Alternative Bank wprowadził ostatnio karne odsetki już od 1 CHF na koncie. Kto będzie posiadał 1000 CHF na koncie, będzie płacił 2,50 CHF opłaty. I to nie jedyny bank, który nakłada karne odsetki dla oszczędnych. Także inne placówki obniżyły limity, od których nakładają kary.
W Postfinance od 1 lipca granica nakładania ujemnego oprocentowania została obniżona z 250 tys. CHF do 100 tys. CHF. Wyższy majątek na koncie zostanie obarczony odsetkami o wysokości 0,75%. Także UBS ogłosiło, że od lipca granica karnych odsetek została obniżona z 2 mln CHF do 250 tys. CHF.
ZKB decyduje indywidualnie
W Credit Suisse, póki co nic się nie zmieniło, odsetki są nakładane dopiero od majątku na koncie o wartości 2 mln CHF. Jednak instytucja będzie obserwowała sytuację na rynku i w razie czego dopasuje swoje zasady.
Raiffeisen nie obarcza klientów prywatnych ujemnym oprocentowaniem. Oprocentowanie ujemne jest nakładane jedynie na osoby, które w banku chcą zdeponować duże kwoty na krótki okres. Z kolei klienci firmowi mają do czynienia z ujemnymi odsetkami.
W przypadku Zuricher Kantonalbank odsetki są nakładane zależnie od indywidualnej sytuacji. Jeśli już zostaną nałożone, to ich wysokość wyniesie 0,75%.
Klienci z małym majątkiem na koncie
Istnieją w kraju jednak banki, które nie obarczają klientów z małym majątkiem na koncie dodatkowymi opłatami. W Kantonalbank Waadt jedynie duże firmy i instytucyjni inwestorzy muszą je opłacać. Schwyzer Kantonalbank także zrezygnowało z ujemnego oprocentowania dla osób prywatnych.
W St. Galler Kantonalbank opłata nakładana jest na nowych, bogatych klientów.
Od 1 mln
Klienci z małym majątkiem nie muszą płacić ujemnych odsetek w Thurgauer Kantonalbank i Berner Kantonalbank. Opłata jest nakładana dopiero od majątku 1 mln CHF.
Źródło: blick.ch