Badanie Salaries Report Germany zostało przeprowadzone przez platformę Honeypot. Pod uwagę wzięto dane wynagrodzeniowe z ostatnich 5 lat. „Średnie wynagrodzenie programistów rosło w ostatnich 5 latach nieprzerwanie z 50 tys. euro do 63 tys. euro. Nawet w 2020 roku pensje wzrosły. Poza tym początkowa przerwa w zatrudnianiu nowych pracowników, którą mogliśmy zaobserwować na początku pandemii, szybko zamieniła się w trend wzrostowy” – stwierdza dr Philipp Goos, CEO w Honeypot.
Wprawdzie pandemia koronawirusa miała krótkotrwały wpływ na zapotrzebowanie na fachowców z dziedziny IT, lecz nie wykazała dużego wpływu na wysokość pensji w branży. Z danych Honeypot wynika, że programiści w Niemczech z maksymalnie 6 latami doświadczenia otrzymują na platformie średnio o 6% wyższą ofertę wynagrodzenia, niż żądają.
W badaniu pensje były analizowane w zależności od umiejętności, doświadczenia zawodowego, wielkości przedsiębiorstwa i miasta. Pokazało one, które miasta oferują najbardziej opłacane posady w porównaniu wysokości wynagrodzenia z kosztami życia.
„Myśląc o technologii w Niemczech, przychodzą do głowy od razu takie centra jak Hamburg, Berlin i Monachium. Szczególnie Monachium jest przez wielu uznawane jako najlepsze technologicznie miasto w kraju. To nie ma odzwierciedlenia jednak w wysokości pensji. I rzeczywiście doszliśmy do wniosku, że berlińskie wynagrodzenia są wyższe niż monachijskie. Razem z niskimi kosztami życia Berlin jest szczególnie atrakcyjnym miastem dla programistów” – stwierdził Goos.
Patrząc pod względem języków programowania, najbardziej pożądane są takie jak JavaScript, React, Java i Node.
Z badania Honeypot wynika także, że kobiety w zawodzie programisty zarabiają średnio 60 tys. euro, podczas gdy mężczyźni mogą liczyć na 64 tys. euro.