Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Kiedy praca jest wolna od podatku?

Midijob a podatki w Niemczech

Midijob, Midijob w Niemczech, skłądki Midijob
Zdjęcie: freepik
Midijob to praca w niepełnym wymiarze godzin w Niemczech, w ramach której miesięczne wynagrodzenie mieści się w przedziale od 538,01 euro do 2 000 euro brutto. Midijob oferuje sporo korzyści, m.in. także podatkowe.

Za Midijob uważa się pracę, której wynagrodzenie wynosi więcej niż 538 euro, ale mniej niż 2000 euro. Midijob jest zwolniony z podatku tylko pod pewnymi warunkami, z korzyściami wynikającymi ze składek na ubezpieczenie społeczne, jeśli taka praca ta jest jedyną danego pracownika. 

Ważne: 

Praca w niepełnym wymiarze godzin w ramach Midijob to praca objęta ubezpieczeniem społecznym, za którą odpowiedzialne są kasy chorych, a nie Federalna Centrala ds. Minijob.

Obszar przejściowy, a Midijob w Niemczech

Jeśli praca w wymiarze Midijob jest dla Ciebie jedyną pracą, możesz skorzystać z obniżonych składek na ubezpieczenie społeczne w Niemczech. Specjalna formuła zapewnia stosunkowo dużą redukcję składek w dolnej części obszaru przejściowego, jakim jest Midijob, podczas gdy składki w górnej części obszaru przejściowego stopniowo dostosowują się do ogólnych stawek składek. Oznacza to, że wraz ze wzrostem zarobków brutto, stawka składek na ubezpieczenie społeczne w pracy Midijob wzrasta stopniowo, a przy dochodach w wysokości 2000 euro osiąga normalny poziom. Ale o to dba pracodawca.

Pracownicy, którzy są już zatrudnieni w ramach systemu ubezpieczeń społecznych i dla których praca na zasadach Midijob jest drugą pracą, nie będą mogli korzystać z obszaru przejściowego. Oznacza to, że muszą zapłacić pełne składki na ubezpieczenie społeczne, a ponadto ich wynagrodzenie z pracy na zasadach Midijob jest opodatkowane zgodnie z klasą podatkową VI.

Kiedy praca na Midijob jest wolna od podatku?

Jeśli praca w ramach Midijob w Niemczech jest Twoim pierwszym zajęciem, możesz użyć swojej „normalnej” klasy podatkowej w zeznaniu podatkowym. Dzięki klasie podatkowej III Twoja praca Midijob jest nawet zwolniona z podatku. Nawet w klasach podatkowych I, II lub IV nie musisz płacić podatku od wynagrodzeń, lub płacisz go bardzo mało. 

Jeśli jednak masz klasę podatkową V lub VI, zawsze będziesz musiał zapłacić podatek od wynagrodzenia za pracę na zasadach Midijob.

Lohnsteuer, czyli ile podatku od wynagrodzenia należy odprowadzić przy Midijob?

Poniższa tabela zapewni Ci stosunkowo dobre rozeznanie. Jako źródło posłużył kalkulator podatku dochodowego i płacowego Federalnego Ministerstwa Finansów (stan na grudzień 2023 r.). 

Ile trzeba odprowadzić podatku Lohnsteuer w ramach Midijob
Miesięczne wynagrodzenie bruttoklasa podatkowa I i IVklasa podatkowa II
1000 euro0 euro0 euro
1200 euro0 euro0 euro
1300 euro1,16 euro0 euro
1400 euro14,66 euro0 euro
1500 euro30,33 euro0 euro
1600 euro48,00 euro0 euro
1700 euro67,58 euro1,91 euro
1800 euro89,00 euro15,91 euro
1900 euro109,41 euro30,50 euro
2000 euro129,66 euro46,41 euro

Przykładowych obliczeń dokonano bez uwzględnienia ewentualnych dodatkowych wynagrodzeń, czy składek. Dla klas podatkowych I i IV policzono bez uwzględnienia kwoty ulgi na dziecko, dla klasy podatkowej II z kwotą ulgi na dziecko 1,0. 

Co w przypadku kilku etatów na Minijob lub kombinacji Minijob + Midijob?

Ciekawie dzieje się w przypadku pracy na kilku drobnych etatach (tzw. Minijob), lub w ramach jednego Minijob oraz jednego Midijob. Jeśli zarobisz łącznie ponad 538 euro, wszystkie miejsca pracy będą objęte ubezpieczeniem – a więc nie będzie już Minijob.

Musisz również złożyć zeznanie podatkowe. Jeśli pomimo kilku prac nie zarabiasz więcej niż 2000 euro, nadal będziesz objęty obszarem przejściowym dotyczącym składek na ubezpieczenie społeczne.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.