Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Emerytura a dodatkowy zarobek – Co zrobić, by nie stracić

Zatrudnienie emerytów w ostatnich latach nie tylko bardzo wzrosło, lecz również stało się niezastąpionym rozwiązaniem dla pracodawców, ale... Ile można dorobić, by nie stracić swojej emerytury? Takie pytanie bardzo często słyszy wielu pracodawców.

Otóż emeryci, którzy oprócz swojej renty osiągają inne dochody, jak np. wynagrodzenie za pracę, w niektórych przypadkach muszą się liczyć ze zmniejszeniem wysokości emerytury. Limit dodatkowych zarobków jest uzależniony od rodzaju emerytury i wysokości świadczenia emerytalnego.

Prawo a zarobki

Jednak z punktu widzenia prawa podatkowego powyższy limit nie odgrywa jakiejkolwiek roli. W związku z powiązaniem limitu dodatkowych zarobków z tak zwaną wartością odnośną podlega on regularnej zmianie z dniem 1 stycznia każdego roku kalendarzowego. W nowych landach RFN może zmieniać się on także z dniem 1 lipca danego roku w związku z uwzględnieniem aktualnej wartości świadczenia emerytalnego, jeśli uległoby ono ewentualnemu podwyższeniu. Przekroczenie limitu dodatkowych zarobków może prowadzić do zmienionej oceny zatrudnionego emeryta pod względem ubezpieczeniowym i składkowym, co powinno zostać odpowiednio uwzględnione przez pracodawcę.

 

Limit dodatkowych zarobków w przypadku emerytury po przekroczeniu wieku emerytalnego

Jeśli dana osoba osiągnęła już wiek emerytalny, może dorabiać do emerytury w nieograniczonym zakresie. W przypadku ubezpieczonych, którzy urodzili się do 31 grudnia 1946 roku, wiek emerytalny to 65 lat. Dla ubezpieczonych urodzonych już pod tej dacie, a więc począwszy od 1 stycznia 1947 roku, wiek emerytalny podwyższany jest stopniowo do 67 lat. Osoby pobierające tak zwaną wcześniejszą emeryturę lub inne świadczenia emerytalne muszą jednak przestrzegać odpowiednich limitów dodatkowych zarobków. Jeśli tego nie zrobią, ich emerytura może zostać zmniejszona, a w niektórych przypadkach mogą zostać jej nawet całkowicie pozbawieni.

 

Limity dodatkowych zarobków w przypadku tzw. wcześniejszych emerytur

W przypadku wcześniejszych emerytur, a więc takich, które wypłacane są jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, należy przestrzegać indywidualnych limitów dodatkowych zarobków. Odnosi się to również do emerytury w pełnej wysokości od 63. roku życia. Indywidualne limity dodatkowych zarobków wyliczane są między innymi na podstawie zarobków uzyskiwanych w trzech ostatnich latach przed przejściem na emeryturę. Oznacza to, że osoba, która osiągała wyższe dochody, będzie mogła dorobić więcej niż ta, która uzyskiwała niskie dochody. Jeśli w tym czasie osoba nie uzyskiwała żadnych dochodów lub były one bardzo niskie, obowiązywać będą minimalne limity dodatkowych zarobków. Jeśli w okresie przed osiągnięciem wieku emerytalnego emeryt pobiera emeryturę w pełnej wysokości, będzie on mógł zarobić miesięcznie dodatkowo 450 euro. Jeśli miesięczne zarobki będą wyższe niż 450 euro, w zależności od wysokości dodatkowych zarobków będzie mu wypłacane częściowe świadczenie w wysokości 1/3, 1/2 lub 2/3 pełnej emerytury. Obowiązuje tu zasada: Im wyższe dodatkowe zarobki, tym niższa częściowa emerytura. W przypadku przekroczenia górnej granicy dodatkowych zarobków wypłata świadczenia zostanie całkowicie zawieszona. Poprzez pobieranie częściowej emerytury zatrudniony emeryt ma większe pole manewru w odniesieniu do osiągania dodatkowych dochodów.

 

Wyliczanie limitów dodatkowych zarobków w przypadku wcześniejszych emerytur

W przypadku częściowych emerytur dopuszczalny limit dodatkowych zarobków wyliczany jest indywidualnie i wynosi:

– w przypadku 2/3 pełnej emerytury 0,13-krotność*

– w przypadku 1/2 pełnej emerytury 0,19-krotność*

– w przypadku 1/3 pełnej emerytury 0,25-krotność* (* uregulowany przepisami prawa tzw. współczynnik zarobków dodatkowych) miesięcznej wartości odnośnej (dla zachodnich Niemiec) pomnożonej przez sumę jednostek rozrachunkowych z trzech ostatnich lat przed pierwszym przejściem na emeryturę (co najmniej 1,5 jednostki rozrachunkowej).

Dla zatrudnionych w tak zwanych nowych landach (włącznie z Berlinem Wschodnim) w miejsce wartości odnośnej dla zachodnich Niemiec pojawia się wartość odnośna dla wschodnich Niemiec, która mnożona jest przez aktualną wartość świadczenia emerytalnego dla Niemiec wschodnich, a następnie dzielona przez aktualną wartość świadczenia emerytalnego dla Niemiec zachodnich. W pozostałych przypadkach wyliczeń dokonuje się w analogiczny sposób.

Miesięczna wartość odnośna od 1 stycznia 2015 wynosi 2835 euro dla Niemiec zachodnich i 2415 euro dla Niemiec wschodnich. Wartość świadczenia emerytalnego w Niemczech wschodnich w stosunku do Niemiec zachodnich wynosi obecnie 26,39 euro do 28,61 euro.

 

Od 1 stycznia 2015 obowiązują następujące limity zarobków dodatkowych:

 

Minimalne limity zarobków dodatkowych

 

Niemcy zachodnie

Niemcy wschodnie

Pełna wysokość emerytury

450,00 euro

450,00 euro

2/3 emerytury

552,83 euro

509,93 euro

1/2 emerytury

807,98 euro

745,28 euro

1/3 emerytury

1063,13 euro

980,63 euro

 

Limity zarobków dodatkowych w przypadku osób o średnich zarobkach

 

Niemcy zachodnie

Niemcy wschodnie

Pełna wysokość emerytury

450,00 euro

450,00 euro

2/3 emerytury

1105,65 euro

1019,86 euro

1/2 emerytury

1615,95 euro

1490,56 euro

1/3 emerytury

2126,25 euro

1961,26 euro

 

Limity zarobków dodatkowych w przypadku osób o wysokich zarobkach (w przypadku przejścia na emeryturę w 2015 roku)

 

Niemcy zachodnie

Niemcy wschodnie

Pełna wysokość emerytury

450,00 euro

450,00 euro

2/3 emerytury

2302,11 euro

2123,48 euro

1/2 emerytury

3364,62 euro

3103,54 euro

1/3 emerytury

4427,14 euro

4083,61 euro

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!