Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Ślub, przeprowadzka, narodziny dziecka – kiedy mam prawo do urlopu okolicznościowego w Niemczech?

Pracując w RFN masz prawo do urlopu okolicznościowego w ściśle określonych przypadkach. Zaliczają się do nich np. ślub czy narodziny dziecka. Jeśli chodzi zaś o przeprowadzkę, kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje jej służbowy charakter. Oto co jeszcze powinieneś wiedzieć na temat urlopu okolicznościowego.

Urlop okolicznościowy a narodziny dziecka bądź ślub

Najważniejsze regulacje dotyczące urlopu okolicznościowego (Sonderurlaub) w Niemczech można znaleźć pod §616 Federalnego Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z informacjami w nim zawartymi jako pracownik masz prawo do wolnego w związku z wydarzeniami rodzinnymi o wyjątkowym charakterze. Prócz śmierci bliskich członków rodziny zalicza się do tego własny ślub lub ślub dziecka. Pod pojęciem wyjątkowej okazji kodeks rozumie także srebrne oraz złote wesele.

W każdym z powyższych przypadków masz prawo do 1 dnia wolnego od pracy, chyba że w umowie o pracę bądź w zbiorowym układzie pracy (Tarifvetrag) postanowiono inaczej.

Brak zgody na urlop okolicznościowy?

Ojcowie również mają prawo do dnia wolnego w przypadku narodzin dziecka – chyba, że w umowie postanowiono inaczej. Jednakże jeśli dziecko przyjdzie na świat w niedzielę lub w dzień wolny od pracy, pracodawca może nie wyrazić zgody na jeden dzień urlopu bezpłatnego.

Urlop przy przeprowadzce o charakterze służbowym

Wielu pracowników jest zdania, że pracodawca powinien im przyznać dzień urlopu przy przeprowadzce. Niestety nie jest to zgodne z prawdą. W przypadku gdy odpowiedni zapis nie znalazł się w umowie bądź zbiorowym układzie pracy jesteś zdany na „łaskę” i dobrą wolę swojego pracodawcy.

Inaczej sytuacja wygląda gdy zmiana miejsca pracy ma charakter służbowy np. przeniesienie. W takim przypadku pracownicy i urzędnicy mają prawdo do jednego dnia urlopu okolicznościowego. Jeśli ostatnie przeniesienie miało miejsce mniej niż 5 lat wcześniej, przysługują Ci nawet 3 dni wolnego.

Zatrudnieni w sektorze prywatnym również mogą rościć sobie prawo do jednego dnia urlopu okolicznościowego. Sądy pracy nie są jednak w tej kwestii zgodne a za czynnik decydujący uchodzi oprócz odległości do nowego miejsca zamieszkania i całościowego kosztu, także fakt czy uporasz się z przeprowadzką także poza czasem pracy.

Ogólne zasady

Pracując w RFN zasadniczo masz prawo do urlopu okolicznościowego tylko wtedy, gdy wymienione wcześniej wydarzenia przeszkodzą Ci w wykonywaniu swojej pracy. Zgodnie z §616 Federalnego Kodeksu Cywilnego stosunek pracy musi być „wykonywany”. Tym samym wyklucza to sytuacje w których, otrzymasz urlop okolicznościowy jeśli w czasie narodzin dziecka czy ślubu przebywasz na urlopie wypoczynkowym czy na urlopie wychowawczym (Elternzeit) – w tym czasie nie wykonujesz bowiem swojej pracy.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!