Z badania 2020 EY Mobility Consumer Index, w którym zapytano 3300 konsumentów z dziewięciu krajów (między innymi Niemiec) o plany zakupu pojazdu, wynika, że aż jedna trzecia konsumentów bez własnego samochodu planuje jego zakup w pierwszym półroczu 2021 roku. 49% potencjalnych kupców należy do grupy wiekowej 24-39 lat.
Firmy motoryzacyjne mają więc pełne ręce roboty. Do tego znajdują się pod dużą presją. Społeczeństwo oczekuje bowiem, że pojazdy będą bardziej przyjazne dla środowiska. Celem niemieckich producentów jest wyprodukowanie do 2023 roku 150 różnych modeli pojazdów hybrydowych i elektrycznych.
Stanowiska i wynagrodzenie
Średnie wynagrodzenie w branży samochodowej wynosi około 68.800 euro brutto rocznie. Praca w tym sektorze zapewnia więc jedne z najlepszych zarobków w kraju. Tak wynika z badania Gehaltsreport 2020 przeprowadzonego przez Stepstone.
Studia na kierunku prawo, informatyka, inżynieria czy nauki przyrodnicze znacząco wpływają na wysokość wynagrodzenia. Jednak nawet bez ukończonych studiów średnia płaca w branży samochodowej wynosi 48 tys. euro brutto rocznie. Mechatronik otrzyma po roku pracy około 53 tys. euro brutto.
Osoby ze znajomością w zakresie IT lub zrównoważonego rozwoju, mają najlepsze szanse na wysoką pensję. Tak będzie wyglądała bowiem przyszłość branży.
Zawody z najwyższymi zarobkami
Szczególnie szybko rozwijają się takie sektory jak tworzenie oprogramowania samochodów, także w zakresie samodzielnej jazdy. Dobre szanse na wysokie zarobki mają fachowcy i specjaliści z dziedziny elektrochemii, elektrotechniki i technologi energetycznej. Dodatkowo w branży nie może zabraknąć osób zajmujących się profesjonalną obsługą klienta.
Matematycy i informatycy zatrudnieni w branży samochodowej zarabiają średnio 77.600 euro brutto rocznie. Inżynierowie mogą liczyć na około 76.400 euro brutto. Najwyższą pensję zapewnia posada managera działu finansów, sprzedaży, marketingu czy kadr, bo aż 99.700 euro brutto rocznie.
Wysokość pensji w branży samochodowej zależy od wielu czynników. Zaczynając od doświadczenia zawodowego, przez siedzibę firmy po wewnętrzną politykę przedsiębiorstwa.