacić?

Po wysłaniu deklaracji podatkowej do urzędu należy oczekiwać decyzji podatkowej, a po jej otrzymaniu w przypadku naliczenia podatku trzeba będzie wpłacić wymaganą przez urząd kwotę. Konkretna data, do której należna kwota powinna zostać przelana, znajduje się na pierwszej stronie decyzji. Zwykle termin płatności wynosi dwa miesiące od daty wystawienia decyzji (gdy decyzja zostanie wysłana na polski adres).
Numeru rachunku bankowego można się doszukać na pierwszej stronie decyzji w jej prawym dolnym rogu. W przypadku Finanzamt Neubrandenburg jest to:

  • Numer konta (w formacie IBAN dla przelewów zagranicznych): DE66 1500 0000 0015 0015 20
  • Switf Code: MARKDEF1150
  • Nazwa banku: BBk Neubrandenburg
  • Odbiorca: Finanzamt Neubrandenburg

Uwaga: wyżej podany numer konta obowiązuje tylko do przelewów podatku do urzędu w Neubrandenburgu. W każdym innym wypadku należy skorzystać z innego numeru konta, który można zaleźć na decyzji podatkowej.

Prócz danych bankowych oraz odbiorcy, wpłacając pieniądze, trzeba podać również tytuł przelewu, czyli:

  • nazwisko i imię podatnika,
  • jego numer podatkowy – Steuernummer (można go znaleźć na pierwszej stronie decyzji w lewym górnym rogu (w Finanzamt Neubrandenburg zaczyna się on od cyfr 070/),
  • informację, czego dotyczy wpłata: Einkommensteuerbescheid (czyli decyzja podatkowa) i odpowiedni rok rozliczenia.

Tak nadany przelew z pewnością zostanie dobrze zaksięgowany i żadne upomnienia odnośnie do zaległej płatności nie trafią więcej do podatnika.

 

Więcej informacji:
+48 77 5432 303
info@intertax24.com

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!