Jak uniknąć płacenia podatku kościelnego?
Oficjalne wystąpienie z kościoła zwalnia mieszkańca kraju z uiszczania Kirchensteuer. W Szwajcarii podatek kościelny płacą jedynie członkowie trzech publicznoprawnych kościołów. Kirchensteuer jest pobierany bezpośrednio przez urząd gminy w miejscu zamieszkania podatnika oraz jest uwzględniany w oświadczeniu podatkowym.
Do kiedy trzeba płacić podatek kościelny?
Podatek kościelny należy płacić do miesiąca wypisania się z kościoła. Kto przykładowo dokona apostazji 3 lutego 2020 roku, w tym roku będzie płacił Kirchensteuer za 2 miesiące.
Czy można otrzymać zwrot podatku kościelnego?
Nie. Podatek kościelny nie może zostać zwrócony. Członkowie kościoła mają do momentu wypisania się z kościoła prawo do korzystania z jego usług.
Ciekawostka:
W Szwajcarii jedna osoba, będąca całe życie członkiem kościoła publicznoprawnego, płaci przy średniej długości życia na poziomie 82 lat 49.825 franków podatku kościelnego.
Jak oblicza się podatek kościelny?
Wysokość odprowadzanego podatku kościelnego jest różna w zależności od kantonu. Oprócz miejsca zamieszkania, wpływ mają także inne czynniki, jak wyznanie, stan cywilny, ilość dzieci, podlegający opodatkowaniu dochód i majątek.
Czy obcokrajowcy muszą płacić w Szwajcarii podatek kościelny?
Tak. Wszystkie osoby mieszkające w Szwajcarii, które są członkami kościoła publicznoprawnego, muszą opłacać podatek kościelny za bycie członkiem w szwajcarskim Kościele.
Czy wypisanie się z kościoła obowiązuje także w ojczyźnie?
Tak. Dokonując apostazji, osoba wypisuje się z całego katolickiego lub zreformowanego kościoła. Istnieje jednak możliwość wypisania się tylko ze szwajcarskiego kościoła. W ten sposób osoba pozostaje dalej członkiem kościoła w swojej ojczyźnie.
Cicha apostazja przy przeprowadzce do Szwajcarii – co to takiego?
W przypadku cichej apostazji osoba meldująca się w nowym miejscu zamieszkania w Szwajcarii podaje, że jest niewierząca. Wtedy istnieje możliwość, że nie zostanie ona zgłoszona w okolicznym kościele. Wtedy nie musi też płacić podatku kościelnego. Cicha apostazja nie jest jednak zawsze skuteczna. W większości szwajcarskich gmin należy przedłożyć bowiem potwierdzenie wypisania z kościoła.