Płatność kartą kredytową za granicą może być droga. Powodem są opłaty za płatność obcą walutą. W zależności od szwajcarskiej karty kredytowej dodatek za płatność obcą walutą może wynieść od 0,9% do 2,5% transakcji plus opłata za przeliczenie waluty o wysokości do 3%.
Do tego do przeliczenia najczęściej nie jest brany pod uwagę kurs walut z dnia transakcji, a z dnia kolejnego. Dodatkowo eksperci odradzają wyciągania gotówki z konta w obcej walucie za granicą. Najczęściej banki nakładają bowiem na tę usługę ogromne opłaty i dodatki.
Zakupy za granicą, a płatność szwajcarskimi frankami
Coraz więcej sklepów, hoteli i restauracji poza granicami Szwajcarii oferuje możliwość płacenia kartami kredytowymi we frankach szwajcarskich. Jest to możliwe dzięki Dynamic Currency Conversation (DCC), czyli usłudze polegającej na przewalutowaniu kwoty na wybraną przez płatnika walutę.
Zalety usług DCC: Klienci widzą kwotę płatności wraz z opłatami automatycznie przeliczoną do tradycyjnie używanej waluty oraz w walucie obowiązującej w danym kraju. Mieszkańcy Szwajcarii z kartą kredytową Visa czy Mastercard w szwajcarskich frankach mogą zobaczyć więc finalną cenę zarówno we frankach, jak i w walucie obowiązującej w danym kraju.
DCC jako model działalności gospodarczej
W przypadku płatności za granicą w walucie danego kraju mamy do czynienia z kursem przeliczeniowym instytucji, która wydała kartę kredytową. To ona w największej mierze profituje na pobieranych opłatach dodatkowych.
Przy płatności za granicą w walucie karty w głównej mierze profitują firmy i instytucje przetwarzające płatność.
Mówiąc krótko placówki wydające karty kredytowe wolą, by klient płacił za granicą w walucie danego kraju, z kolei firmy i instytucje przetwarzające płatność chcą, by płatnicy korzystali z usługi DCC.
Przykład
Płatność szwajcarską kartą za transakcję o wartości 1000 euro w Niemczech. Kurs przeliczeniowy z euro na szwajcarskie franki wynosi u instytucji wydającej kartę kredytową 1,10 euro za 1 CHF, z kolei kurs wymiany między bankami wynosi 1,09 euro za 1 CHF.
Przeliczenie przez instytucję wydającą kartę kredytową:
- Kwota: 1000 euro
- Kwota wymiany między bankami w CHF: 1090
- Po przeliczeniu na CHF przez instytucję wydającą kartę kredytową: 1100
- Całkowita kwota w CHF po nałożeniu opłat dodatkowych o wysokości 1,75%: 1119,25
- Całkowita wysokość opłat: 1119,25-1090=29,25 CHF.
DCC:
- Kwota: 1000 euro
- Kwota według kursu wymiany między bankami w CHF: 1090
- Kwota po przeliczeniu z dodatkowymi opłatami w CHF o wysokości 3,5%: 1128,15
- Całkowita wysokość opłat: 1128,15-1090=38,15
- Z tego instytucja przetwarzająca płatność otrzyma 32,70 CHF, a właściciel przedsiębiorstwa 5,45 CHF lub odpowiednią kwotę w euro.
UWAGA! Opłaty za płatności DCC mogą być jeszcze wyższe, w zależności od warunków płatności za granicą.
Którą walutą lepiej płacić?
Teoretycznie w zależności od opłat za kartę kredytową i za usługę DCC oraz waluty i kursu przeliczeniowego, płatność DCC czy w walucie karty może się nie opłacać. W idealnej sytuacji klient mógłby sobie porównać wszystkie opcje i zdecydować, jak chce zapłacić. Jednak ze względu na częste wahania kursów walut i różne dni rozliczeń nie jest to zbyt praktyczne.
Zasadniczo obowiązuje jednak zasada: Za granicą płacimy w tamtejszej walucie, nie walucie instytucji wydającej kartę kredytową. Mieszkaniec Szwajcarii ze szwajcarską kartą kredytową nie powinien więc płacić za granicą w szwajcarskich frankach. Dotyczy to także zakupów przez internet.
Uwaga na opłaty skarbowe przy zagranicznych płatnościach
Uważać należy na karty kredytowe, które pobierają opłatę skarbową za płatność za granicą w szwajcarskich frankach. Wtedy nie należy korzystać z usługi DCC.
W przypadku częstych zakupów w obcej walucie opłacalne może być założenie karty kredytowe lub przedpłaconej w wybranej walucie. Wtedy instytucje nie będą pobierały dodatkowych opłat za przewalutowanie.